Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Řešení dotazu:
Nejde smazat z vadného disku data bez toho, že by tam bylo vidět vniknutíProto je nejlepsi mit sifrovany disk a potom je mozne v pripade poruchy vesele reklamovat
1. Pokud v disku cvaká, tak je nefunkční a normální smrtelník z něj nic nepřečte. Kdo má schopnosti a vybavení i z takového disku data dostat, toho nějaká pootočená plotna nezastaví.
2. Jak jsem psal v bodu 1, normálně je disk nepoužitelný a pokud na něm máš data, ke kterým by se i přesto stálo za to dostat, tak disk nereklamuj a fyzicky ho znič. V opačném případě je to zbytečná paranoia a svým postupem si akorát zaděláváš na problémy.
Současné hlavičky v HDD vyvíjí magnetizaci 0,5 až 2 Tesla (různé zdroje se v tomto bohužel rozcházejí). Neodymy mají typicky 1,3 Tesla. A ještě je třeba si uvědomit, že to pole klesá se čtvercem vzdálenosti.
Jinak, když si nějaký disk zkusíš rozebrat, tak zjistíš, že přímo v pohonu ramene hlavček jsou neodymové magnety. Kdyby platilo, co tvrdíš, tak by ten disk vůbec nemohl fungovat.
Tiskni
Sdílej: