Je tu opět apríl. Společnost Razer představila holící myš Razer Razer. Vědci z CERNu navrhují 25hodinový den. Společnost Elgato představila kolekci Elgato Home. Společnost Nothing Beer (5.1%). Další aprílové novinky například na April Fools' Day On The Web.
Před 25 lety byl uvolněn zdrojový kód balíku aplikací Netscape Communicator jako open source (např. dobová zpráva CNET), z čehož vzešel projekt Mozilla – ten si výročí nyní připomíná.
Na GOG.com běží Spring Sale. Při té příležitosti lze získat zdarma počítačovou hru Deep Sky Derelicts.
Sound Open Firmware, projekt Linux Foundation, open source audio DSP firmware a SDK, byl vydán ve verzi 2.5.0. Přináší podporu platformy Mediatek mt8188 nebo nový audio modul ARIA (Automatic Regressive Input Amplifier Module).
Byla vydána nová verze 5.8 programovacího jazyka Swift (Wikipedie). Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu. Ke stažení budou oficiální binární balíčky pro Ubuntu 18.04, Ubuntu 20.04, Ubuntu 22.04, CentOS 7, Amazon Linux 2 a Red Hat Universal Base Image 9.
Byla vydána nová verze 1.77 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.77 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána beta verze Ubuntu 23.04 s kódovým názvem Lunar Lobster. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Dle plánu by Ubuntu 23.04 mělo vyjít 20. dubna 2023.
Linuxová distribuce OpenMandriva byla vydána ve verzi ROME 23.03. Název ROME říká, že se jedná se o průběžně aktualizovanou (rolling) edici. Stabilní edice nese název Rock, aktuálně OpenMandriva Lx 4.3 Dysprosium.
Tento pátek od 14:00 proběhne v Brně na FI MUNI konference DevConf Mini. Na programu je celá řada zajímavých přednášek od testování releasů Fedory, přes super počítače nebo Big Data, až po závody autonomních aut. Konferenci bude možné sledovat i na online streamu.
Minulý týden proběhla hackerská soutěž Pwn2Own Vancouver 2023. Adobe Reader, Microsoft SharePoint, Oracle VirtualBox, Tesla, Ubuntu Desktop, Windows 11, macOS, Microsoft Teams, VMWare Workstation. Vše hacknuto. Synacktiv získal 530 000 dolarů a Teslu Model 3.
"unable to lookup ubuntu via gethostbyname"
jednoducho riesenie bolo prepisat subor /etc/hosts a zmenit v nom hodnotu "127.0.0.1 localhost" na "127.0.0.1 ubuntu" na to som prisiel az dnes ked som to preinstaloval a dalo to znova.
Ako zaciatocnik v linuxe mi bolo dost neprijemne skusat prikazy ako su a tak jednoducho stalo ma to dost roboty.
A ked to uz bolo vyriesene a chcel som pustit Package Management tak to odomna chcelo heslo. Tak som zadal uzivatelske heslo, vyhodilo ze proces skoncil s exit code 1. Skusil som teda zadat na 2. krat root heslo. To iste hlasenie. Tak som do VSETKYCH admin programov musel pristupovat cez terminal a su.
teraz otazka. ako to vsetko opravim aby mi to fungovalo a druha otazka ako ten linux odinstalujem (co je krajny pripad ale ked to ma robit iba neplechu a ne uzitok ako som povodne myslel).
Dik moc. Inak ja som predtym mal mandrake 9.2 tak pred rokom a pol s tym taketo problemy urcite neboli. Ten som vsak stratil tak ze sa mi pokazil disk a na novy som dal uz iba Windows. Pomozte vazne ten linux potrebujem na programovanie.
127.0.0.1 localhost ubuntu
su
, heslo root-a, potom gedit
, v gedit-e si otvor subor /etc/sudoers
a dopis na koniec username ALL=(ALL) ALL
username je tvoje prihlasovacie meno .Malo by potom fungovat vsetko s uzivatelskym heslom.
/etc/hosts
měnit cokoliv, co se týká tvého počítače, tak výhradně na nových řádcích. 127.0.0.1 localhost.localdomain localhost 127.0.0.1 hostname_podle_tveho_gusta # pripadne dalsi jmena
Tiskni
Sdílej: