Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Obcas se divne vypne, vykonove uz uplne nestaci (kompilace projektu trva 15minut) ...Vyčistil si už ten bordel z chladiča?
... a vymenitelny HDD/SDD.Ako hlavný disk jednoznačne SSD, pri novom prenosnom počítači by som už išiel do NVMe. Neviem, ako presne myslíš tím "vymeniteľný", ale dnes v časoch terabajtových USB "kľúčov" a SD kariet snáď storage treba špeciálne riešiť leda tak ak nahrávaš profi video.
Jo vetracek jsem profoukaval stlacenym vzduchem ...I tak odporúčam rozobrať a vizuálne skontrolovať. Stlačený vzduch mohol pomôcť, ale mohol aj uškodiť, ak chuchvalce prachu natlačil niekde do jedného miesta. Prach môže byť aj na ďalších kritických komponentoch ako RAM a grafická karta.
512GB SSD prozatim staci, ale jak rikam, rad bych nb pouzival i za par let...Najlepší spôsob, ako riešiť storage, je neriešiť ho vôbec, kým nemáš jasné potreby. O dva roky dostanejš za rovnakú cenu dvojnásobnú kapacitu s lepšími parametrami. Možno sa ukáže, ze riešenie, ktoré by si vymyslel teraz, je nevhodné. Možno sa ukáže, že nepotrebuješ upgradovať storage vôbec, a v tom prípade si ušetril, čokoľvek navyše by si do toho vrazil teraz.
... No a slusna podpora Linuxu.
Tiskni
Sdílej: