Společnost IBM představila novou generaci svých serverů: IBM Power11.
Multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem Ardour byla postavena na GTK2. Vývojáři neplánovali její portaci na GTK3 nebo GTK4. Naopak, v lednu loňského roku si vytvořili vlastní fork GTK2 s názvem YTK. Ten v únoru letošního roku přestal být volitelným a nově byla zcela odstraněna podpora GTK2.
Byla vydána nová verze 6.4 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Společnost initMAX pořádá sérii bezplatných webinářů věnovaných novému Zabbixu 7.4. Podrobnosti a registrace na webu initMAX.
… více »Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
E-mailový klient Thunderbird byl vydán ve verzi 140.0 ESR „Eclipse“. Jde o vydání s dlouhodobou podporou, shrnující novinky v upozorněních, vzhledu, správě složek a správě účtů. Pozor, nezaměňovat s průběžným vydáním 140.0, které bylo dostupné o týden dříve.
Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Pro zálohování a sdílení souborů v malé firmě jsem chtěl pořídit nějaké NAS řešení. Nicméně cena lepších modelů atakuje hranici 20 tisíc bez disků a to se mi zdá poměrně dost. Vzhledem k malým nárokům jsem začal uvažovat o nějakém starším PC s linuxem, který by po nastavení nejspíše zastal službu stejně dobře. Momentálně se mi tu neválí volné železo a tak zvažuji koupi staršího serveru. V serverech se moc nevyznám, zdědil jsem jediný a ten dávno dosloužil a tak by mě zajímalo zda se oplatí a má cenu kupovat starší železo podobné tomuto:
Řešení dotazu:
Ak to ma byt spolahlive, tak server s dvoma zdrojmiToť otázka. Ono pro malou firmu může úplně stačit mít desku napájenou z notebookového adapteru a mít náhradní adapter(y) v šuplíku pro případ nouze.
ECCECC má kdeco, třeba i APU 2 od PC Engines.
RAIDom.Já bych naopak doporučoval softwarový RAID a na hardwarové sračky se vykašlat.
ale SW RAID5 alebo 6 by som sa neodvazil nasaditProč? (já mám naopak zážitky s různými HW RAIDy, od věcí jako „neumíme různě velké disky“ přes „neumíme disky přes 2 TB“ a „něco tam hnije a neexistuje žádný způsob jako to debugovat“ po „řadič shořel, přendal jsem disky do jiného počítače a normálně by stačilo udělat mdadm --assemble --scan, ale vy máte HW RAID, takže máte smůlu“)
Už jsem si pro něj chtěl skočit, ale nacházím na něj dosti rozporuplné reakce majitelů. Sice většina jásá a chválí, ale zároveň si spousta majitelů stěžuje na slabší výkon. Tedy pokud problémy s výkonem cítí jednotlivci, nedovedu si představit co udělá pokud kromě sdílení souborů budu potřebovat zálohovat data a provozovat jednoduché webové aplikace. Ideálně bych pak potřeboval rozjet doménový řadič, ale nevím, zda by ho to nezabilo už úplně. Bohužel reálné ukázky, rychlosti sdílení a chování v zátěži jsem nenašel a tak se těžko odhaduje co je "slabší výkon". Nakonec, proč ho ještě nemám, je i aktuálně vycházející inovovaný typ G10, údajně skladem už u několika prodejců. Za pár stovek navíc člověk získá modernizované vnitřnosti a hlavně o 4GB RAM navíc, což už bude cítit nebo alespoň bude místo pro virtuál: http://www.b2c.cz/ProductDetail.aspx?eid=529662
PS. Asi jsem staromilec, ale připadá mi současný stav, kdy každy CMS systém znovu a znovu počítá stránku při požadavku na zobrazení jako na hlavu. Misto toho, aby se po editaci přegenerovaly statické stránky a ty dodávaly. Málo aplikací potřebuje skutečně dynamická data.Generování statických stránek je jednou z cest, jak je udělat rychlé a bezpečné. Mezistupněm je dynamické generování s využitím cache na reverzní proxy, které odvede podobnou práci. A pak jsou taky tragédi, kteří se snaží dělat cache přímo v PHP přes nějaké Memcache apod.
Mezistupněm je dynamické generování s využitím cache na reverzní proxy, které odvede podobnou práci. A pak jsou taky tragédi, kteří se snaží dělat cache přímo v PHP přes nějaké Memcache apod.I v tomto případě se reverzní cache musí zeptat serveru (CMS) jestli nemá aktuální data, pokud jí server řekne, že aktuální data má, tak cache o data požádá a server počítá. Co na tom, že článek je týden starý.
Pokud chceš minimalizovat náklady a držet rozumnou dostupnost při poruše [...] SASWTF SAS = dražší a hůře dostupné disky. SAS = v případě selhání krabice nemůžeš disk zapojit do libovolného jiného počítače.
SAS = dražší a hůře dostupné disky. SAS = v případě selhání krabice nemůžeš disk zapojit do libovolného jiného počítače.Jenom škoda že je SAS kompatibilní se SATA...
2xdisk RAID0 pro data ke kterým se bude neustále přistupovat a chci max. rychlost.
A v čem je problém použít JBOD na řadiči a softwarový RAID-0 v linuxu?
Jako CPU pro malý server vůbec nemusí být špatnou volbou nějaký quad-core BayTrail nebo Braswell [...] GA-N3150 series. Bohužel to má onboard jenom dva SATA porty.[...] Vejde se do toho myslím 8 GB RAM.btw: ASRock Rack C2550D4I ITX s CPU Avoton/Atom C2550 ma 12x onboard SATA, vejde se do toho 64GB (ECC/NoECC) a s IPMI ktere bezi na dedikovanem CPU s Linux jadrem :) da se na tom pri pxe/nfs/smb provozovat i par virtualu :)
Tiskni
Sdílej: