Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
emerge -e world
.
Tak specialne prechod z ~x86 na x86 zdaleka *neni* bezproblemovy, napriklad kvuli tomu, ze velmi pravdepodobne dojde k downgradu glibc (tim padem zacnou skoro vsechny binarky rvat, ze potrebujou glibc x.y.z a ty mas x.y-1.z+5) a gcc (3.4.x -> 3.3.y). Neni to dobrej napad... Pokud je glibc slotted (cili nova verze jde nainstalovat paralelne s jinou), mohlo by to byt i trochu bezpecny .
Jinak i Handbook rika, ze to jednoduse nejde. Asi nejspolehlivejsi reseni (teda krome zalohy a reinstalace ze stage3) je jednorazovy pridani aktualnich verzi baliku do /etc/portage/package.keywords (priklad: mam nainstalovano app-foo/blesmrt-1.2.3, do souboru teda pridam =app-foo/blesmrt-1.2.3
, to rovnitko na zacatku je dulezity), coz by mel zvladnout jednoduchej find/sed/... na /vad/db/pkg., a potom zmena ACCEPT_KEYWORDS=x86. Nakonec bych asi zkousel downgradovat aplikaci po aplikaci (plus po nekterych kritickych revdep-rebuild
), ale bude to vcelku maso... (nejjednodussi je zakomentovani prislusnyho radku v package.keywords).
Bez zalohy bych to nedelal a je dobry pocitat s tim, ze se to muze pokazit (tudiz mimo dobu, kdy budou uzivatele nadavat).
(ze ja sem nezustal u x86)Proč?
Testovací větev
V případě, že chcete používat nejčerstvější programy, můžete upřednostnit používání testovací větve. Abyste mohli používat programy z testovací větve, musíte před symbol vaší architektury přidat znak ~.
Testovací větev je přesně to, co o sobě tvrdí, tedy testovací. Jestliže je balíček zařazen do testovací větve, pak jsou si vývojáři jistí, že funguje, ale není ještě důkladně otestován. Klidně se můžete stát prvním, kdo v balíčku rozpozná chybu; v tom případě byste měli vyplnit hlášení o chybě, aby se o ní vývojáři dozvěděli.
Dejte si však pozor, protože používání testovací větve s sebou může nést problémy se stabilitou, nedokonalé balíčky (například špatné či chybějící závislosti), příliš časté aktualizace (a tudíž i mnoho procesorového času stráveného překladem) či rozbité balíčky. Pokud nevíte, jak Gentoo pracuje a jak řašit problémy, doporučujeme, abyste zůstali u stabilní otestované větve.
Posledni balicek z ~x86, ktery mi delal problemy, byl sys-kernel/suspend2-sources. Do ~x86 se totiz dostala verze, ktera pouzivala suspend-2.2-rc12, kterej obsahoval malickou chybicku, ktera zpusobovala to, ze pokus o boot s parametrem resume2=... korektne zkousejicim aktivovat filewriter skoncil kernel panicem jeste pred pustenim initu. Staci?
Netvrdim, ze kazdy balik v ~arch obsahuje chybu, ale tyhle pripady proste nastavaji. Je to testing a vhodny jenom pro ty, kdo jsou ochotni hlasit chyby.
cp /var/lib/portage/world / emerge -C world # vyhodíme nežádoucí ACCEPT_KEYWORDS ... cat /world | while read F do emerge $F donea mezitím bacha ať nespadnou Xka, jinak bude nuda.
Tiskni
Sdílej: