V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Kabel má 4 dráty , 2 napájení a 2 data a pokud jeden ze dvou či oba datové jsou KO tak disk bude svítit a točit se ale komunikace nepůjde a jako když není zapnut.
Rozebrat je dobrý nápad, ale pozor!
WD jsou potvory a mnohé 3.5" MyBooky šifrují obsah čipem na desce toho USB-SATA převodníku a disk nejde přečíst po připojení do SATA i když je zcela ok. Stalo se mi to u pár kousků u kterých jsem nakonec musel ve dvou případech připájet zpět utržený USB konektor, abych desku USB-SATA zprovoznil. A nebo oželet data v případech, kdy byla deska neopravitelná.
Nehlásí-li se disk na USB je na 90% vadná, nebo nějak poškozená právě tahle deska. Kdyby byl vadný HDD, tak se 1/ netočí (je slyšet, vibruje) 2/ box ohlásí na USB, ale skončí při detekci kapacitu, filesystému... prostě na dalším kroku
Jo a taky mi u několika velkých 3.5" WD MyBooků pochcípaly napáječe. To se naštěstí dá řešit snadno.
Máš-li malý 2.5" MyBook, tak je pravděpodobně USB přímo součástí elektroniky disku - nejspíš zapomeň na data a příště si kup samostatný SATA HDD + USB box do kterého se to montuje, než tuhle vylevněnou sr***u.
Asi tak, ale můj hlavní argument proti hotové kombinaci USB disků je v tom, že:
Jako i samostatný box může mít prolémy, třeba čip, který ničí data, jak se stalo v dávnější minulosti napříč všemi výrobci, kteří čip použili (to ještě USB 2.0 bylo moderní). Ale proti tomu se dá bránit třeba btrfs, které dělá kontrolní součty i nad daty. Z jiných problémů jsem měl box, který se sám nezapínal (problém při vzdáleném rebootu stroje), nebo odpojoval (nakonec to bylo napáječem, fungoval i týden/dva a najednou disk zmizel z USB).
Přesně tak. Je to dokonce i vhodnější, protože do hotových externích disků může výrobce nacpat i to, co by se samostatně neodvážil prodávat (různé recertifikované disky a pod.).
Případně, pokud to nespěchá, tak dok se dá pořídit levněji na eBay (odkaz), nebo případně i interní do 5.25" pozice (odkaz).
Tiskni
Sdílej: