abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 23:22 | Humor

    Jihokorejská Národní daňová služba (NTS) zabavila kryptoměnu Pre-retogeum (PRTG) v hodnotě 5,6 milionu dolarů. Pochlubila se v tiskové zprávě, do které vložila fotografii zabavených USB flash disků s kryptoměnovými peněženkami spolu se souvisejícími ručně napsanými mnemotechnickými obnovovacími frázemi. Krátce na to byla kryptoměna v hodnotě 4,8 milionu dolarů odcizena. O několik hodin ale vrácena, jelikož PRTG je extrémně nelikvidní, s denním objemem obchodování kolem 332 dolarů a zalistováním na jediné burze, MEXC [Bitcoin.com].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    včera 16:33 | Nová verze

    Komunita kolem Linuxu From Scratch (LFS) vydala nové verze knih s návody na instalaci vlastního linuxového systému ze zdrojových kódů Linux From Scratch 13.0 a Beyond Linux From Scratch 13.0. Pouze se systemd.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 16:00 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní major verze 25.12 linuxové distribuce primárně určené pro routery a vestavěné systémy OpenWrt (Wikipedie). Jedná se o nástupce předchozí major verze 24.10. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Podporováno je více než 2200 zařízení.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:44 | Komunita

    Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za únor (YouTube). Odstraněn byl veškerý kód napsaný ve Swiftu. JavaScriptový engine LibJS byl reimplementován v Rustu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    5.3. 21:11 | Nová verze

    Byla vydána verze 1.94.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example. Zveřejněny byly výsledky průzkumu mezi vývojáři v programovacím jazyce Rust: 2025 State of Rust Survey Results.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    5.3. 17:33 | Komunita

    Google zveřejnil seznam 185 organizací přijatých do letošního Google Summer of Code (GSoC). Dle plánu se zájemci přihlašují od 16. do 31. března. Vydělat si mohou od 750 do 6600 dolarů. V Česku a na Slovensku je to 900 dolarů za malý, 1800 dolarů za střední a 3600 dolarů za velký projekt. Další informace v často kladených otázkách (FAQ). K dispozici jsou také statistiky z minulých let.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    4.3. 22:55 | Nová verze

    Byla vydána únorová aktualizace aneb nová verze 1.110 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.110 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 8
    4.3. 18:11 | IT novinky

    Apple představil 13palcový MacBook Neo s čipem A18 Pro. V základní konfiguraci za 16 990 Kč.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 57
    4.3. 12:22 | Komunita

    Kalifornský zákon AB 1043 platný od 1. ledna 2027 vyžaduje, aby operační systémy požadovaly po uživatelích věk nebo datum narození a skrze API poskytovaly aplikacím informaci, zda je uživatel mladší 13 let, má 13 až 16 let, má 16 až 18 let nebo má alespoň 18 let. Vývojáři linuxových distribucí řeší, co s tím (Ubuntu, Fedora, …).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 105
    4.3. 11:44 | Pozvánky

    Konference LinuxDays 2026 proběhne o víkendu 3. a 4. října v Praze v areálu ČVUT v Dejvicích na FIT. Čekají vás desítky přednášek, workshopy, stánky a setkání se spoustou chytrých lidí.

    Petr Krčmář | Komentářů: 0
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (17%)
     (7%)
     (0%)
     (11%)
     (28%)
     (2%)
     (5%)
     (2%)
     (13%)
     (25%)
    Celkem 1026 hlasů
     Komentářů: 25, poslední 3.2. 19:50
    Rozcestník

    Dotaz: Počítačová učebna - zkušenosti s provozem a doporučení na hw

    2.6.2016 11:33 OldFrog {Ondra Nemecek} | skóre: 36 | blog: Žabákův notes | Praha
    Počítačová učebna - zkušenosti s provozem a doporučení na hw
    Přečteno: 1068×
    Zdravím vespolek,

    nevím zda to dát do hardwarové nebo unixové poradny, dávám sem.

    Máte někdo zkušenosti s praktickým provozem počítačové učebny? Uvítám prakticky zaměřené tipy - na hardware, na situace, které je dobré předjímat, na vybavení učebny, operační systém a jeho provoz.

    Stávající představa:
    • jedna místnost
    • 20 stanic (víc se jich tam nevejde, místnost není extra velká)
    • 1 projektor, plátno (vysoký strop - projektor by měl být zavěšen)
    • asi i 1 tiskárna
    • 1 stanice pro lektora, k ní připojena čtečka čárových kódů (načtení karty studenta)
    • na stanicích spuštěná v prohlížeči aplikace - testování studentů
    • mimo té webové aplikace připadá v úvahu na stanicích též přehrávání videa (rozlišení a parametry si můžeme určit)
    • na stanicích linux, boot po síti, provoz asi v bezdiskovém provozu (hlavní motiv - centrální správa stanic)
    • někde mimo učebnu poběží server s tou aplikací
    • učebna má adresovanou vlastní privátní podsíť a je asi schovaná za firewallem
    Moje role:
    • konzultant
    • dodavatel té webové aplikace
    • pokud bude na stanicích linux, pak budu pravděpodobně též nastavovat ten boot po síti s bezdiskovým provozem a budu externí podporou pro tamního administrátora stanic
    Co mě zejména zajímá:
    • jaký doporučit hardware - s ohledem na tichý provoz a životnost, mělo by tam asi běžet bez problému videa (jejich rozlišení si můžeme určit), teoreticky by funkci zastal i tablet, ale vidím tam víc problémů než přínosů, proto se kloním spíše ke pc, možná v mini variantě? aby to zas nebylo moc specializované zařízení (z tohoto důvodu bych se asi vyhnul all-in one řešení)
    • zda je to dobrý nápad s tím bootem po síti, jaké s tím máte zkušenosti
    • organizační věci - porouchá se stanice pro lektora, vypadne elektřina apod. - jaké situace předjímat
    • projektor - jaká třída projektoru je pro dané použití vhodná (okna půjde kvalitně zastínit)
    • klimatizace místnosti - tohle by měl spíš navrhnout architekt
    • můžete doporučit někoho spolehlivého, kdo s tím má zkušenosti, vybaví učebnu a nechá výběr a správu operačního systému na nás?
    Díky za podnětnou diskuzi :-)
    -- OldFrog

    Odpovědi

    Max avatar 2.6.2016 12:10 Max | skóre: 72 | blog: Max_Devaine
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Počítačová učebna - zkušenosti s provozem a doporučení na hw
    Já bych to řešil bezdiskově pomocí PXE Boot + NFS + OverlayFS (nebo aufs)
    Na straně klienta bych pak viděl HW typu Intel NUC / Zotac ZBOX.
    Tento typ hw netopí (má nízkou spotřebu), je dost výkonný, tichý, levnější jak ten tablet, lze připojit více monitorů, usb apod.
    Další výhodou je nulová údržba a triviální výměna (může udělat i uklízečka, když na to přijde).

    Ohledně projektoru bych nešel do ničeho, co nepodporuje FullHD. Ve firmě jsme se s tím několikrát vytrestali, vždy se najde někdo, komu se prezentace/okno aplikace apod. nevejde do 1024 rozlišení. FullHD projektor je dnes už celkem levný (používáme BenQ a spokojenost). Pokud navíc máte možnost zatemnění, tak nemusí mít ani extra svítivost.

    Pokud jde o tiskárnu, tak barevná multifunkce je vždy dražší na provoz (i jen v případě BW tisku). Pokud chcete jen černobílou tiskárnu, tak bych šel do HP 3015dn (vydrží 200 000 - 300 000 stránek, reálné náklady na A4 kolem 0,23Kč).
    Pokud je potřeba skenovat a mít multifunkci (černobílou), tak my jsme si teď vybrali Kyoceru 3550idn (údajně náklady na tisk 0,17Kč + válec na 500 000 stránek a toner na 25 000).
    Pokud barevnou multifunkci, tak neporadím. Dost lidí na netu preferuje pro barevný laserový tisk Minoltu (Bizhub 4050?).
    Máme nějaké Oki, ale tam nám přijde, že je cena za A4 docela velká, zatím jsme ve fázi monitoringu.
    Zdar Max
    Měl jsem sen ... :(
    2.6.2016 20:30 OldFrog {Ondra Nemecek} | skóre: 36 | blog: Žabákův notes | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Počítačová učebna - zkušenosti s provozem a doporučení na hw
    Doufal jsem, že se ozve Max - cenné zkušenosti jsou k nezaplacení :-)

    Těch mini pc jsou dvě tuny a nevím, jestli se můžu spolehnout na to, že tam normálně poběží linux, že to bude mít rozumnou životnost a že to bude normálně bootovat ze sítě. Pak nevím jestli věřit N-kové řadě CPU nebo spíš Intel Core iX. Jinak Intel HD Graphics akceleruje video v linuxu bez problému? Pro případ těch videí.
    -- OldFrog
    Max avatar 3.6.2016 19:19 Max | skóre: 72 | blog: Max_Devaine
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Počítačová učebna - zkušenosti s provozem a doporučení na hw
    Ohledně hw a akcelerace videa apod. Vše záleží na tom, co je v plánu skutečně na tom provozovat + co by mohlo být v plánu na tom provozovat. U nás třeba platí, že co platí dnes, nemusí zítra.

    Když se vrátím k akceleraci, tak opět záleží, jakým způsobem se to bude těm klientům streamovat. Pokud by to totiž měl být nějaký proprietární kodek, tak to asi těžko půjde přes GPU. Dále také zaláží na klientském sw, co se použije, protože co ti bude platné, že umí GPU nějakým způsobem akceleraci, když to přehrávač nemá naimplementovaný.

    Pokud je zadání jasné, ví se, s čím se bude do budoucna počítat apod., tak bych se nebál nasadit něco levnějšího se slabším CPU. Pokud je něco nejistého, tak bych šel do CPU, co je schopné to v nějaké míře utáhnout svépomocí bez GPU.
    Jinak Intel má podporu opencl a va-api.#1, #2, #3, #4
    Zdar Max
    Měl jsem sen ... :(
    2.6.2016 21:16 Aleš Kapica | skóre: 52 | blog: kenyho_stesky | Ostrava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Počítačová učebna - zkušenosti s provozem a doporučení na hw
    Lepší než Minolta je Xerox. Obzvláště v prostředí kde žijí nejenom Windows, ale i Linux.

    Jinak koukám že tazatel je z Prahy. Nic mu nebrání načerpat rozumy přímo u pramene. ;-)
    3.6.2016 21:34 lertimir | skóre: 64 | blog: Par_slov
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Počítačová učebna - zkušenosti s provozem a doporučení na hw
    Mám velmi dobré zkušenosti z Kyocerami asi 20 let. Vždy to byly tiskárny, které měly samostatně válec (kvalitnější a dražší) a neměnil se s tonerem. Vyšší pořizovací náklady a levný tisk. je třeba si udělat odhady, kolik se reálně vytiskne za dobu životnosti.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.