Byla vydána verze 11.0 s kódovým jménem Aramo linuxové distribuce Trisquel GNU/Linux. Založena je na Ubuntu 22.04 LTS a podporována bude do roku 2027. Trisquel patří mezi svobodné distribuce doporučované Nadací pro svobodný software (FSF).
Mozilla založila startup Mozilla.ai a vložila do něj 30 milionů dolarů. Cílem je vývoj důvěryhodné, nezávislé a open source AI.
Po půl roce vývoje od vydání verze 43 bylo vydáno GNOME 44 s kódovým názvem Kuala Lumpur. Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání a v novinkách pro vývojáře. Krátké představení na YouTube.
Letošní Turingovou cenu (2022 ACM A.M. Turing Award) získal Bob Metcalfe za vynalezení, standardizaci a komercializaci Ethernetu.
Svobodná webová platforma pro sdílení a přehrávání videí PeerTube (Wikipedie) byla vydána ve verzi 5.1. Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení a na GitHubu.
Byla vydána Java 20 / JDK 20. Nových vlastností (JEP - JDK Enhancement Proposal) je 7. Nová Java / JDK vychází každých 6 měsíců. LTS verze je 17.
Google spustil konverzační AI Bard. Vyzkoušet lze zatím pouze ve Spojených státech a Spojeném království. Více v Bard FAQ.
David Buchanan na svém blogu rozebírá zranitelnost acropalypse (CVE-2023-21036) telefonů Google Pixel. Z výřezu (crop) snímku obrazovky vytvořeného integrovanou aplikací Markup může být možné částečné obnovení původního snímku obrazovky. Viz tweet Simona Aaronse. Vyzkoušet lze webovou aplikaci acropalypse.app. Opraveno v březnové aktualizaci.
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Gitea (Wikipedie) byla vydána v nové verzi 1.19.0. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu. Kvůli "převzetí Gitei" společností Gitea Limited byl v prosinci loňského roku představen fork Gitei s názvem Forgejo (Codeberg).
Byla vydána nová verze 5.11 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Přehled změn v příslušném seznamu. Nově je používán zram. Tor Browser byl aktualizován na verzi 12.0.4. Thunderbird na verzi 102.9.0.
Řešení dotazu:
Kabely se zásadně nikdy nezemní na obou stranách, to je o výboje a spálené součástky!Dovolím si nesouhlasit. Při uzemnění na slušné _ochranné_ země (nikoli pracovní nulák!) by nic hořet nemělo. Pokud při takovém zapojení začne kabel doutnat, znamená to, že je něco hodně špatně v ochranných zemích a divil bych se, kdyby si uživatelé v postiženém objektu nevšimli - taková ochranná zem by byla životu nebezpečná. Zcela určitě bych od toho nečekal "výboje"
Kabely se zásadně nikdy nezemní na obou stranách, to je o výboje a spálené součástky!Dovolím si nesouhlasit. Při uzemnění na slušné _ochranné_ země (nikoli pracovní nulák!) by nic hořet nemělo. Pokud při takovém zapojení začne kabel doutnat, znamená to, že je něco hodně špatně v ochranných zemích a divil bych se, kdyby si uživatelé v postiženém objektu nevšimli - taková ochranná zem by byla životu nebezpečná.
Vyjádřeno slovy klasika, "můžeme o tom diskutovat, můžeme o tom vést spory a můžeme s tím nesouhlasit, ale to je tak všechno, co proti tomu můžeme dělat".
Stínění se zásadně nikdy neuzemňuje na obou stranách. Jsou pro to dva hlavní důvody. Jednak je vysoce pravděpodobné, že mezi dvěma vzdálenými zemnícími body bude velký rozdíl potenciálů. V praxi to mohou být klidně i stovky voltů. Druhým důvodem je vznik zemní smyčky a její vliv na integritu signálů. Jediná možnost, jak uzemnit oba konce stínění je galvanicky uzemnit jednu stranu, zatímco druhou stranu uzemnit pouze pro střídavou složku, ale ponechat ji galvanicky oddělenou.
Jak již psali ostatní, použít optiku, jinak ti to bouřka dříve či později odpálí. Nezapomínej na možnost vedení samonosného optického kabelu vzduchem. Pak to cenově nevyjde oproti wifi tak strašně jak si myslíš, ale rychlost je úplně někde jinde.
Tiskni
Sdílej: