Open source software pro úpravu digitálních fotografií LightZone (Wikipedie) byl vydán v nové verzi 5.0.0. LightZone je dnes k dispozici pod licencí BSD. Původně se jednalo o proprietární software vyvíjený společností Light Crafts. Ta v prosinci 2012 souhlasila s uvolněním zdrojových kódů jako open source [Wayback Machine].
Byla vydána verze 0.84 telnet a ssh klienta PuTTY (Wikipedie). Podrobnosti v přehledu nových vlastností a oprav chyb a Change Logu.
Microsoft představil Azure Linux 4.0 a Azure Container Linux. Na konferenci Open Source Summit North America 2026 organizované konsorciem Linux Foundation a sponzorované také Microsoftem. Azure Linux 4.0 vychází z Fedora Linuxu. Azure Container Linux je založen na projektu Flatcar. Azure Linux (GitHub, Wikipedie) byl původně znám jako CBL-Mariner.
Nové číslo časopisu Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 165 (pdf).
Byla vydána verze 9.2 open source virtualizační platformy Proxmox VE (Proxmox Virtual Environment, Wikipedie) založené na Debianu. Přehled novinek v poznámkách k vydání a informačním videu.
Firefox 151 podporuje Web Serial API. Pro komunikaci s různými mikrokontroléry připojenými přes USB nebo sériové porty už není nutné spouštět Chrome nebo na Chromiu postavené webové prohlížeče.
Byla vydána nová stabilní verze 8.0 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 148. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Ve FreeBSD byla nalezena a opravena zranitelnost FatGid aneb CVE-2026-45250. Jedná se o lokální eskalaci práv. Neprivilegovaný uživatel se může stát rootem.
Společnost Flipper Devices oznámila Flipper One. Zcela nový Flipper postavený od nuly. Jedná se o open-source linuxovou platformu založenou na čipu Rockchip RK3576. Hledají se dobrovolníci pro pomoc s dokončením vývoje (ovladače, testování, tvorba modulů).
Vývojáři Wine oznámili vydání verze 2.0 knihovny vkd3d pro překlad volání Direct3D na Vulkan. Přehled novinek na GitLabu.
oficiální balíček je pro Ubuntu, ale dá se to nainstalovat i na DebianBeta verzi z minulého léta jsem dokázal nacpat i na slackware, akorát jsem teda musel upravovat kotel pkgconfig skriptů, abych mohl cokoliv opengl kompilovat. AFAIK (poslední měsíc jsem to kontroloval naposled) ale byly ty "-pro" drivery vázaný na xorg 1.18 a na novejším 1.19 nefungovaly.
Zkušenosti: Prostě to funguje. RX480, před tím HD7870.+1 APU v HP 255 (GCN) (driver radeon) funguje hned po instalaci firmware a dokonce se chystá sekundární podpora v (amdgpu driveru).
jede bez problemu, jen vykon neni 1:1 s widlemi ... ale to se spravi
nv -- s binarnimi ovladaci neni problem pokud nejeden na rolling distru ( pokud ja vyhnout se jako cert krizi) , opensource ovladace pro nV je cista loterie s velmi nizkou pravdepodobnosti funkcnosti diky pristupu zelenych k opensource
btw. Da se cekat ze AMD za chvili zahodi AMDGPU-Pro a prejde ciste na podporu OSS ovladace, jedine co tech chybi je DAL/DC a nejake pravni veci okolo podpory Vulkanu + Videa ( a vulkan je vyresen diky RADV)
Spraví, otázkou je, za kolik let či desetiletí :) . Na hraní se pořád vyplatí dualboot s winama, kde všechno šlape jak hodinky.jede bez problemu, jen vykon neni 1:1 s widlemi ... ale to se spravi
samozrejme , widle jsou nejlepsi herni konzole .....
taky to tak mam , ze widle zapnu jen kdyz chci hrat neco co fakt nejde na linuxu :)
zas na druhou stranu je to stale mene casto
Diablo 3 taky bez problemu )
btw Baldur's Gate I/II EE je zpotvorenina, dost nepovedeny remaster orig beha dobre jak pod Wine tak s GemRB
Dál pro podporu OpenCL je potřeba proprietární ovladač AMDGPU-PRO, nebo alespoň opencl knihovny z nějExperimentální openCL umí i Mesa.
A kdosi tu měl problém s víc monitory (tuším, že karta měla tři výstupy, ale zapojit šly naráz jenom dva)To bylo tady. Ale to byla RX460, ta má ten čip doslova rozřízlej napůl (půl RAM, půl PCIe linek, půl výpočetních jednotek, ...). Mělo by snad jít připojit až 5 monitorů, ale 3 z nich musí mít DP daisychain.
Experimentální openCL umí i Mesa.Pokud tím míníš Clover, tak ten IMO ani nemá smysl zmiňovat, na tom snad nic nefunguje, možná pár testovacích utilit a AMD se zaměřilo na ROCm (to se mi ale zatím ani nepovedlo zkompilovat).
.
Distribuce Tumbleweed je čistá verze rolujícího vydání openSUSE, která obsahuje nejnovější stabilní verze veškerého softwaru, namísto spoléhání se na pevné periodické cykly vydání.Tak to budeš potřebovat downgradovat Xorg server na 1.18.
(na slackware normální :-/ ). Jinak jestli chceš RX5xx, tak může být problém se stable driverama. Před rokem ten samý týden, co ta karta vyšla, nebyla ještě podporovaná v distribuci. Trvalo to pár měsíců než vyšla stable verze driverů, co už obsahovaly identifikace mé RX460 karty. Tipuju že to bude podobný pro každný nový HW.
GL_RENDERER = Gallium 0.4 on AMD POLARIS11 (DRM 3.15.0 / 4.12.0-rc4-kontron64+, LLVM 4.0.0) GL_VERSION = 4.5 Mesa 17.1.2I když jsem musel pár voleb povolit v driconf skriptu (každej opengl program si načte konfiguraci co a kde zapnout), defaultně bylo tuším opengl 3.0. Linuxová verze Life is strange (unreal engine 3) magicky začala fungovat (na amdgpu-pro BETA vždycky spadla i když windows verze ve wine fungovala). Pro spuštění Portalu jsem musel nastavit "force_s3tc_enable=true". OpenCL přes mesa/clover s klasickejma knihovnama z -current větve nefungoval (chybějící funkce v libclc - něco jako "glibc" ale pro opencl), ale to je nejspíš kvůli tomu, že libclc má balíček ze září 2016 kdy ta podpora teprve vyšla. Po rekompilaci aktuální git verze se to ale sekne (možná jsou starý xorg drivery nebo mesa nebo nekompatibilní kernel). Až budu mít čas dokola rebootovat, tak se na to kouknu (rekompilace mesa+llvm+knihovny trvaj pěkně dlouho). S kernelem 4.9-rc to opravdu nefunguje, teďka mám 4.12-rc4 (viz GL_RENDERER string).
jj. nove jadro , mesa a llvm delaji divy :)
pro S3TC nahod lib_dxtn ( S3TC je patentovana jeste do konce rijna tohoto roku )
Tiskni
Sdílej: