abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 14:00 | Zajímavý článek

    Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 12:00 | Nová verze

    V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 18:44 | Zajímavý článek

    Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 16:11 | Nová verze

    Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 15:55 | Komunita

    Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    16.7. 21:22 | IT novinky

    Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 18
    16.7. 16:22 | IT novinky

    Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 26
    16.7. 15:33 | Upozornění

    Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapyAI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.

    bindiff | Komentářů: 8
    16.7. 13:33 | Bezpečnostní upozornění

    Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    16.7. 00:11 | Nová verze

    Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Jaký je váš oblíbený skriptovací jazyk?
     (59%)
     (27%)
     (7%)
     (3%)
     (0%)
     (1%)
     (4%)
    Celkem 410 hlasů
     Komentářů: 16, poslední 8.6. 21:05
    Rozcestník

    Dotaz: NAS pro vlastní Linux

    21.8.2017 17:23 Franta Hanzlík
    NAS pro vlastní Linux
    Přečteno: 1173×
    Nemáte zkušenosti s/nevíte o NAS nebo podobném HW, kam by se vešly 2x 3.5" HDD a do kterého by si mohl uživatel nainstalovat nějaké vlastní Linux distro? Ideálně se systémem na vnitřní mSATA/M.2 kartě (ale není nezbytně nutné).
    Pro NAS se čtyřmi disky jsem už kdesi použil HP Microtower - je fajn, ale pro dva disky se mi zdá zbytečně velký...
    Případně, jestli se dělá Linux NAS, kde by byla/šla doinstalovat nějaká rozumná množina commandline utilit, mělo to cron/incron (a nejlépe nemělo systemd)?
    Děkuji za vaše názory, Franta

    Řešení dotazu:


    Odpovědi

    Řešení 1× (cronin)
    21.8.2017 17:40 lertimir | skóre: 64 | blog: Par_slov
    Rozbalit Rozbalit vše Re: NAS pro vlastní Linux
    Myslím že jako definou krabici to nikdo nedělá. ale použit najakou starou krabici, do ní IPX desku udělám si to jak potřebuji.
    23.8.2017 23:35 Franta Hanzlík
    Rozbalit Rozbalit vše Re: NAS pro vlastní Linux
    Koukám, že už Vaši odpověď někdo stačil označit za správné řešení.
    Neví někdo proč?
    Aspoň já nějak tápu - co je míněno tím "stará krabice" a "IPX deska"? Kdyby to byla "ITX-mini" deska a nějaká odpovídající krabice pro ni, tak bych to pobral - ale ani tohle řešení nechci, vychází to mnohem objemnější než běžné NAS pro dva disky (QNAP/Synology/Zyxel/...) a i než ten zmiňovaný HP Microtower.
    24.8.2017 06:00 cronin | skóre: 49
    Rozbalit Rozbalit vše Re: NAS pro vlastní Linux
    Letimirovu odpoveď som za "riešenie" označil ja. Jednoducho sa Ti snaží povedať, že máš tak špecifické požiadavky, že jedinou možnosťou bude si NAS si poskladať.

    24.8.2017 09:37 Franta Hanzlík
    Rozbalit Rozbalit vše Re: NAS pro vlastní Linux
    Ještě počkám, jestli lertimir napíše, jak to myslel; jestli to vůbec poskládat jde. Jak jsem psal v dotazu, ten HP Microserver (což je bedna zhruba tvaru krychle o hraně cca 23 cm) na čtyři disky se mi zdá moc velký - takže poskládat by se muselo něco menšího.
    Fuky avatar 24.8.2017 10:10 Fuky | skóre: 52 | blog: 4u
    Rozbalit Rozbalit vše Re: NAS pro vlastní Linux
    Mě přijde HPE ProLiant MicroServer jako nejlepší řešení (cena/výkon/rozměry), mimo Gen8 už mají i Gen10. Jaké rozměry si konkrétně představuješ?
    24.8.2017 12:05 Franta Hanzlík
    Rozbalit Rozbalit vše Re: NAS pro vlastní Linux
    (Jo, vlastně jsem už měl napsat HPE, ne jen HP - ještě to nemám zažité ;))
    No, na trhu jsou NAS zařízení, která jsou jen o málo větší než ty dva 3.5" disky - to by se mi líbilo. Ale to se zřejmě z jednotlivých komponent nepostaví. Takže IMHO zbývají dvě možnosti:
    1) že výrobce bude poskytovat pro OS v NASu (nejspíš stejně Linux) repozitář s balíčky, které půjdou doinstalovat a použít (bash, FTPd, rsync, NFS,..) a to mi bude stačit. Ale nevím, jestli tohle vůbec někdo nabízí - mám dojem, že snad Synology? to mělo, ale to jsem viděl už někdy dost dávno...
    2) koupit NAS a pokusit se nahradit jeho systém (stejně to bude nejspíš postavené na nějakém ARMu, a většinou procesor bývá u NASu uveden - tak by se nechalo odhadnout, jestli je to reálné).

    Koukal jsem, že 2-bay NASy jsou levné, nechají se pořídit (bez disků) od nějakých +/- 3kKč. Ale zase bych na tom nechtěl strávit moc času, ten chybí...

    24.8.2017 12:32 lertimir | skóre: 64 | blog: Par_slov
    Rozbalit Rozbalit vše Re: NAS pro vlastní Linux
    Bod 2 na to zapomeň. V ARM zařízeních je mnohem větši diverzita než v PC, v chipech, které jsou kolem procesoru na síťovku, řadiče disků. nikde to nemáš zdokumentovano. Jen si vzpomen jakýé problémy byly tak pře 10 lety s wifinama v noteboocích, protože nebyla dokumentace. I to openWRT, má přesně specifikované buildy, ani ne pro každý jeden konkrétní stroj, ale pro konkrétní HW variantu toho stroje, s výraznými varováními pustiš do stroje verze 1.2 build pro 1.1 a krabičku brickneš.
    13.9.2017 11:49 petrfm | skóre: 23
    Rozbalit Rozbalit vše Re: NAS pro vlastní Linux
    Hrůza, GEN10 má procesor AMD !!!!!? Fuj
    fuck the cola, fuck the pizza, all you need is slivovitza
    24.8.2017 12:20 lertimir | skóre: 64 | blog: Par_slov
    Rozbalit Rozbalit vše Re: NAS pro vlastní Linux
    Vyjádřil jsem se asi moc stručně a měl také pár překlepů. Takže obšírněji. Nikdo nedělá malý dvoudiskový NAS s procesorem intel/AMD, kde bys měl volnost distribuce. Nejbližší něco takového v provedení jsou ty microservery. Možnosti vidím asi následující
    1. Pořídit si microserver. výhody je to hotové, nevyhoda prostor, velká výhoda ECC paměti
    2. Pořidit si dvoudiskový NAS napč od Synology a smířit se s tím, co se v něm dá udělat (přístup na command line NAS má) a možná jejich open source by stačil.
    3. Postavit si vlastní zařízení, A asi tedy začít skříni. Např TNTrade mívalo velké výběry a malé skříně u czc jsou také ke zvážení. Asi to nebude levnější, protože fakt malé skříně jsou dost drahé v poměru k prostoru. Tam se pak dá udělat konfigurace jak chceš.
    4. Poslední možností s kategorie chci NAS s linuxem a mám málo prostoru je mít kvalitní router s openWRT, který má DBA USB a na něm dva disky. Je to trochu zoufalé ale pro úplnost ji dodávám. Pár takových routerů se najde.
    Vždycky je potřeba si odpovědět jaký kompromis je přijatelný. Pro mne když mám servery v technologické místnosti tak prostor není to oč bych primárně musel bojovat.
    24.8.2017 12:23 lertimir | skóre: 64 | blog: Par_slov
    Rozbalit Rozbalit vše Re: NAS pro vlastní Linux
    Tak zase překlep v posledním bodě myslím router s dvěma USB.

    24.8.2017 12:36 blondak | skóre: 36 | blog: Blondak | Čáslav
    Rozbalit Rozbalit vše Re: NAS pro vlastní Linux
    Taky je řešení třeba Intel NUC board a nějaký case, tento je třeba na 2,5" ale určitě by se našli i na 3,5" disky.
    Každý problém ma své logické, snadno pochopitelné nesprávné řešení.
    24.8.2017 14:02 lertimir | skóre: 64 | blog: Par_slov
    Rozbalit Rozbalit vše Re: NAS pro vlastní Linux
    To je pod bodem 3. třeba zmíněná TNTrade má celou kategorii NUC krabek.Ale je to v každém případě čas, shánení a následná instalace a zprovoznění.
    24.8.2017 14:13 Franta Hanzlík
    Rozbalit Rozbalit vše Re: NAS pro vlastní Linux
    ECC je velké plus, a ten HPE Microserver drahý není - ale je zbytečně velký.
    3. nejspíš nebude menší, a 4. nechci (disky přes USB). Intel NUC, o kterých se niže zmiňuje blondak, jsou zbytečně drahé a neřeší skříň na 3.5" disky.
    Takže nakonec to bude Synology NAS - koukal jsem do dokumentace DS216j, nabízejí spoustu rozšiřujících balíčků (vč. např. Drupal, Joomla, vtigerCRM, GLPI, DokuWiki, MediaWiki, SugarCRM,... Podporuje WakeOnLAN, je to tiché, malá spotřeba, disky až 2x 10 TB - nechci jim dělat reklamu, ale líbí se mi to. Možná jiní výrobci dělají podobné n. i lepší věci, ale studovat to nebudu (nakonec i proto tenhle dotaz).
    Takže ano, beru věc jako opravdu zodpovězenou (ale když někdo další postřeh/zkušenost přidá, bude to jen k lepšímu).
    Dík, Franta.
    13.9.2017 11:52 petrfm | skóre: 23
    Rozbalit Rozbalit vše Re: NAS pro vlastní Linux
    A zdarma, jako bonus k tomu získáš kompatibilitu s většinou dostupného ransomware. A to se vyplatí, divím se, že to výrobce nepíše mezi fičury :-)
    fuck the cola, fuck the pizza, all you need is slivovitza
    13.9.2017 12:14 iji | skóre: 29
    Rozbalit Rozbalit vše Re: NAS pro vlastní Linux
    Tohle je vystizne. Bohuzel.
    Jak uz zde bylo napsane, pro tve reseni je HPE MicroServer nejvhodnejsi reseni. Stabilni, male, variabilni. A zadny vendor lock-in.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.