OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Řešení dotazu:
Ja bych to videl max tak na 1mA.To bude asi ten problém, na internetu jsem se dočetl o dost větších proudech. Jirka
GPIO Electrical Specifications
GPIO Pads Control2
Understanding Outputs
Jeden pin můžeš zatížit proudem max. 16 mA, ale nesmíš zatížit všechny piny současně celkovým proudem větším než 51 mA, můžeš tedy současně zatížit každý z pinů proudem 3 mA. Když dodržíš tyto limity, tak by jsi RP neměl zničit. Pozor na kapacitní zátěž a špičky, nemusíš způsobit zničení RP, ale špatnou fci SD-karty či SDRAM.
Dále je dobré si uvědomit k čemu vlastně GPIO slouží. Pokud ho nastavíme jako výstup, tak musí udržovat hodnotu Low <= 0.8 V a High >= 1.3 V, což zaručí jen, když nepřekročíš definované maximální proudové zatížení, které lze SW nastavit od 2 mA do 16 mA (v krocích po 2 mA).
Takže pokud nastavíme "drive strength" na 2 mA, ale zatížíme výstup 16 mA, tak sice RP nezničíme, ale hodnota High na výstupu bude menší než 1.3 V.
Je tedy dobré GPIO zbytečně nezatěžovat a držet se spíše menších proudů, když to aplikace umožňuje.
Jo, dokonce i u toho solid state. Ale podle mě to není potřeba, když dal s mechanickým relé 17 voltů z 230, tak je imunní.Dioda u SSR být nemusí, jestli to jsou opravdu jen dva antiparalelní optomosfety, tak na gate straně je jen "LED" a na silový straně by zase dioda byla k ničemu, pokud do toho pustí střídavý proud (SSR na 230V). Nehledě na to, že bych čekal, že všechny ochrany budou integrovaný (i když jestli je to SSR někde z číny ...
No já to vlastně taky moc nepochopilAch jo. - PT si nevšiml že píše že je solidstate a neznepokojilo ho těch 17 voltů - já na to rádobyvtipně reagoval že když se tam děje takový magic jako omezení napětí tak je nějaká dioda k ničemu.
make drivers/accessibility/irony.ko make modules_install modprobe ironyAha!
Jinak těch 17V z 230V je na tom SSR ne mechanickým (nedostatečné sepnutí?).Jo, to mi přišlo divné. Čekal bych, že se SSR relé sepne úplně nebo nesepne vůbec. Jirka
Takze je to triakovy s detekci nuly, optotranzistorem rizeny, ma v sobe 2 LED diody s odporama. Ty diody potrebujou dohromady proud minimalne 7.5mA, doporucene zapojeni s tranzistorem NPN je primo v datasheetu (hned to prvni, odpor v kolektoru lze vypustit, nebo neco jako 1kohm, v bazi 10kohm).
Namerenych 17V je zda se z integrovaneho RC filtru (s jakou zatezi?).
Za prvé bych doporučil trochu vlastní invence, Google na toto téma nalezne velké množství informací. A než něco zapojíš je třeba, aby jsi chápal všechny souvislosti. Níže je vše potřebné pěkně vysvětleno, včetně důvodu pro použití ochrané diody.
Spínaní relé pomocí tranzistoru
A za druhé bych lidem bez elektro vzdělání doporučil, aby neohrožovali sebe a své okolí tím, že se snaží dělat zapojení s napětím, které je životu nebezpečné.
včetně důvodu pro použití ochrané diodyAle on má SSR
To jsem přehlédl, tak už mi došlo těch 17V, které mě nepřiměly k zamyšlění.
Tiskni
Sdílej: