Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
skoro nepotřebujuInu, rozmysli si, co chceš. Buď se na to vybodni a píchni do stávajícího routeru disk v rámečku, nebo si postav něco rozumného. Nemusí to být velké a nemusí to být drahé. Vlastně ne, velké to být musí, neboť do malého se nic nevejde a je otrava s tím něco dělat. Do velké bedny se to všechno vejde a není to rozlezlé po celé komoře. Moje zkušenost je taková, že ten skoro nepotřebný server, který je spíš router, celkem rychle povyroste do plnohodnotného serveru a s malým jednoúčelovým super-úsporným hardwarem je pak bolest něco dělat. Vlastně se to vůbec nevyplatí. V dnešní době spousty malých mobilních zařízení, od telefonu po notebooky, je ten domácí server velmi rozumná a užitečná věc. Nastavíš si automatické zálohovaní, VPN, NextCloud. Jakmile si k tomu čuchneš, už nebudeš chtít zpět.
Jakmile si k tomu čuchneš, už nebudeš chtít zpět.Presne tak, zprovozni cokoliv, spousty navodu. Porizovaci cena muze byt prakticky nulova, vzdelavaci a uzitny prinos obrovsky.
Takze deska vykonem staci, nebo jsem praci upravil tak, aby vykonem stacila?Deska stačí. Měl jsem problém jen s tou pamětí – té bylo málo a obtížně se později sháněla kompatibilní. Ono totiž domácí server není ze své podstaty nějak výkonově vytěžovaný stroj. Některé úlohy možná běží trochu déle, ale to jsou všechno dávkově zpracovávané věci na pozadí, u kterých je to jedno. Není to stroj, který by sloužil k výpočtům. To už bych dávno upgradoval. Snad jen párkrát jsem chtěl překódovávat nějaké video a to jsem radši nechal běžet na notebooku.
A co se tyce ceny. Pri najmu 15.000 kc/mesic, pokud nasypu kazdy rok do toho stroje 1000, tak to vychazi na 80kc/mesic. To jen tak pro cenovy kontext.Peníze při takto dlouhodobě rozložených výdajích nejsou problém. Jde primárně o čas a spolehlivost. Představ si, že ti začne odcházet disk a ty ho potřebuješ vyměnit. Na výměnu je ale potřeba volný SATA port, kam se připojí nový disk, aby se ten starý mohl překopírovat než odejde úplně. Zrovna však potřebuješ dokončit zakázku a nemáš čas se patlat s velkým upgradem. Pokud máš volný slot, tak tam prostě strčíš řadič a zkopíruješ to. Pokud ne, bude to stát mnohem víc – buď data na odešlém disku, nebo tu zakázku. (Trochu přeháním, ale ne moc.)
Tiskni
Sdílej: