Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Chcem sa opytat ci niekto pouziva banana pi ako desktop. Chcel by som to kupit pre otca. Vyuziva vlastne len internet, obcas office (bude libre) a skype. Chcel by som vediet ci je to take svizne a ktore
distro doporuciteŘešení dotazu:
Najprv som uvazoval o rasp pi, ale banana je o nieco vykonnejsi a niekde na youtube som videl ze libre a mozilla tam idu celkom slusne (o skype som nevedel, ze pre tieto stroje nie je). Takze radsej to nebrat na to na co som chcel ?
Pripada ti normalne spustat programy cez nejaku binarnu sracku?Připadá ti normální spouštět binární sračku? :) (Skype)
thx za odpovede, dobre vediet, ze army (nie US :) ) nemaju zatial taku podporu, videl som len slusny vykon pri nizkej spotrebe, ale to asi nie je vsetko. Tak radsej pojdem cestou x86 napr. celeron J1900 sa mi paci aj s MB od asrocku s DC adapterom
http://www.asrock.com/mb/Intel/Q1900DC-ITX/ a + SSD a bude to aj fanlees. Momentalne aj ja pouzivam na desktope mint 17 a vcelku spokojnostOtec PC ma HP P4 3Ghz HT s 512MB pamate a to ide tak akurat na hovno. Je tam XP a ked otvori chrome tak sa dost nacaka. Mozem mu tam skusit hodit nejaky lubuntu, mozno to bude svyznejsie. NTB ma tiez Dell s 1.6GHz CPU a 512 MB ram a ide to tak isto naprd.
ale problémy, které to má proti x86Jaké problémy?
Hlavní praktická deviza x86 je ale standardizovanost architektury PC. Nemusíte se potýkat s tím, že většina desek/SoCů má hezky vlastní (ideálně starý a neudržovaný) fork/patchset Linuxového jádra a pod vanilla nejedou...
To by s DeviceTree už nemělo být pravda...
navíc Skype apod. aplikace třetích stran na ARM většinou nejedouKonkrétně u Skype bych to považoval spíše za výhodu :).
Chtěl bych poznamenat, že odpověď užvatele JSOB v tomto threadu je velmi výstižná situaci (tesat do kamene...). Blízký kolega je na tom identicky s boardem ODROID-X.
I ten nákup použitého Dell desktopu můžu doporučit. Vydrží (internet, liboffice, PDF, flash video, skype) léta. Jak (ve vyjmenovaném rozsahu užití) morálně, tak fyzicky. Navíc je tam i lic. štítek Winů, tedy na foťáky a mobily a win speciality -> multiboot.
Tiskni
Sdílej: