abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 19:55 | IT novinky

    Společnost Anthropic vydala Claude 3.5 Sonnet, tj. novou verzi své umělé inteligence Claude (Wikipedie). Videoukázky na YouTube. S Claude 3, stejně jak s GPT-3.5, Llama 3 a Mixtral, si lze pokecat bez přihlašování na DuckDuckGo AI Chat.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 16:55 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 6.8 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 126. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu a na YouTube. Vypíchnuta jsou vylepšení v integrovaném poštovním klientu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 12:11 | Zajímavý článek

    Příspěvek Aukce domén – měsíc po spuštění na blogu CZ.NIC shrnuje první měsíc provozu Aukce domén .CZ. Aukcemi prošlo celkem 18 174 domén, z toho na 742 z nich byl učiněn alespoň 1 příhoz. Nejdražší aukcí byla na doménu virtualnisidlo.cz s cenou 95 001 Kč, která však nebyla včas uhrazena. Nejdražší aukcí, která byla vydražena i zaplacena je praguecityline.cz s cenovkou 55 600 Kč.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    dnes 11:11 | IT novinky

    Před 40 lety, 19. června 1984, Bob Scheifler představil první verzi okenního systému X (X Window System). Vycházela z okenního systému W (W Window System).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 11
    dnes 11:00 | Nová verze

    Desktopové prostředí MATE bylo vydáno ve verzi 1.28. V gitových repozitářích je sice už od února, ale oznámení vydání se na webu objevilo s několikaměsíčním zpožděním (únorové datum zveřejnění je nepravdivé). Jde o první velké vydání od roku 2021. Uživatelsky nejvýznamnější pokrok je v podpoře Waylandu.

    Fluttershy, yay! | Komentářů: 0
    včera 21:44 | Nová verze

    Laboratoře CZ.NIC vydaly novou verzi 4.24.0 aplikace Datovka, tj. svobodné multiplatformní desktopové aplikace pro přístup k datovým schránkám a k trvalému uchovávání datových zpráv v lokální databázi. Přidány byly nové parametry do rozhraní příkazové řádky „export-msg“, „export-msgs“, „import-msg“ a „import-msgs“, které dovolují číst/zapisovat zprávy z/do databází. Veliký panel nástrojů byl nahrazen více nastavitelnými

    … více »
    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 12:11 | Nová verze

    Mapnik (Wikipedie), tj. open source toolkit pro vykreslování map a vývoj mapových aplikací, byl vydán ve verzi 4.0.0. Přehled změn na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 10:44 | IT novinky

    Mozilla koupila firmu Anonym, tj. průkopníka v "digitální reklamě chránící soukromí".

    Ladislav Hagara | Komentářů: 15
    18.6. 19:11 | Nová verze

    Knihovna htmx (Wikipedie, GitHub), tj. knihovna rozšiřující HTML o nové atributy a umožňující vývoj dynamických webových aplikací, byla vydána ve verzi 2.0 (𝕏).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    18.6. 17:11 | IT novinky

    Společnosti DeepComputing a Framework Computer společně představily RISC-V základní desku pro modulární Framework Laptop 13.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 11
    Rozcestník

    Dotaz: Lze NEpoužívat aRtsd v KDE programech?

    13.9.2005 14:43 Jan Molič
    Lze NEpoužívat aRtsd v KDE programech?
    Přečteno: 145×
    Dobrý den,

    používám artsd v realtime režimu (jinak spotřebovává příliš mnoho CPU a vznikají dropouty). Problém je, že právě kvůli realtime a ?bugu v artsd? cca jednou denně vytuhne počítač (určitě tomu bugu pomáhá i uspávání).

    Proto:

    Je nějaká možnost, jak používat KDE programy a zároveň nepoužívat artsd? Díky ALSA lze míchat více zvuků dohromady i bez použítí artsd, proto je pro mne zbytečný. Navíc naprázdno spotřebovává 5% CPU a když hraje, tak 10%.

    Samozřejmě umí i efektové pluginy, ale bez těch se obejdu, CPU je pro mne podstatnější.

    Zkoušel jsem v kcontrol / nastavení zvukového serveru použít JACK, ale výsledek je pouze ten, že běží JACK i artsd dohromady, takže artsd spotřebovává 5% CPU jako by běžel naprázdno.

    pozn.: ta procenta se jen mírně liší v závislosti na nastavení velikosti paketu

    Odpovědi

    13.9.2005 17:21 #Tom
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Lze NEpoužívat aRtsd v KDE programech?
    Celé KDE mám zkompilováno bez aRts. Nicméně jej moc nepoužívám (spíš XFCE) a přehrávače určené pro KDE nepoužívám vůbec. Programy, které zvuky nedělají, tak pojedou určitě bez problémů.
    Jiří P. avatar 13.9.2005 18:04 Jiří P. | skóre: 24 | blog: programování
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Lze NEpoužívat aRtsd v KDE programech?

    Myslim, ze aRts dela spatne a pomalu to, co jinak ALSA sama o sobe umi (zalezi ovsem na konfiguraci). aRts ani eSound nepouzivam a vse jede paradne. Navic pouzivam FreeBSD, jehoz zvukovy system neni treba nijak zvlast konfigurovat.

    S aRts i s ALSA ovladaci jsem si pred casem uzil dost nervu aplikace se porad hadaly... Navic ma aRts vetsinou brutalni zpozdeni.

    In a world without fences and walls, who needs Gates and Windows?
    13.9.2005 18:32 Jan Molič
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Lze NEpoužívat aRtsd v KDE programech?
    To je právě ten důvod - paralelní zvuk dokáže ALSA. aRts samozřejmě má větší ambice, jako např. řetězení různých realtime filtrů, apod., ale mám pocit, že idea je lepší než implementace :-( Právě kvůli velké zátěži CPU a pomalé odezvě se klidně spokojím jen s paralelním zvukem.

    Bohužel jsem nenašel možnost, jak udělat "bypass" celého artsd, aby vše posílal rovnou na ALSA.

    Vygoogloval jsem, že autor artsd už nepokračuje v jeho vývoji, tak je klidně možné, že se do budoucna dočkáme celé obmněny sound systému. Do té doby by aspoň mohli udělat možnost použít jakýkoli zvukový backend, aniž by zároveň běžel artsd (docela by mne zajímalo, co dělá, když do něj nejde žádný výstup a přesto spotřebovává 5% CPU. Stracovat už ho nebudu, protože jsem si řekl, že už ho nepustím :-)))
    13.9.2005 19:15 Käyttäjä 11133 | skóre: 58 | blog: Ajattelee menneisyyttä
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Lze NEpoužívat aRtsd v KDE programech?
    Gentoo a -arts, nebo nastavit, ve všech aplikacích jiný výstupní plug-in a v ovládacím centru KDE nastavit výstup audia na Alsa.
    14.9.2005 11:25 Jan Molič
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Lze NEpoužívat aRtsd v KDE programech?
    > a v ovládacím centru KDE nastavit výstup audia na Alsa.

    No a to je právě ten problém - tím se nastavuje, kam má výstup posílat aRts. Jinými slovy, aRts poběží vždy, jen bude výsledek posílat jinam. Další z voleb, kromě ALSA, je i JACK, ale jak jsem psal - nic to neřeší, pokud pak má současně běžet aRts i JACK.

    Uvidíme, co vývojáři KDE vymyslí. Přijde mi, že původní účel aRts není špatný (všechny programy používají unifikovaný výstup, který je dále možné upravit různými filtry a pak třeba pustit po síti jinam), jen implementace není nejlepší.
    13.9.2005 19:26 Radomír Fojtík | skóre: 33 | blog: jen to zkouším | Tísek
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Lze NEpoužívat aRtsd v KDE programech?
    Moc Vám nerozumím, mluvíte moc vědecky, ale zúžím-li dotaz na

    " jak používat KDE programy a zároveň nepoužívat artsd?",

    dovolím si tvrdit JEDNODUŠE.

    V kcontrol mám vypnutý arts (vůbec tedy není spuštěn) - amarok používá xine (alsa), kmplayer přehrává taky přes alsu.

    Kmail notifikace - přehrává pomocí aplay, stejně jako SIM-ICQ. Nastavení aplay vlastně funguje pro všechny KDE notifikace Kcontrol - Syst.hláš. - Přehrávač > aplay ( platí jen pro wav, pro ogg je třeba nastavit přehravač jiný).

    Vše uvedené mi tedy "hraje současně", bez spuštěného arts pomocí alsa-dmixu.
    14.9.2005 12:19 snowracer | skóre: 21 | blog: Omniloquent | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Lze NEpoužívat aRtsd v KDE programech?
    Používám gentoo s use-flagem -arts a mám od artsd klid. Multimediálním porgramům nastavm výstup přímo do ALSA, a těm, které dovolují nastavit přehrávač (psi, knotify, ...) nastavím alsaplayer zkopilovaný pro CLI. Funguje to uspokojivě.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.