Na dnes plánované vydání Debianu 12.3 bylo posunuto. V jádře 6.1.64-1 v souborovém systému ext4 je chyba #1057843 vedoucí k možnému poškození dat.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek i s náhledy aplikací v Týden v GNOME a Týden v KDE.
Tak od ledna linuxové terminály, výchozí pozadí i celé desktopy v barvě "broskvového chmýří", v barvě "jejíž všeobjímající duch obohacuje mysl, tělo i srdce". Barvou roku 2024 je PANTONE 13-1023 Peach Fuzz.
Byla vydána verze 10 linuxové distribuce Freespire (Wikipedie). Jedná se o bezplatnou linuxovou distribuci vyvíjenou společností PC/OpenSystems LLC stojící za komerční distribucí Linspire (Wikipedie), původně Lindows.
Binarly REsearch před týdnem informoval o kritických zranitelnostech UEFI souhrnně pojmenovaných LogoFAIL. Tento týden doplnil podrobnosti. Útočník může nahradit logo zobrazováno při bootování vlastním speciálně upraveným obrázkem, jehož "zobrazení" při bootování spustí připravený kód. Pětiminutové povídání o LogoFAIL a ukázka útoku na YouTube.
Byla vydána listopadová aktualizace aneb nová verze 1.85 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.85 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
git.kernel.org je nově oficiálně také v tmavém vzhledu.
Richard Hughes na svém blogu oznámil, že počet aktualizací firmwarů pomocí služby LVFS (Linux Vendor Firmware Service) přesáhl 100 milionů. Přehled podporovaných zařízení, nejnovějších firmwarů nebo zapojených výrobců na stránkách LVFS.
Byla vydána nová stabilní verze 3.19.0, tj. první z nové řady 3.19, minimalistické linuxové distribuce zaměřené na bezpečnost Alpine Linux (Wikipedie) postavené na standardní knihovně jazyka C musl libc a BusyBoxu. Z novinek lze vypíchnou podporu Raspberry Pi 5.
Altap Salamander (Wikipedie), dvoupanelový správce souborů pro Windows, byl uvolněn jako open source pod názvem Open Salamander. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv2.
Vždycky jsem měl karty od Nvidie, ale teď koukám po nějaké od ATI/AMD, protože by měly mít lepší řízení spotřeby než Nvidia.
Nechci nějakou super-výkonnou hráčskou kartu, měla by být pasivně chlazená, ale chci si občas něco zahrát (OpenArena atd.) nebo dělat ve 3D.
V současnosti mám:
01:00.0 VGA compatible controller: NVIDIA Corporation G98 [GeForce 8400 GS Rev. 2] (rev a1)
Koukal jsem na nějaké s čipem AMD Radeon HD 6450 (cena kolem 1 300 Kč za 2 GB verzi), to by mi celkem vyhovovalo, ale podle tohoto testu má horší výkon než ta moje stará Nvidia (OpenArena v0.8.8 mi jede na 35 FPS).
Máte někdo tuhle kartu? Jak jste spokojeni s výkonem? Co jiného byste doporučili? Nebo je snad pro použitelný 3D výkon potřeba koupit něco jako 6870? (drahá, s dvěma větráky a zabere dva sloty)
Řešení dotazu:
V pohodě, počítač je nový, osmijádro dal jsem do něj starou grafiku, co se mi válela doma.
Nechci proprietární ovladače, chci ty, které jsem odkazoval.
Pentium II 233MHz / AMD K6-2 300MHz or equally powerful processor 64MB of system memory OpenGL supported video card with 16MB of video memory. (Voodoo Banshee, TNT and up) 300MB of hard drive spaceale když k tomu má karta zvládat i třeba práci s blenderem, který dokáže využít i nejsilnější hw na trhu, tak se spatně radí, žádná pasivní jednoslotová karta není pro "dělání 3D" vhodná, zvláště pokud není definováno, zda půjde o stavbu kvádru v CADu, nebo modelování objektu s 15 000 000 polygonů... zároveň je nutné počítat s výkonnostním propadem, díky opensource ovladači, takže bych vzal to nejsilnější co AMD vyrábí a modlil se, aby to mělo co nejlepší podporu... také nevím kolik renderovacích engine dokáže využít grafiku s opensource ovladačem, na procesoru je renderování pomalejší...
openarena nemá skoro žádné požadavky
To jsou minimální požadavky. Testy se dělají ve FullHD a plném detailu.
zda půjde o stavbu kvádru v CADu, nebo modelování objektu s 15 000 000 polygonů...
Blíž to má k tomu modelování kvádru v CADu Píšu, že nepotřebuji nic extra výkonného – stačí mi, když bude o trochu vyšší výkon než ta stará nvidia, bude to pasivně chlazené a ostatní věci (řízení spotřeby, uspávání) budou lepší.
Ta 6670 vypadá líp, ale v tom testu není, zkusím najít nějaké výsledky… Nemáte ji někdo?
fglrx
, přestože nastavení víc monitorů v něm bylo PITA.
Tak nakonec jsem vzal tu HD 6670. Sice zabere dva sloty, ale je pasivně chlazená. Vypadá to, že všechno funguje. OpenArena v0.8.8 jede na 90+ FPS a taky funguje nejen uspávání ale i probouzení
Díky za všechny rady.
Tiskni
Sdílej: