Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
vybírám SSD pro instalaci linuxu v mém desktopu. Na disku poběží samostatně linux (ubuntu), činnosti: programování web stránek, hry (steam)... Data mám uložena v NAS..
Velikost bych preferoval cca 250GB zde však nevím jestli volit disky s např. technologií TLC využívající SLC Cache nebo disky pouze s MLC, které by měly zachovat konstantnější rychlost nezávislou také na zaplnění disku..
Dále bych asi preferoval výrobce, kteří používají vlastní čipy, např. tedy: Crucial, Sandisk, Toshiba, Intel, Samsung...
Předem díky za radyale pak jsem se dočetl, že u něj výrazně klesá rychlost od jeho cca polovičního zaplnění..
To není správná interpretace. Rychlost neklesá pokud se disk z poloviny zaplní, rychlost dočasně (na chvilku) poklesne v případě, že se zaplní SLC buňky a data se přesouvají do MLC, to udělá ten výkyv v rychlosti, který ale v běžném provozu nepostřehneš. MX200 používá totiž Dynamic Write Accelaration aka SLC cache. Vtip je v tom, že na to upozorňují převážně české recenze, kde disky nejsou schopni otestovat v běžném provozu, ale řídí se slepě jen testy typu HD Tach a z výsledku udělají závěr.
Vybírat se dá snadno: Crucial - pokud chceš maximální spolehlivost (přeci jen na disku jsou data), super cenu a případnou reklamaci při nákupu v ČR vyřešenou obratem. Samsung - pokud chceš za každou cenu nejvyšší rychlost, na ceně ti moc nezáleží. Intel - pokud chceš předražený Crucial (stejé čipy, jiný FW). Sandisk a Toshiba na SSD v ČR serou, reklamace problém, produkty nezajímavé (byť na Sandisk a jejich paměťovky nedám dopustit.)
Přidal bych se k tématu s jednou související otázkou. Chci koupit SSD 250-500 GB do mSATA. Jde mi především o spolehlivost. Který z následujících disků vybrat?
Jak jsem psal výše, Spolehlivost = Crucial; Spolehlivost+předraženost = Intel; Max. rychlost = Samsung.
Pokud vím, tak Micron není v ČR v autorizované distribuci, takže případná reklamace se řeší přes Německé distributory. Jinak MX200 a M600 jsou stejné, kromě toho, kolik vydrží přepisů (vzhledem ke kapacitě), větší výdrž má Micron protože je určen pro OEM segment a enterprise zákazníky. Kingston je překupník čipů a běžná spotřební B-značka.Samsung nebrat , update firmwaru udělal že je stále nekonzistentní ext4 a můžeš dělat mbr gpt a opravovat jak chceš, když sem udělal formát na ntfs samsung je bez chyb. Do doby kdy tam byl starej firmware ext4 jel ok. Downgrade firmwaru ale nelze. Takže Samsung nedoporučuji a už nekoupím. Mám ještě Adata a ikdyž na něj lidé nadávají mám ho něco kolem 4 let a frčí naprosto vpohodě a firmware lze flashovat pod linuxem a hlavně funguje jak má (rychlost časem neklesá).
Zpomalování po zaplnění 60% nebo tak něco .
Tak se uč , dnes už není nic co bylo ani FS nění na ssd jako raw.
Mám pocit, že jsem dokonce někde viděl i rozšířenou verzi, něco jako
Since Linux is open source, which means everyone can make changes, Samsung does not support it.
Prostě absolutní nepochopení skutečnosti, že problém je v tom, že jejich zařízení o sobě lže. Ten člověk očividně nechápe, že existují nějaké standardy a protokoly, které je potřeba dodržet a pak je jedno, kdo je na druhé straně. Pro něj je to otázka toho, že dané zařízení otestovali s konkrétními systémy a nemůžou se donekonečna přizpůsobovat systému, který se pořád mění. Ve světě "Windows certified hardware" je to bohužel pořád dost častý myšlenkový model.
Ale jak už jsem psal, v tomto případě podle všeho nešlo o oficiální postoj Samsungu, jen o úlet jednoho konkrétního ignoranta.
asi byl v distribuci starsi ovladac, nebo je ten FW starsi nez aktualni
Vysvětlení je jednodušší: ta položka byla přidána na blacklist právě kvůli tomuto problému - viz commity 6fc4d97a4987c a 9a9324d396967
Tiskni
Sdílej: