Byla vydána listopadová aktualizace aneb nová verze 1.85 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.85 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
git.kernel.org je nově oficiálně také v tmavém vzhledu.
Richard Hughes na svém blogu oznámil, že počet aktualizací firmwarů pomocí služby LVFS (Linux Vendor Firmware Service) přesáhl 100 milionů. Přehled podporovaných zařízení, nejnovějších firmwarů nebo zapojených výrobců na stránkách LVFS.
Byla vydána nová stabilní verze 3.19.0, tj. první z nové řady 3.19, minimalistické linuxové distribuce zaměřené na bezpečnost Alpine Linux (Wikipedie) postavené na standardní knihovně jazyka C musl libc a BusyBoxu. Z novinek lze vypíchnou podporu Raspberry Pi 5.
Altap Salamander (Wikipedie), dvoupanelový správce souborů pro Windows, byl uvolněn jako open source pod názvem Open Salamander. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv2.
Společnost JetBrains představila (YouTube) svou umělou inteligenci JetBrains AI a nástroj AI Assistant v IDE.
Byla vydána nová verze 255 správce systému a služeb systemd (GitHub, NEWS). Z novinek lze vypíchnout například novou službu systemd-bsod.service.
Google představil Gemini, svůj největší a nejschopnější model umělé inteligence.
openSUSE komunita vybírá nová loga. Jedním z cílů je odlišit se od SUSE. Aktuálně probíhá hlasování o logu openSUSE a čtyř distribucí Tumbleweed, Leap, Slowroll a Kalpa.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2023-12-05. Přehled novinek v příspěvku na blogu a poznámkách k vydání. Nově jej lze používat také s tmavým tématem.
S tím textovým režimem je to samozřejmě pravda. Klasický monitor je v podstatě analogová záležitost, ale LCD má mřížku s fixním rozlišením a cokoli jiného se musí interpolovat. Na druhou stranu, s tímhle bych si hlavu nelámal, protože dnes se stejně pro textové konzole většinou používá framebuffer, takže není ani tam problém používat nativní rozlišení LCD. A těch pár sekund na začátku bootu to přežijete. :-)
Textový režim nechutně na LCD vypadat nemusí, když si člověk přepne rozlišení konzole na jeho nativní rozlišení.Ne vždy je nutné použít nativní rozlišení - i když je to pochopitelně nejvhodnější. Na 19" LCD (s nativním 1280x1024) používám framebuffer nastavený na 1024x768 a písmo je skvěle čitelné, ostré.
A není to tím, že místo interpolace používá jen část obrazovky?Spíš bych řekl, že to dělá ovladač grafické karty. Ale co já vím?
Tiskni
Sdílej: