Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Já mám tenhle, protože na ten Prolific chipset jsem měl ne úplně nejlepší reference ohledně kompatibility. Na druhou stranu, pokud vysloveně nepotřebujete ten sériový port (např. kvůli ovládání nějakého embedded zařízení nebo k debugování low level problémů přes sériovou konzoli), upřednostnil bych ten ethernet. USB 2.0 adaptér pro 100Mb/s ethernet stojí asi tak stejně jako ten sériový a USB 3.0 adaptéry na gigabitový ethernet začínají na necelém dvojnásobku.
Složitě to sice vypadá, ale je dobré si uvědomit, že USB adaptér na něco standardního se dá použít i samostatně a bude se vám hodit i jindy a jinde. Když si pořídíte jednoúčelový propojovací "kabel", bude to sice jednodušší, ale k ničemu jinému použít nepůjde. Pokud tedy vůbec bude použitelný pod Linuxem a bude použitelný i pro vaše účely - u té věci, na kterou jsem odkazoval před chvílí, mám temné podezření, jestli to ve skutečnosti neemuluje USB mass storage.
Oproti tomu s CH340 jsou problémy, v Linuxu to rozumně funguje až od 4.1 a při baudrate 115200 to ztrácí synchronizaci (při nižších to jede dobře).
V tom mém adaptéru je FTDI FT232. Rychlost 115200 funguje bezproblémově (jádro 3.12), rychlejší jsem zatím nezkoušel (a nevím, jestli to bude umět sériový port na druhé straně).
Nastavit Getty problém nebude, ale bojím se, že většinou se tomu počítači stane něco horšího (panic, rozbitá konfigurace GRUBu atd.) a tohle stejně nebude fungovat, protože BIOS podporu pro USB sériák mít nebude a GRUB jenom ve vyšších stages.
Ano, pokud člověk bude chtít počítač plně ovladatelný přes sériovou konzoli, bude to vyžadovat podporu už od BIOS/EFI a určitě to nebude založené na hotplugu USB zařízení. Ale to by musel tazatel napsat, co přesně od toho očekává, "když třeba nefunguje síť" zahrnuje příliš široký okruh problémů.
Když bylo potřeba něco řešit na místě (protože nefungovala síť), …
Tiskni
Sdílej: