Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Řešení dotazu:
Rozpočet není přímo limitující, rád bych se vešel pod 3 a přes 4 bych opravdu nechtěl.
Německý Amazon je pro mne asi neprůchozí, protože nevím, jak bych takového dodavatele protlačil tendrem státní instituce.
To je dost napytel, bo u nás je nabídka na dvě věci.
Nejlepší pro mne je to nejstarší rozložení. Velký dvoupatrový Enter, dlouhé shifty, zkrácený backspace s backslashem a pipou.
Éééhééé, „nejstarší“. To je alfanumerická sekce z ANSI PC AT (např. některý IBM Model F), přičemž modifikátory byly jinde a navigační sekce byla úplně jiná. U big-ass Enteru zůstali akorát nějací asijští výrobci (vesměs levné šmejdy) – primárně pro asijské trhy.
Snesitelné rozložení: zachovat dlouhé entery a backslash s pipou přestehovat k entru.
Takže ANSI.
Ale já měl primárně na mysli tu hrůzu s numerickým blokem, nebo tenkeyless, nebo něco menšího, nebo něco, co není přímým dědictvím toho zrůdného antiergonomického Sholesova bazmeku starého ~140 let.
vzpomínám, že na té IBM klávesnici se psalo skvěle
Cherry MX jsou zcela jiné. Obecně horší (ačkoliv záleží na osobních preferencích).
Primárně pohodlné psaní a jistota v klávesách
Takhle, bude to oproti tuctové „membránovce“ dost konzistentní, u těch herních bude kovový plát zpevňující konstrukci… a to je asi tak všechno.
Jestli jde primárně o tu konzistenci, dá se vzít prakticky cokoliv (jenom aby to nemělo „fake“ spínače Kailh). Co do spolehlivosti je to všechno celkem na jedno brdo (nic extra). Modifikace asi nepřipadají v úvahu (asi ani výměna kláves za kvalitnější z toho výchozího odpadu), přesto doporučím primárně se podívat na CM Storm QF XT/Rapid (nepodsvícená verze!) nebo alternativně Ozone Strike Pro/Battle.
Éééhééé, „nejstarší“. To je alfanumerická sekce z ANSI PC ATJsem rád, že jsem tě potěšil. Patřím k vykopávkám, kteří svůj první program na VŠ děrovali do štítků. A na PC AT jsem napsal první článek.
Asi ano. Na krátké Shifty se už prostě nepřecvičím. A asi ani na nějaké sofistikovanější tvary klávesnice.Takže ANSI.
Ale já měl primárně na mysli tu hrůzu s numerickým blokem, nebo tenkeyless, nebo něco menšího, nebo něco, co není přímým dědictvím toho zrůdného antiergonomického Sholesova bazmeku starého ~140 let.
Díky za radu. V čem jsou problémy se spolehlivostí? pokud jsou spínače provedeny dobře a klávesnice není tak že se rozpadne, tak na elektronice se moc snad zkazit nedá? zvlášť když není úplně moc důvod na brutální šetření. výměna kláves myslíš čepiček? zkusím ten CM Storm QF XT. červené podsvícení Ozone mne nebere.Jestli jde primárně o tu konzistenci, dá se vzít prakticky cokoliv (jenom aby to nemělo „fake“ spínače Kailh). Co do spolehlivosti je to všechno celkem na jedno brdo (nic extra). Modifikace asi nepřipadají v úvahu (asi ani výměna kláves za kvalitnější z toho výchozího odpadu), přesto doporučím primárně se podívat na CM Storm QF XT/Rapid (nepodsvícená verze!) nebo alternativně Ozone Strike Pro/Battle.
Éééhééé, „nejstarší“. To je alfanumerická sekce z ANSI PC ATJsem rád, že jsem tě potěšil. Patřím k vykopávkám, kteří svůj první program na VŠ děrovali do štítků. A na PC AT jsem napsal první článek.
Jenom bych rád doplnil, že klávesnice byly i před PC AT – vypadaly poněkud jinak. Viz např. IBM Beam Spring keyboards.
V čem jsou problémy se spolehlivostí?
Pájení. Prostě přestane reagovat skupina kláves… nebo už jsem viděl i stříbrný kouř z řadiče kvůli kontaktu nějaké hroudy pájky s plátem.
V některých případech taky uchycení konektorů na klávesnici, pokud tam nějaké jsou. Zrovna QF XT má ten konektor vyztužený velmi dobře, ale některé jiné modely tím trpí (tuším QF Pro, Rosewill RK-9000, lecjaká čína).
zvlášť když není úplně moc důvod na brutální šetření
Japato? Správně kapitalisticky se musí maximalizovat zisky, příp. uživit marketingové oddělení… pokud je OEM Číňan, tak ten to podle ceny odflákne, jak to jenom jde. Bavíme se o spotřebním zboží v cenovém rozsahu kolem €100, takže to jsou spíš výběhové modely.
výměna kláves myslíš čepiček?
Prostě to, co se strká na spínače. Takřka standardně je to nejtenčí možný plast (katování kostů), ABS kvůli snazšímu výrobnímu procesu (ale na úkor odolnosti, a to včetně chemické vůči potu) a na tom nějaké hnusně natištěné popisky s hnusným písmem. Obecně to dost degraduje interakci s klávesnicí (vliv na zvuk, texturu, profil, estetiku aj.), pokud člověk nemá zvláštní choutky.
Klávesnice se stejným rozložením (včetně rozměrů mezerníku a modifikátorů okolo) jako ANSI Filco Majestouch2 mají nejlepší kompatibilitu s klávesami třetích stran, co jsou na trhu: typicky třeba Vortex [PBT+POM doubleshots].
Ja jsem sveho casu hodne koukal na Das Keyboard 4 Professional
Ale nakonec jsem skoncil u A4Tech Bloody B540, kvuli cene, nema tactile spinace a ani asi nejsou cherry ale zpracovani je prijemne.
V praci pisu denne na Cheery G84-4100PPAUS, kterou jsem zachranil pred sesrotovanim a jsem s ní spokojen
Tiskni
Sdílej: