Byl vydán Mozilla Firefox 118.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání, poznámkách k vydání pro firmy a na stránce věnované vývojářům. Vypíchnout je nutno automatický lokální strojový překlad webových stránek. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 118 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byla vydána nová major verze 15.0.0 softwaru OCRmyPDF pro přidávání textové vrstvy k naskenovaným PDF dokumentům (PDF/A). Přehled novinek v poznámkách k vydání. OCRmyPDF využívá pro optické rozpoznávání znaků (OCR) engine Tesseract.
Karel Matějka zveřejnil druhé demo své chystané hry Bzzzt. Kromě verze pro Windows a macOS je dostupná i verze pro Linux. Plná verze hry má vyjít zanedlouho.
Noví Bulánci byli oficiálně vydáni. V roce 2021 bylo na Startovači na podporu vývoje této hry vybráno 7,3 miliónů Kč. Hra je zatím určena jenom pro Windows, díky Protonu ale běží také na Linuxu.
ChatGPT může vidět, slyšet a mluvit.
Upscaler je open source nástroj pro zvýšení rozlišení a vylepšení obrázků pomocí AI. Vývoj probíhá na GitLabu. Instalovat lze také z Flathubu. Stejně jako Upscayl je Upscaler postaven nad Real-ESRGAN.
GNUnet (Wikipedie) byl vydán v nové major verzi 0.20.0. Jedná se o framework pro decentralizované peer-to-peer síťování, na kterém je postavena řada aplikací.
V Dublinu o víkendu proběhla dvanáctá iterace multimediální konference Video Dev Days, kterou pravidelně pořádá nezisková organizace VideoLAN. Záznamy přednášek z prvního a druhého dne jsou dostupné na YouTube.
LibrePCB, tj. svobodný multiplatformní softwarový nástroj pro návrh desek plošných spojů (PCB), dospěl po pěti letech vývoje do verze 1.0.0. Přehled novinek v příspěvku na blogu a v aktualizované dokumentaci. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv3.
Facebook má nové logo. Poznáte rozdíl?
16:49:55 (59.42 KB/s) - `subor' ulozen [1000296]Potreboval bych ale jen to cislo udavajici rychlost co je v zavorce.Prosim o radu jak toho dosahnout.Dekuji
...|grep -Po '\d+\.\d+\ KB/s'
sed -e 's/.*(\([^ ]*\).*/\1/'
Bez záruky...
sed -n 's,^[0-9:]* (\([0-9.]*\) KB/s) - .* ulozen \[[0-9]*\].*$,\1,;T;p'Případně
sed -n '/původní grep regexp/{s,^.*(\([0-9.]*\) KB/s).*$,\1,;p}'Ale to první by mělo být o chlup rychlejší. Případně může být vhodné ten regexp dotesat, což bez přesnějšího zadání nemůžu udělat, že
#/bin/bash
ahoj=`grep uložen rychlost | sed -e 's/.*(\([^ ]*\).*/\1/'`
echo "$ahoj"ulozim to do spustitelneho souboru tak to vyhodi jen prazdny radek bez cilsa.
ahoj=$(prikaz)
#/bin/bash
ahoj=$(grep uložen rychlost | sed -e 's/.*(\([^ ]*\).*/\1/')
echo "$ahoj"
#!/bin/bash
', ale to by nesjpíš nemělo vadit.
rychlost
je soubor obsahující ten log. Takže jedna dobrá rada na začátek. Spouštějte aplikace, jejichž log chcete zpracovávat s export LC_ALL=C export LANG=Cpřípadně i s přepínačem
posix
jestli ho ta aplikace má. Vyhnete se tak spoustě problémů. Jako druhá radu bych doporučil si přečíst v mém příspěvku tu část o zbytečném grepu. sed
je mocný nástroj a je zbytečné spouštět dva procesy. V tomhle případě o nic nejde, ale aspoň se něco naučíte.export LC_ALL=C export LANG=C wget http://www.abclinuxu.cz/ 2>rychlost ahoj=$(sed -n 's/.*(\([^ ]*\).*saved.*/\1/;T;p' rychlost) echo $ahojMě to kupodivu funguje bez problémů. Jde to i bez toho mezikroku uložení do souboru.
ahoj=$( export LC_ALL=C export LANG=C wget http://www.abclinuxu.cz/ 2>&1 | sed -n 's/.*(\([^ ]*\).*saved.*/\1/;T;p' ) echo $ahoj
#!/usr/bin/env python import time, urlgrabber, os filename = 'soubor' start = time.time() urlgrabber.urlgrab('http://abclinuxu.cz', filename) seconds = time.time() - start size = os.path.getsize(filename) print size, 'bytes downloaded in', seconds, ' seconds.' print 'Your connection speed was', size/seconds, 'bytes per second.'
Tiskni
Sdílej: