Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
Chcem sa opytat ci niekto pouziva banana pi ako desktop. Chcel by som to kupit pre otca. Vyuziva vlastne len internet, obcas office (bude libre) a skype. Chcel by som vediet ci je to take svizne a ktore
distro doporuciteŘešení dotazu:
Najprv som uvazoval o rasp pi, ale banana je o nieco vykonnejsi a niekde na youtube som videl ze libre a mozilla tam idu celkom slusne (o skype som nevedel, ze pre tieto stroje nie je). Takze radsej to nebrat na to na co som chcel ?
Pripada ti normalne spustat programy cez nejaku binarnu sracku?Připadá ti normální spouštět binární sračku? :) (Skype)
thx za odpovede, dobre vediet, ze army (nie US :) ) nemaju zatial taku podporu, videl som len slusny vykon pri nizkej spotrebe, ale to asi nie je vsetko. Tak radsej pojdem cestou x86 napr. celeron J1900 sa mi paci aj s MB od asrocku s DC adapterom
http://www.asrock.com/mb/Intel/Q1900DC-ITX/ a + SSD a bude to aj fanlees. Momentalne aj ja pouzivam na desktope mint 17 a vcelku spokojnostOtec PC ma HP P4 3Ghz HT s 512MB pamate a to ide tak akurat na hovno. Je tam XP a ked otvori chrome tak sa dost nacaka. Mozem mu tam skusit hodit nejaky lubuntu, mozno to bude svyznejsie. NTB ma tiez Dell s 1.6GHz CPU a 512 MB ram a ide to tak isto naprd.
ale problémy, které to má proti x86Jaké problémy?
Hlavní praktická deviza x86 je ale standardizovanost architektury PC. Nemusíte se potýkat s tím, že většina desek/SoCů má hezky vlastní (ideálně starý a neudržovaný) fork/patchset Linuxového jádra a pod vanilla nejedou...
To by s DeviceTree už nemělo být pravda...
navíc Skype apod. aplikace třetích stran na ARM většinou nejedouKonkrétně u Skype bych to považoval spíše za výhodu :).
Chtěl bych poznamenat, že odpověď užvatele JSOB v tomto threadu je velmi výstižná situaci (tesat do kamene...). Blízký kolega je na tom identicky s boardem ODROID-X.
I ten nákup použitého Dell desktopu můžu doporučit. Vydrží (internet, liboffice, PDF, flash video, skype) léta. Jak (ve vyjmenovaném rozsahu užití) morálně, tak fyzicky. Navíc je tam i lic. štítek Winů, tedy na foťáky a mobily a win speciality -> multiboot.
Tiskni
Sdílej: