Přímý přenos (YouTube) z konference LinuxDays 2024, jež probíhá tento víkend v Praze v prostorách Fakulty informačních technologií Českého vysokého učení v Praze (FIT ČVUT). Na programu je spousta zajímavých přednášek.
Elon Musk na akci We, Robot (YouTube, 𝕏) představil Robotaxi, Robovan a vylepšeného Tesla Bota (Optimus).
Internet Archive je offline (𝕏, Bluesky, Mastodon). Unikly údaje 31 milionů uživatelů. Probíhal / probíhá na něj DDoS útok.
Alyssa Rosenzweig se v příspěvku na svém blogu rozepsala o hraní AAA her na Asahi Linuxu. Na YouTube je záznam její včerejší přednášky na XDC 2024 (X.Org Developer's Conference).
Vláda schválila Národní polovodičovou strategii: Česká republika má velký potenciál stát se významným hráčem v oblasti výroby čipů, zejména v evropském měřítku. Využít tento potenciál je cílem Národní polovodičové strategie, kterou připravilo Ministerstvo průmyslu a obchodu ve spolupráci s experty, a která navazuje na evropský Akt o čipech.
V lete vyšiel Aeonwave 4.0, ktorý niekoľkonásobne menej vyťažuje procesor pri interpretácií priestorového zvuku než OpenAL Soft. Autor hľadá prispievateľov do knižnice libaaxopenal za účelom pridania ALC_EXT_EFX rozšírení využívaných napr. v hre Doom 3 cez port Dhewm3 v Linuxe.
Linuxová distribuce Ubuntu 24.10 „Oracular Oriole“ byla vydána. Jde o průběžné vydání s podporou 9 měsíců. Obsahuje mj. Linux 6.11 či GNOME 47 s několika odkazy na první vydání Ubuntu (4.10 „Warty Warthog“) před 20 lety. K dispozici jsou také oficiální deriváty s odlišnými výchozími desktopovými prostředími anebo balíky aplikací.
Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno v nové major verzi 2.0 (YouTube). Důležité změny v Migration Guide.
Apache Tomcat (Wikipedie) slaví 25 let. Při té příležitosti byla vydána nová verze 11.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Open source 3D herní a simulační engine Open 3D Engine (O3DE) byl vydán v nové verzi 24.09.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání. O3DE má nového maskota: Odie.
Řešení dotazu:
Kabely se zásadně nikdy nezemní na obou stranách, to je o výboje a spálené součástky!Dovolím si nesouhlasit. Při uzemnění na slušné _ochranné_ země (nikoli pracovní nulák!) by nic hořet nemělo. Pokud při takovém zapojení začne kabel doutnat, znamená to, že je něco hodně špatně v ochranných zemích a divil bych se, kdyby si uživatelé v postiženém objektu nevšimli - taková ochranná zem by byla životu nebezpečná. Zcela určitě bych od toho nečekal "výboje" Pokud uzemníte stínění nějakého kabelu na obou stranách, a vidíte kouř nebo "výboje", tak máte _mnohem_ větší průser někde o kus dál. V případě úderu blesku hrozí "výboje" naopak v případě, že to na jednom konci NEuzemníte Popravdě... ruku na srdce... když mi revizák měřil čerstvý rozvod NN v bytě, naměřil z koncové zásuvky až na trafo (někde na konci ulice) asi 1 Ohm nebo míň. To znamená, že třeba při 10 Ampérech odběru bych měl na pracovním nuláku asi 10 V oproti nějakému lokálnímu uzemnění. Nojo - ale mě se na patě baráku rozplétá ochranná zem od pracovní, mám lokální uzemnění, a troufnu si odhadnout, že většina odporu jsou přechoďáky na svorkách a odpor "tenčích" drátů u mně po baráku. Proud nulákem by se měl v rámci uliční páteře statisticky částečně "požrat navzájem mezi fázemi". Takže mezi sousedními budovami bych čekal rozdíl tak do 20V, a to už bych zvedal obočí. Máte nějakou jinou zkušenost? Chápu že když ohnije zemní můstek někde poblíž paty baráku, a Vaše "ochranná" zem je odbočená až za tím ohnilým místem, tak Vám může stínění mezi budovami začít doutnat. Je potřeba zrovna s tímhle počítat? Osobně bych se bál spíš toho blesku. Pravda je, že z toho není zrovna jednoduchá cesta ven. A třeba přelévání nějakých zbytkových rozdílů potenciálů (na patě baráku docela tvrdé napětí, byť nízké) může být v signálové zemi docela nepříjemné, z hlediska rušení užitečného signálu. Čili každopádně souhlasím s ostatními, že optika je dobrý nápad! Když je trochu slušná bleskojistka na metaliku násobně dražší, než optický transceiver, tak asi není co řešit.
Kabely se zásadně nikdy nezemní na obou stranách, to je o výboje a spálené součástky!Dovolím si nesouhlasit. Při uzemnění na slušné _ochranné_ země (nikoli pracovní nulák!) by nic hořet nemělo. Pokud při takovém zapojení začne kabel doutnat, znamená to, že je něco hodně špatně v ochranných zemích a divil bych se, kdyby si uživatelé v postiženém objektu nevšimli - taková ochranná zem by byla životu nebezpečná.
Vyjádřeno slovy klasika, "můžeme o tom diskutovat, můžeme o tom vést spory a můžeme s tím nesouhlasit, ale to je tak všechno, co proti tomu můžeme dělat".
Stínění se zásadně nikdy neuzemňuje na obou stranách. Jsou pro to dva hlavní důvody. Jednak je vysoce pravděpodobné, že mezi dvěma vzdálenými zemnícími body bude velký rozdíl potenciálů. V praxi to mohou být klidně i stovky voltů. Druhým důvodem je vznik zemní smyčky a její vliv na integritu signálů. Jediná možnost, jak uzemnit oba konce stínění je galvanicky uzemnit jednu stranu, zatímco druhou stranu uzemnit pouze pro střídavou složku, ale ponechat ji galvanicky oddělenou.
Jak již psali ostatní, použít optiku, jinak ti to bouřka dříve či později odpálí. Nezapomínej na možnost vedení samonosného optického kabelu vzduchem. Pak to cenově nevyjde oproti wifi tak strašně jak si myslíš, ale rychlost je úplně někde jinde.
Tiskni Sdílej: