Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
hibernate
, jenze pri spousteni pocitace jsem na to zapomnel a omylem nechal nabootovat jadro distribucni,
ktere o nejakem suspendu vubec nic nevedelo. Takze se mu nepodarilo namountovat swap, cehoz jsem si pri bootu nevsiml. Pozdeji vecer se mi ale podarilo dostat do situace, kde jsem mel nekolikrat spusteny Firefox, znovu jsem kompiloval jadro a pri tom pouzival pamet-zerouci SVG aplikaci. A tak mi pri make modules_install
pamet totalne dosla a system se zhroutil.
Pri dalsim spusteni uz jsem si vsiml, ze mi chybi swap, a kdyz jsem si vypsal fstab, na radku pro swap byla jen nesmyslna rada znaku.
A ja ted nevim, co tam patrilo... Slysel jsem neco o swapon/swapoff, /proc/swaps, /proc/partitions,... A co s tim mam delat ? kdyz zadam swapon -L /dev/hda2
(tam je ten swap),
tak vypadne cannot find the device for /dev/hda2
.
Kdyby mi tak nekdo poradil, co mam do fstab pripsat za radek, byl bych mu mooc vdecny ! Ten swap je na /dev/hda2.
Diky, jestli se nekdo obetuje.
/proc/partitions
. Mimochodem, jádro jsi nemusel kompilovat, stačí stáhnout rpm od člověka jménem Mathias Hensler:
/dev/hda2 none swap sw 0 0
> Mimochodem, suspendovat system a nabootovat novy system bez resume > je cesta do pekel a muze te stat filesystem.Pokud vím, tak swsusp před uspáním flushne všechny změny na disk, takže FS je v konzistentním stavu. Pokud následně nabootuje bez resume, tak je vše OK ne?
> Obzvlaste pokud se pri dalsim rebootu do kernelu se swsuspem ten > resume provede (ten resumovany system ma na disku jiz neco jineho, > nez si mysli...No předpokládám, že tazatel úspěšně nahodí swap znovu, čímž smaže hibernační data a následný boot do jádra s podporou resume nic v /dev/hda2 kloudného nenajde a pokračuje jako čerstvý plnohodnotný boot. Hibernace si tam dělá nějakou značku, že se jedná o hibernační data, právě aby se to odlišilo od dat ze swapu.
> A doporucuji po uvedeni systemu do rozumneho stavu (nemit nic > suspendovaneho, nemit nic obnoveneho, mit cisty boot) nejak vynutit > fsck na vsechny filesystemy, jestli jsou fakt v poradku...to sice ničemu neuškodí, ale podle mě to nutné není.
$ cat /proc/partitions major minor #blocks name 3 0 39082680 hda 3 1 15732328 hda1 3 2 657720 hda2 3 3 22692600 hda3 3 64 78150744 hdb 3 65 26218048 hdb1 3 66 1 hdb2 3 69 51922048 hdb5Kdyz pouziju swapon, dopadne to takto :
# swapon /dev/hda2 swapon: /dev/hda2: Invalid argumentRadek do fstabu jsem si pridal, ale mount dopada takto:
# mount /dev/hda2 mount: mount point none does not exist
/sbin/mkswap /dev/hda2 /sbin/swapon /dev/hda2
/sbin/mkswap /dev/hda2 /sbin/swapon /dev/hda2
Tiskni
Sdílej: