Byla vydána nová verze 2.41.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 95 vývojářů, z toho 29 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 18 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Byla vydána verze 1.70.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example. Jako reakce na rostoucí obavy z vlivu korporací na vývoj Rustu a předložený návrh restriktivních zásad používání ochranných známek Rustu, byl nedávno představen komunitní fork Rustu se 100 % méně byrokracie: Crab (CrabLang).
Oliver Smith z Canonicalu shrnuje základní vlastnosti „neměnné“ distribuce Ubuntu Core také ve srovnání s protějšky Chrome OS, Fedora Silverblue a MicroOS. Canonical připravuje desktopovou variantu Ubuntu Core vedle dosavadní serverové/embedded.
Z aktualizovaného seznamu chyb (pdf) procesoru AMD EPYC 7002: #1474 - procesor se po 1044 dnech od posledního resetu zasekne [reddit].
Fossil (Wikipedie) byl vydán ve verzi 2.22. Jedná se o distribuovaný systém správy verzí propojený se správou chyb, wiki stránek a blogů s integrovaným webovým rozhraním. Vše běží z jednoho jediného spustitelného souboru a uloženo je v SQLite databázi.
David Malcolm se ve svém příspěvku na blogu vývojářů Red Hatu rozepsal o vylepšeních statické analýzy (volba -fanalyzer) v GCC 13.
Byla vydána nová stabilní verze 23.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Stoat. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Příspěvek na blogu CZ.NIC upozorňuje na nový útok na weby v Česku. Na honeypotech na Turrisech byla zaznamenána nová aktivita útočníků - probíhající útok na FTP servery, které se vyskytují na stejné IP adrese, jako aktivní WEB server.
Rakudo (Wikipedie), tj. překladač programovacího jazyka Raku (Wikipedie), byl vydán ve verzi 2023.05. Programovací jazyk Raku byl dříve znám pod názvem Perl 6.
emerge -e world
.
Tak specialne prechod z ~x86 na x86 zdaleka *neni* bezproblemovy, napriklad kvuli tomu, ze velmi pravdepodobne dojde k downgradu glibc (tim padem zacnou skoro vsechny binarky rvat, ze potrebujou glibc x.y.z a ty mas x.y-1.z+5) a gcc (3.4.x -> 3.3.y). Neni to dobrej napad... Pokud je glibc slotted (cili nova verze jde nainstalovat paralelne s jinou), mohlo by to byt i trochu bezpecny .
Jinak i Handbook rika, ze to jednoduse nejde. Asi nejspolehlivejsi reseni (teda krome zalohy a reinstalace ze stage3) je jednorazovy pridani aktualnich verzi baliku do /etc/portage/package.keywords (priklad: mam nainstalovano app-foo/blesmrt-1.2.3, do souboru teda pridam =app-foo/blesmrt-1.2.3
, to rovnitko na zacatku je dulezity), coz by mel zvladnout jednoduchej find/sed/... na /vad/db/pkg., a potom zmena ACCEPT_KEYWORDS=x86. Nakonec bych asi zkousel downgradovat aplikaci po aplikaci (plus po nekterych kritickych revdep-rebuild
), ale bude to vcelku maso... (nejjednodussi je zakomentovani prislusnyho radku v package.keywords).
Bez zalohy bych to nedelal a je dobry pocitat s tim, ze se to muze pokazit (tudiz mimo dobu, kdy budou uzivatele nadavat).
(ze ja sem nezustal u x86)Proč?
Testovací větev
V případě, že chcete používat nejčerstvější programy, můžete upřednostnit používání testovací větve. Abyste mohli používat programy z testovací větve, musíte před symbol vaší architektury přidat znak ~.
Testovací větev je přesně to, co o sobě tvrdí, tedy testovací. Jestliže je balíček zařazen do testovací větve, pak jsou si vývojáři jistí, že funguje, ale není ještě důkladně otestován. Klidně se můžete stát prvním, kdo v balíčku rozpozná chybu; v tom případě byste měli vyplnit hlášení o chybě, aby se o ní vývojáři dozvěděli.
Dejte si však pozor, protože používání testovací větve s sebou může nést problémy se stabilitou, nedokonalé balíčky (například špatné či chybějící závislosti), příliš časté aktualizace (a tudíž i mnoho procesorového času stráveného překladem) či rozbité balíčky. Pokud nevíte, jak Gentoo pracuje a jak řašit problémy, doporučujeme, abyste zůstali u stabilní otestované větve.
Posledni balicek z ~x86, ktery mi delal problemy, byl sys-kernel/suspend2-sources. Do ~x86 se totiz dostala verze, ktera pouzivala suspend-2.2-rc12, kterej obsahoval malickou chybicku, ktera zpusobovala to, ze pokus o boot s parametrem resume2=... korektne zkousejicim aktivovat filewriter skoncil kernel panicem jeste pred pustenim initu. Staci?
Netvrdim, ze kazdy balik v ~arch obsahuje chybu, ale tyhle pripady proste nastavaji. Je to testing a vhodny jenom pro ty, kdo jsou ochotni hlasit chyby.
cp /var/lib/portage/world / emerge -C world # vyhodíme nežádoucí ACCEPT_KEYWORDS ... cat /world | while read F do emerge $F donea mezitím bacha ať nespadnou Xka, jinak bude nuda.
Tiskni
Sdílej: