abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 12:00 | Zajímavý software

    Grocy je open source ERP systém. Ne však pro plánování zdrojů v podnicích ale v domácnostech. Spravovat lze zásoby, povinnosti a úkoly. Vytvářet nákupní seznamy. Ověřovat dostupnost surovin pro recepty. Plánovat jídelníčky. Vyzkoušet lze online demo. Vývoj probíhá na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 19:44 | Komunita

    Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    13.9. 23:11 | IT novinky

    3D tiskárny Original Prusa MK4S (a MK4) v kombinaci s Prusamenty PLA a PETG mají mezinárodně uznávanou certifikaci UL 2904 GREENGUARD, která potvrzuje splnění přísných bezpečnostních standardů pro VOC a UFP.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    13.9. 22:11 | Nová verze

    Byla vydána verze R1/beta5 open source operačního systému Haiku (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    13.9. 16:33 | Komunita

    Sovereign Tech Fund (Wikipedie), tj. program financování otevřeného softwaru německým ministerstvem hospodářství a ochrany klimatu, podpoří Sambu částkou 688 800 eur.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 28
    13.9. 13:11 | IT novinky

    Společnost OpenAI představila novou řadu svých AI modelů OpenAI o1 navržených tak, aby "strávily více času přemýšlením, než zareagují". Videoukázky na 𝕏 nebo YouTube.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    13.9. 12:55 | Pozvánky

    Sailathon 24, tj. hackathon mobilního operačního systému Sailfish OS, proběhne od 27. do 30. září v Praze na Strahově ve školícím centru Silicon Hill.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    13.9. 01:11 | Nová verze

    Bylo vydáno Ubuntu 22.04.5 LTS, tj. páté opravné vydání Ubuntu 22.04 LTS s kódovým názvem Jammy Jellyfish. Stejně tak Kubuntu 22.04.5 LTS, Ubuntu Budgie 22.04.5 LTS, Ubuntu MATE 22.04.5 LTS, Lubuntu 22.04.5 LTS, Ubuntu Kylin 22.04.5 LTS, Ubuntu Studio 22.04.5 LTS a Xubuntu 22.04.5 LTS.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    12.9. 22:55 | Zajímavý článek Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    12.9. 22:33 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 8.7 multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem (DAW) Ardour. Přehled oprav, vylepšení a novinek v oficiálním oznámení.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Rozcestník

    Dotaz: zálohování, NAS

    21.9.2013 19:03 kola
    zálohování, NAS
    Přečteno: 771×
    Ahoj. Přemýšlím, jakým způsobem bezpečně vyřešit zálohování (několik TB). Je zálohování na NAS server s několika disky (např. čtyřmi) s RAID 5 bezpečnější, než zálohování na separátní externí disky?

    Chápu, že výhoda RAID 5 spočívá v tom, že když jeden disk vyhoří, tak lze ztracená data obnovit. Ale co když shoří celý NAS? Pak jsou v "pr.." všechny disky (?). Je pravděpodobnější selhání jednoho disku, nebo rozpad celého RAIDu?

    Je lepší si sestavovat NAS amatérsky z levného PC s Linuxem, nebo je lepší zakoupit už proprietární řešení, hardwarový NAS?

    Jsou RAIDy od jednotlivých výrobců NAS navzájem kompatibilní? (LZE vzít disky z jednoho NAS storage a vložit je do druhého bez ztráty dat?)

    Odpovědi

    mca avatar 21.9.2013 19:50 mca | skóre: 17 | blog: keep_walking | Lévis, Québec City
    Rozbalit Rozbalit vše Re: zálohování, NAS
    Nemyslim to zle, ale pokud toho o raidech prilis mnoho nevis, neni mozne Ti nejak konstruktivne odpovedet. Strucne Ti zkusim odpoved (tezko to zformulovat jednoduseji)

    Kdyz Ti odnesou NAS, prasti do toho blesk, dum lehne popelem a ty nemas na dalsim miste zalohu, budes mit smulu je tam treba raid60. Teoreticky je raid5 odolny vuci selhani vuci jednomu disku, avsak to neznamena, ze obnovis data. Zalezi, jak to mas udelane, protoze i hloupa pametova chyba Ti muze prakticky vysvetlit opak nazoru, ze vzdy data dostanes. To proste neni pravda.

    Optimalnim resenim jsou aktualne HP Proliant N54l, ktere maji i ECC RAM, coz je vyrazny bonus a userfriendly reseni typu FreeNAS tam dostane kazdy. Jako bonus se ZFS, ktere je pomerne hodne odolne. Hotovy NAS je hotovy a jsi odkazan na taje a figle vyrobce v praxi (kdyz si usmysli, ze pouzije u raid1 metadata a narve je na zacatek, ... mas smulu) a nemusis hrabnout prstem, jen si pouzivatelsky nastavis co chces.

    In general, nejsou, kazdy to resi po svem. Dokonale prenositelne neni ani mdadm.
    "Hloupe dotazy posiluji kolektiv... ostatnim v tu chvili stoupne sebevedomi"
    21.9.2013 20:16 dustin | skóre: 63 | blog: dustin
    Rozbalit Rozbalit vše Re: zálohování, NAS
    Záleží, jak vážně to zamýšlíš.

    Osobně bych volil entry level server (např. ten mini Proliant, nebo Proliant ML110/116) a na něm to vše provozoval. Máme vynikající zkušenosti s ML115, ale ty už se myslím nedělají.

    Zálohování jsme zvolili offline disky s eSATA řadičem. Pár TB je dnes jeden, max. dva disky. Pro inspiraci http://blog.ivitera.com/pavel/it-infrastructure/company-backuppc-server-with-offline-copies

    21.9.2013 20:17 dustin | skóre: 63 | blog: dustin
    Rozbalit Rozbalit vše Re: zálohování, NAS
    Ještě poznámka - denní zálohy se hodí docela často, když si lid smažou nějaký dokument. Ty je potřeba mít online. A ten zálohovací server je potřeba taky zálohovat - kopií na offline.
    21.9.2013 21:04 kola
    Rozbalit Rozbalit vše Re: zálohování, NAS
    Taková strategie dvojího zálohování se mi jeví jako účinná a bezpečná, ale trochu nákladná. Asi si budu muset vybrat mezi online a offline zálohami. Pokud potřebuji jednou za čas ad hoc zazálohovat nová data (v řádu desítek nebo stovek GB), tak potom co považujete za bezpečnější? NAS nebo kopirovani offline?
    21.9.2013 22:13 dustin | skóre: 63 | blog: dustin
    Rozbalit Rozbalit vše Re: zálohování, NAS
    1. pokud nová data vznikají průběžně, pak strategie zálohování jednou za čas dává garanci, že až bude potřeba, zálohy nebudou. Samozřejmě pokud nová data vznikají jednou za čas a hned se zazálohují, je to OK.

    2. Záleží, o jaká data jde. Pokud není potřeba obnovovat soubory smazané/upravené/poškozené uživateli, či nevadí delší prodleva při obnovení, není potřeba mít zálohy online.

    3. offline záloha je IMO potřeba vždy. Záloha na NASu připojeném do sítě (elektrické i datové) není moc bezpečná. Menší ohýnek a disky jdou do kytek. Primární i záložní.
    13.10.2013 21:47 ttkk
    Rozbalit Rozbalit vše Re: zálohování, NAS
    Osobně jsem zálohoval na externí disk - odešel, a s ním i bohužel moje data. Dnes raději zálohuji do cloudu (internetové úložiště).

    Nejštědřejší na místo zdarma mi vychází Copy: https://copy.com?r=zPku0e Když se zaregistrujete přes zmiňovaný odkaz a nainstalujete si jejich aplikaci pro synchronizaci / zálohování dat, tak rovnou dostanete 20GB zdarma s tím, že když se přes vás zaregistruje někdo další, tak za každého dostanete dalších 5GB zdarma, což je super...
    13.10.2013 22:48 pavel
    Rozbalit Rozbalit vše Re: zálohování, NAS
    Jaká je rychlost přenosu data na Copy?
    14.10.2013 13:16 ES
    Rozbalit Rozbalit vše Re: zálohování, NAS
    mit data pouze v jedne kopii na externim disku neni zalohovani..
    14.10.2013 13:34 lertimir | skóre: 64 | blog: Par_slov
    Rozbalit Rozbalit vše Re: zálohování, NAS
    Podle mne je třeba si rozmyslet jaké kategorie dat člověk má a jak s nimi pracuje a podle toho se rozhodnout pro zálohovací proces. Můj osobní zálohovací plán je takový, že mám 3 kategorie: a) provozní data - což je systém a /home adresář, kde pracuji běžně, texty, prezentace, TeX, nějaké obrázky. tohle zálohuji automaticky přes BackupPC. B) Velká osobní data - hlavně fotky, po ukončení práce skriptem dělám rsync na 3 fyzické disky, jeden je RAID 5 pole. C) Nahraditelná data - obvykle data z netu - nezálohuji.
    14.10.2013 08:30 Dát smazat | skóre: 6 | blog: druhá kolej
    Rozbalit Rozbalit vše Re: zálohování, NAS
    No i když už je možná rozhodnuto doplním svoje.

    Já řeším (stále a docela dlouho) zálohování fotek - jde o cca 100ky GB dat, které vznikají postupně. Online úložiště (Backblze, ...) jsou pro mě buď drahá, pomalá nebo mi nutí přechytřeného klienta.

    Já si koupil server, nacpal do něj disky do RAID1 a tlačím to tam programem Duplicati. Časem plánuju 2. komp umístit jinam (do bývalé firmy, ke kamarádovi...) a tam to jednou za čas tlačit z prvního. Tak bych měl fotky na třech místech.

    Extra důležitá data, mám na svém VPS u Wedosu a odsud to tlačím na ten zálohovací server a ještě na DreamObjects (přes Duplicity) - kteří si účtují 4centy za GB/měsíc a přenosy tam, jsou zadara. Takže moje git repozitáře, dokumenty a faktury mám na 4 místech a za rozumnou cenu a přiměřeně komfortně je tam tlačím 4x denně. Navíc si je můžu přes OpenVPN a sambu připojit do práce na Windows a mám "vlastní dropbox" :D

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.