Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Ano i LCD (jejich trafa), vyrobí pecku při zapnutí a je to 5× pecka současně, takže to může být problém (nebo je už unavený jistič, nebo na něm visí i něco dalšího.)
Jestli je něco drahé nebo levné na to nemá vliv, jistí se vedení - ne spotřebič, nebo-li jistič neochrání zdravý spotřebič, teoreticky může ochránit vadný spotřebič, před ještě větší vadou.
OT: Můžež si tam dát „zpožďovač“ nebo libovolný tlačítkový spínač (a zpožďovač si ty, nebo UPS-ku, která náraz unese ;)).Jak něco zapojím do zásuvky a vypadáváto je to špatně, obzvláště jak nezapojuješ nic s velkým odběrem a to PC + monitory nejsou.No v těch zdrojích budou nějaké kondenzátory a asi ne úplně malé - nabíjecí proudy takových buřtíků nemají do zkratu daleko.
Řekl bych, že ta čísla musí být mnohem větší.
Zjednodušeně 16A trvale ustojí ≈18A a vypíná do hodiny při ≈23A.
Nicméně mini-špičku (opět zjednodušeně) ustojí minimálně B-éčko 48A a C-čko 80A (minimálně 0.1sec, ale prakticky a reálně je to ve studeném stavu spíše několik málo sec a pro tu 0.1sec je hodnota ještě o kus vyšší).
Takže pokud by na tom neviselo nic jiného, tak by ta pecka musela být alespoň 20A/spotřebič nebo trvat déle než sekundy, což je nepravděpodobné.
V normálním baráku, předpokládáš špatně pokud to nedáš na stejné jištění jako má, pračka či elektrická trouba, bojler apod. zařízení, které „v normálním“ baráku mají jištění samostatně. Protože si myslím, že zatížený zdroj je jen jeden, tak to můžeš dát do páru i s rychlovarnou konvicí (s příkonem do 2200W).
Pokud na to nedáváš UPS, tak je i zbytečné to rozfázovat, bo jištění na baráku budeš mít minimálně 24A, ale spíš minimálně 32A a to i s pračkou apod je v pohodě (pokud ovšem nemáš bojler, pračku a troubu na jedné fázi a chceš server pustit i před Vánoci, to by byl ten elektrikář co to dělal trúba).Barák je nově a solidně postavený, takže rozvody by to měli zvládnout.O tomto by som vedel rozprávať dlhé hodiny. Viac by som sa ale "obával" zvýšenia spotreby elektriny, ono dlhodobo zapnutý kilowatový spotrebič sa už predsa len prejaví.
Asi to dám na větev se samostatným jističem.To je rozumná voľba. Všetko ostatné mi príde ako riešenie neexistujúceho problému.
Nic ve zlém, ale podívej se na základní vzoreček, tři takové klimatizace na 230V mohou bez problémů běžet na jednom jističi 16A (nebude to nejvhodnější „rozfázování“). Takže to o ničem nevypovídá, 1KW má kdejaký mixér a spoustu věcí co doma používáš (vysavač, fén, vrtačka) má víc a taky asi moc nepřemýšlíš kam to pichneš.
Jak bylo napsáno jediné, co můžeš udělat, je dát to na samostatný jistič, ale čistě jen proto, aby náhodu nedošlo k souběhu maximální špičky odběru serveru s vysavačem + něco a spadlo ti to. Stejně častěji dojde asi k vyhození øíčka (když budeš zalévat kvítka) a to ti stejně asi sletí celý barák (nevím jak to tam máš).
... podívej se na základní vzoreček, ...Základný vzorec stačiť nebude. Samozrejme, nominálny príkon 1500W zvládne aj 10A istič s prstom v nose. Problém je, že elektronika generuje pri pripojení prúdové rázy, viď príklad z pripojením počítača a štyroch monitorov cez vypínač na predlžovačke vyššie. Ďalší problém môže byť účiník.Pri účinníku 0,5 sa nám zrazu z 1500W stane 3000VA a hoci elektromer nameria malý činný výkon, bimetalická spúšť ističa sa bude ohrievať tak činným, ako aj jalovým prúdom a studený 10A istič letí dole za menej ako cca 7 sekúnd. Realita nebude zasa taká zlá, účiník slušného zdroja bude priamo v zdroji kompenzovaný na hodnotu blízku 1. Na druhej strane by ma ani absencia akejkoľvek kompenzácie neprekvapila.
Já to vím i jsem to tu „laicky“ popisval, ale aby to shodilo 16A jistič v C-éčku je podle mě nemožné, nebo ten zdroj je životu nebezpečný.
To že někomu lítá jístič na 5ti zařízení je tak 2.5× větší náraz a i tak bych to nepovažoval za standard (pokud tedy na to nejede současně bojler 3kW).
Z osobní zkušenosti: Mám celý barák v 'B'-čku (230V jištění) a nikdy jsem takové problémy nezaznamenal, ani když jsem nahazoval naráz PC + SGI Octane (1kW) + dva monitory + tiskárna (na jednom vypinači) a to už je docela dost (už to tak nemám, bo část jde přes UPS a tiskárna je trvale on).
PS: A navíc u toho píšou jištění 8A a příkon 1598W na přívod, takže účinnost je zbytečné do toho tahat (navíc na 100V jen 1161W, takže odhadem to určitě pojede vždy max 800W).
No jasně, že to mám rozdělené po pár zásuvkách a že to mám rozfázované.
Navrhoval i dělal jsem si to sám (nejsem elektrikář, ale otec byl - a pak jsem si nechal udělat opravdovou revizi přes známého).
Je to relativně malý přízemní domek, okruhů je devět 16A (jeden nepoužitý, měli jsme dřív elektrický bojler) + dva na světla 10A (ale vzhledem k LED osvětlení by tam mohlo být jen tak 2A :) ).
Pračka, el. trouba má samostatný přívod, do kuchyně jsou k lince čtyři samostatné přívody (1 trouba + 3).
Mám i 3×16A v B-éčku, na který mi občas jede třeba i cirkula 3+kW a udrží to i rozběh, i míchačka to dřív dala (,ale přepínala se hvězda/trojúhelník) :)
Ono myčka + konvice už nemusí jít v součtu dohromady (teoreticky).
Lze to řešit Cimrmanovou teorií „tenké dráty v silnoproudé elektrice“ - tedy tam dát jištění 16A. A najdeš spoustu elektrikářů co to tak normálně dají a jsou v klidu ;). On je rozdíl zaomítaný drát ve zdi vs. v krku nebo na sádrošu (dle normy asi ne).
Jinak do mé kuchyně do jedné zásuvky dokonce vede drát 5×, kdyby bylo třeba udělat elektrický sporák, tak se to pořeší jen v rozvaděči - holt je třeba přemýšlet a na šetřit.
OT:
Co si dnes nepohlídáš nemáš (je to až na prd a přitom nejsem puntičkář), brácha si taky musel celý barák navrhnout sám a projektant to „jen“ nakreslil a orazítkoval, protože to chtěl mít jak tepelně tak „elektricky“ OK - tabulkovači s vnucenými prospekty to prostě nedají a ti dobří jsou obsazení na dlouho a je jich jen několik…
Projekt na výměnu střechy jsem si taky kreslil sám, protože projektant, byl z toho starého baráku tak zmatený, že to, co namaloval nešlo použít a tesař jen kroutil hlavou (to už je dřív). Kuchyň (linku) jsme taky namaloval sám nechal nařezat (podle nářezových plánů a kusovníku) a udělal sám (ale to spíš díky touze uspořit a dokázat si, že i takové věci dám), zbytek nábytku, jsem už jen (krom postelí) namaloval a dal velmi šikovnému stoláři, který byl nadšen, že dostane poctivé výkresy a udělal mi to za velmi zajímavé ceny (to je taky už dřív, jediný zádrhel byl, že jsem musel z výkresů odstranit čárkované/neviditelné hrany, tomu moc nerozuměl :)). No a při hledání vhodné klece pro papoušky jsem taky po několika letech skončil u toho, že jsem ji navrhl, nachystal přípravky a nechal vyrobit a je téměř na 100% přesně to co má být. Fčil si to asi schytá koloběžka… :)
Oproti moderním zastrkovacím či hodinářským šrůbovákem utahovaným svorkovnic je zkroucení drátů super spoj.
Razítko je v klidu, ty lidi s razítky si neumí vybrat ani nainstalovat počítač, ale umí si ho zavirovat ;)
Lezl jsem krkem řemeslníkům i stavebnímu dozoroviMě by lezlo krkem platit stavebního dozora a přitom dělat jeho práci.
Například proč sekat do zdi drážku na husí krk, když se dá holý kabel schovat do omítky.Protože tam za dva roky budu chtít natáhnout ještě jeden kabel. Zejména v případě, že tam ten husí krk nedám
hoci elektromer nameria malý činný výkon, bimetalická spúšť ističa sa bude ohrievať tak činným, ako aj jalovým prúdom a studený 10A istič letí dole za menej ako cca 7 sekúnd.Pri 3000 VA to je cca 13 A, coz je 1.3 nasobne pretizeni 10 A jistice, coz moje jistice (podle charakteristiky z datasheetu) minimalne hodinu udrzi. Po dobu 10 s by meli udrzet i dvojnasobne pretizeni (proti nominalni hodnote).
zdroje pracuju tak ze pri redundatnom zapojeni sa zataz rozdeluje medzi ne v pomere 2:1
D.
burnP6
), ale aj vtedy to dalo tuším max. 400W.
Normálne by som to zapojil do zásuvky. Keď Ti to vyhadzuje istič, tak si zavolaj elektrikára. Podľa možnosti iného než toho čo Ti to zapojil pôvodne.
V iLU toho serveru je mozne si zobrazit realny odber. Bude nejlpepe to zapnout, zatizit, a zkontrolovat hodnoty. Jinak, mam nekolik HP DL580 G7, tam to pro predstavu vypada takto:
hpasmcli> SHOW POWERMETER Power Meter #1 Power Reading : 502 hpasmcli> SHOW POWERSUPPLY Power supply #1 Present : Yes Redundant: Yes Condition: Ok Hotplug : Supported Power : 60 Watts Power supply #2 Present : Yes Redundant: Yes Condition: Ok Hotplug : Supported Power supply #3 Present : Yes Redundant: Yes Condition: Ok Hotplug : Supported Power : 45 Watts Power supply #4 Present : Yes Redundant: Yes Condition: Ok Hotplug : Supported Power : 85 Watts hpasmcli> show server System : ProLiant DL580 G7 Serial No. : GB80449FXE ROM version : P65 05/23/2011 iLo present : Yes Embedded NICs : 4 NIC1 MAC: 1c:c1:de:ef:25:20 NIC2 MAC: 1c:c1:de:ef:25:21 NIC3 MAC: 1c:c1:de:ef:25:22 NIC4 MAC: 1c:c1:de:ef:25:23 Processor: 0 Name : Intel Xeon Stepping : 6 Speed : 2000 MHz Bus : 133 MHz Core : 8 Thread : 16 Socket : 1 Level1 Cache : 256 KBytes Level2 Cache : 2048 KBytes Level3 Cache : 18432 KBytes Status : Ok Processor: 1 Name : Intel Xeon Stepping : 6 Speed : 2000 MHz Bus : 133 MHz Core : 8 Thread : 16 Socket : 2 Level1 Cache : 256 KBytes Level2 Cache : 2048 KBytes Level3 Cache : 18432 KBytes Status : Ok Processor total : 2 Memory installed : 65536 MBytes ECC supported : Yes hpasmcli>Server neni zatizen, cpu load ~5%, toto je prakticky klidovy odber.
Tiskni
Sdílej: