raylib (Wikipedie), tj. multiplatformní open-source knihovna pro vývoj grafických aplikací a her, byla vydána ve verzi 6.0.
Nové verze AI modelů. Společnost OpenAI představila GPT‑5.5. Společnost DeepSeek představila DeepSeek V4.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 164 (pdf) a Hello World 29 (pdf).
Bylo oznámeno, že webový prohlížeč Opera GX zaměřený na hráče počítačových her je už také na Flathubu and Snapcraftu.
Akcionáři americké mediální společnosti Warner Bros. Discovery dnes schválili převzetí firmy konkurentem Paramount Skydance za zhruba 110 miliard dolarů (téměř 2,3 bilionu Kč). Firmy se na spojení dohodly v únoru. O část společnosti Warner Bros. Discovery dříve usilovala rovněž streamovací platforma Netflix, se svou nabídkou však neuspěla. Transakci ještě budou schvalovat regulační orgány, a to nejen ve Spojených státech, ale také
… více »Canonical vydal (email, blog, YouTube) Ubuntu 26.04 LTS Resolute Raccoon. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Vydány byly také oficiální deriváty Edubuntu, Kubuntu, Lubuntu, Ubuntu Budgie, Ubuntu Cinnamon, Ubuntu Kylin, Ubuntu Studio, Ubuntu Unity a Xubuntu. Jedná se o 11. vydání s dlouhodobou podporou (LTS).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Gitea (Wikipedie) byla vydána v nové verzi 1.26.0. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Ve středu 29. dubna 2026 se v pražské kanceláři SUSE v Karlíně uskuteční 7. Mobile Linux Hackday, komunitní setkání zaměřené na Linux na mobilních zařízeních, kernelový vývoj i uživatelský prostor. Akce proběhne od 10:00 do večerních hodin. Hackday je určen všem zájemcům o praktickou práci s Linuxem na telefonech. Zaměří se na vývoj aplikací v userspace, například bankovní aplikace, zpracování obrazu z kamery nebo práci s NFC, i na úpravy
… více »LilyPond (Wikipedie) , tj. multiplatformní svobodný software určený pro sazbu notových zápisů, byl vydán ve verzi 2.26.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Byla vydána nová verze 11.0.0 otevřeného emulátoru procesorů a virtualizačního nástroje QEMU (Wikipedie). Přispělo 237 vývojářů. Provedeno bylo více než 2 500 commitů. Přehled úprav a nových vlastností v seznamu změn.
To mam ted doma, kdyby nekdo chtel neco zkusit tak neni problem 
čau len sa opýtam ťa používaš v Linuxe na open source drajver alebo ten AMDčkový?
Testoval jsem to na Fedore 22 a tam jsem pouzival open source driver a prehraveni youtube + mp4 videi a nemel jsem zadny problem (testovano max full hd)
Ted mi to bezi pouze v textovem rezimu na CentOS 7.
Jedina vec na, kterou jsem narazil bylo zvlastni chovani pri nastaveni velikosti VRAM na 32/64MB ted mam 128MB a s tim uz problem nebyl.
vcera obejdane, dnes by to malo dojst:
AMD AM1 Athlon 5350
ASRock doska ani nie tak koli 4x sata ale skor koli tomu ze nevyzaduje P4 konektor
Artic AM1 dodatocny ventilator vraj je tichsi.
co mam uz: skrinka Chieftec 03B, PicoPSU 80W, 2x 4GB Corsair ramky
ak moze sa zdat ze s toho robim vedu ale uz sa mi zda ze je toho moc co menim pc tak chcem skompletizovat toto uz na to jeb.. uz ani cent do pc. AM1 je fajn uz som ho mal a co si pametam mam s toho fobre dojmy. lacny HW s nizkou spotrebou, este k tomu itx co sa u amd v tejto cene nevidi vsak treba pozriet ze amd moc nema velky vyber itx dosiek a este k tomu fajnovy radeon ako APU. tie intelacke celerony je ich tolko a vsetky su fakt vykonovo slabe
este by to chcelo ak je tu niekto co ma AMD AM1 ci sa oplati ostat u open source drajveru kde mi bude bez problemov fungovat 2D, prehravanie videa, suspend-resume alebo nahodit AMD/Ati Catalyst ?
tomvec dakujem ak ide ubuntu unity tak potom je ten driver v pohode
Video viz vyse - bez problemu jak youtube (html 5) tak mplayer tez i full HD
Suspend 2 RAM mi fungoval dobre, ale bezelo mi to tu jen par dni.
Suspend 2 Disk jsem nezkousel
takže ako prihlaseny napíšem ze AM1 je fajn zase som na to prisiel a odporucam dokupiť Arctic AM1 chladic uplne tichý! ale nezmestil sa do Chieftec 03B skrinky ale to nevadi - spokojnost
odporucam kazdemu kto by chcel kupit podobne riesenie ako ja linux fachci ok fglrx ani neskusam
Tiskni
Sdílej: