Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE.
3D tiskárny Original Prusa MK4S (a MK4) v kombinaci s Prusamenty PLA a PETG mají mezinárodně uznávanou certifikaci UL 2904 GREENGUARD, která potvrzuje splnění přísných bezpečnostních standardů pro VOC a UFP.
Byla vydána verze R1/beta5 open source operačního systému Haiku (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání.
Sovereign Tech Fund (Wikipedie), tj. program financování otevřeného softwaru německým ministerstvem hospodářství a ochrany klimatu, podpoří Sambu částkou 688 800 eur.
Společnost OpenAI představila novou řadu svých AI modelů OpenAI o1 navržených tak, aby "strávily více času přemýšlením, než zareagují". Videoukázky na 𝕏 nebo YouTube.
Sailathon 24, tj. hackathon mobilního operačního systému Sailfish OS, proběhne od 27. do 30. září v Praze na Strahově ve školícím centru Silicon Hill.
Bylo vydáno Ubuntu 22.04.5 LTS, tj. páté opravné vydání Ubuntu 22.04 LTS s kódovým názvem Jammy Jellyfish. Stejně tak Kubuntu 22.04.5 LTS, Ubuntu Budgie 22.04.5 LTS, Ubuntu MATE 22.04.5 LTS, Lubuntu 22.04.5 LTS, Ubuntu Kylin 22.04.5 LTS, Ubuntu Studio 22.04.5 LTS a Xubuntu 22.04.5 LTS.
Byla publikována veřejná Výroční zpráva Bezpečnostní informační služby za rok 2023 (pdf).
Byla vydána nová verze 8.7 multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem (DAW) Ardour. Přehled oprav, vylepšení a novinek v oficiálním oznámení.
Společnost Juno Computers prodávající počítače s předinstalovaným Linuxem má nově v nabídce linuxový tablet Juno Tab 3. Na výběr je Mobian Phosh, Ubuntu 24.04 (GNOME) a Kubuntu 24.04 (KDE Plasma). Cena začíná na 699 dolarech.
allow booting;
allow bootp;
class "pxeclients" {
match if substring(option vendor-class-identifier, 0, 9) = "PXEClient";
next-server AA.BB.CC.DD;
filename "linux-install/pxelinux.0";
}
....
host hostname { hardware ethernet 00:11:22:33:44:55; fixed-address KK.LL.MM.NN; }
DHCP server přidělí IP KK.LL.MM.NN a nasměruje pxe na tftp server s IP AA.BB.CC.DD (může to být i ten DHCP server). Tam bootojící stroj dostane soubor pxelinux.0, který ležívá obvykle v adresáři /tftpboot/linux-install/ a můžeš ho považovat za bootsector. Potom už záleží jak je samotné tftp nakonfigurováno v /tftpboot/linux-install/pxelinux.cfg/
Mě to, jak říkám, dodá jádro a intitrd s parametrama a začne instalaci stroje...
dhcpd.conf
se tomu dá nastavit konkrétní akce, takže to umí i víc věcí naráz.
Ono to je vážně mocná zbraň. Můžeš tím instalovat, může to sloužit jako server pro bezdiskové stanice, prostě se to hodí vždycky když bootojící stroj je jen tupá hromada železa a my mu chceme kecat do bootu dřív než převezme vládu kernel (ať už instalační, nebo jiný). Co od toho vlastně chceš?
Jsem si myslel že prostě jenom nakopíruju soubory z live CD do nějakýho adresáře nebo prostě jen něco nastavím v KDE. Jako doteď DHCP a zapnutí PXE.Heeeej! Když sem tenhle thread začal, nebyl sem opilej. A teď je to naopak. Nýčko sepíšu jakejkoliv blábol, protože to portské je fajn (yak říká yeti: neexistuje špatné portské :) Vždyť máš pravdu, podstata je v nakopírování něčeho někam :) Akorát končí radostné ejchuchu a začíná minimální a maximálně efektivní tlak na pokus o vlastní činnost. Až to dokážeš, můžeš zažít poplivávat MDK distribuci (HW svýho stroje, špatnou dokumentaci daného procesu, radu blbýho Vace, ad libidum, et cetera) a budeš něco víc než jakejsi JXP :)) Omlovám se, ale dnes - v pátek večer - už nic nepřidám :) Naval roota a dem do toho....
Tiskni Sdílej: