abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 10:55 | Nová verze

    V lednu bylo oznámeno, že desktopové prostředí Xfce bude mít vlastní kompozitor pro Wayland s názvem xfwl4. O víkendu byla vydána první preview verze.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 23:44 | Nová verze

    Minulý týden byl oficiálně vydán Android 17. Detaily na blogu a stránkách věnovaných vývojářům.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    včera 20:00 | IT novinky

    Dnes jde do prodeje zařízení Steam Machine. Steam Machine 512 GB za 1 039 EUR a Steam Machine 2 TB za 1 359 EUR. Do čtvrtka 25. června do 19:00 se lze zapsat na seznamy. Ty budou jednorázově náhodně slosovány, čímž bude určeno pořadí rezervací a čekacích listin.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 9
    včera 14:44 | Nová verze

    Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.51.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek v oznámení o vydání a také na YouTube a PeerTube.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 13:33 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 2026.3.0 "Carousels & Killer Whales" svobodného softwaru ScummVM (Wikipedie) umožňujícího bezproblémový běh mnoha klasických adventur na zařízeních, pro které nebyly nikdy určeny. Přehled novinek v poznámkách k vydání a na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 12:22 | IT novinky

    Tento týden (24. a 27. června) vyprší platnost Microsoft certifikátu v UEFI vydaných v roce 2011. Nové certifikáty byly vydány v roce 2023. Kdo na počítačích, i virtuálních, používá zabezpečené spouštění (Secure Boot), měl by si ověřit, že má certifikáty aktualizovány, viz např. články na Red Hat nebo Fedora. Pro stávající systémy se nic nemění. Nadále se budou normálně spouštět. Zavaděče podepsané pouze klíčem z 2023 se ale na počítačích s pouze certifikátem 2011 nespustí. Ve Fedoře je zavaděč shim ve verzi 16.1-6 podepsán klíči 2011 i 2023.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    21.6. 19:55 | Zajímavý software

    Uživatelé mobilních telefonů s Linuxem si nyní mohou nainstalovat aplikaci Mobilní Datovka. Díky tomu je přístup k datovým schránkám dostupný i na zařízeních s mobilními linuxovými distribucemi, jako jsou například Mobian, NixOS Mobile, pmOS atd. Aplikace je dostupná na Flathubu.

    David Heidelberg | Komentářů: 3
    21.6. 13:33 | Komunita

    Software Freedom Conservancy v novém dokumentu shrnuje doporučení, jak přistupovat ke generativní AI založené na LLM při přispívání do svobodného a open-source softwaru. Mimo jiné vyzývá k obezřetnosti, transparentnosti a revizi generovaného kódu člověkem.

    |🇵🇸 | Komentářů: 9
    21.6. 13:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 5.6.0 programu na úpravu digitálních fotografií darktable (Wikipedie).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    20.6. 20:11 | Komunita

    Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma. V Týdnu v GNOME je zmíněn flatpak balíček pro GIMP 0.54.1 z roku 1996. Jedná se o poslední verzi GIMPu postavenou nad toolkitem Motif.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (8%)
     (2%)
     (16%)
     (31%)
     (3%)
     (6%)
     (2%)
     (16%)
     (26%)
    Celkem 1968 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník


    Dotaz: Editování pod linuxem v CP1250

    11.11.2002 13:03 David Veselka
    Editování pod linuxem v CP1250
    Přečteno: 1736×
    Poradíte mi někdo editor na editování textů (php) po linuxem tak, abych mohl zadávat češtinu v cp1250 (Win) ?

    Díky

    Odpovědi

    11.11.2002 17:02 finn
    Rozbalit Rozbalit vše Editování pod linuxem v CP1250
    co to zplodit standardne v iso8859-2 a pak prevest nejakou utilitou (www.cestina.cz) do win1250?
    12.11.2002 00:28 Fuky
    Rozbalit Rozbalit vše Editování pod linuxem v CP1250
    Mě nejvíc vyhovuje Emacs, podle mě je to jeden z nejlepších editorů, lze v něm psát i pomocí CP1250, ale pokud Tě k tomu nic nenutí proč nepoužívat standartní ISO-8859-2 :-D Chcešli CP1250 přidej do .emacs (set-language-environment "czech") ; Console and X Window System adjustment (codepage-setup '1250) (prefer-coding-system 'cp1250) (define-coding-system-alias 'windows-1250 'cp1250) (if window-system (setq clipboard-coding-system 'cp1250) (set-terminal-coding-system 'cp1250)) (set-selection-coding-system 'cp1250) ; windows-1250 encoding for all processes (setq process-coding-system-alist '((".*" . cp1250)))
    15.2.2004 20:26 EvilMaster | skóre: 8
    Rozbalit Rozbalit vše Editování pod linuxem v CP1250
    KATE.
    15.2.2004 21:08 Begleiter | skóre: 47 | blog: muj_blog | Doma
    Rozbalit Rozbalit vše Vim

    :w ++enc=cp1250 ++ff=dos
    Tak to funguje v textovém editoru vim.

    Taky si můžete nastavit proměnnou fileencoding:
    :set fileencoding=cp1250
    A taky možná proměnnou fileformat:
    :set fileformat=dos

    Akorát jsem nepochopil, proč zrovna kódování windows-1250. Spíše bych očekával otázku, jak psát v Unicode (UTF-8).

    Já mám ve vimu nastaveno encoding na UTF-8 (fileformat na unix). A být Vámi, tak bych se zamyslel, jestli by se Vám nevyplatilo používat ISO-8859-2 nebo Unicode (UTF-8).

    15.2.2004 21:28 unchallenger | skóre: 69 | blog: unchallenger
    Rozbalit Rozbalit vše Vim
    Když si dáš

    set fenc=cp1250

    do ~/.vimrc, tak se budou všechny soubory otevírat jako Win1250.

    Dodal bych, že je možné použít enca a kódování detekovat při otevření souboru (Latin2/Win1250 od sebe Vim sám nerozezná), ale také bych doporučil spíš volit mezi UTF-8 a Latin2, podle toho, jaké máš locales, protože pak se s těmi soubory dá normálně pracovat (české znaky jsou považovány za písmena, funguje třídění, můžu se na soubor dívat catem či lessem...).

    set ff=dos

    je ovšem peklo, bacha, aby sis to nenastavil třeba u shellového skriptu, to by ses pak mohl dost divit...
    15.2.2004 22:04 Begleiter | skóre: 47 | blog: muj_blog | Doma
    Rozbalit Rozbalit vše Vim

    Já třeba mám locales pro ISO-8859-2, ale ve ~/.vimrc mám:

      set &termencoding=&encoding
      set encoding=utf-8
      set fileencoding=utf-8
     

    No a vim se postará o konverzi. Vytvořit (sehnat) locales pro UTF-8 doufám není složité, ale já jsem se k tomu zatím nedokopal.

    15.2.2004 22:19 Begleiter | skóre: 47 | blog: muj_blog | Doma
    Rozbalit Rozbalit vše Vim

    Jenom malá oprava:

      let &termencoding=&encoding
     

    16.2.2004 12:58 Tom.š Ze.le.in | skóre: 21 | blog: tz
    Rozbalit Rozbalit vše Vim
    Není to (pro ~/.vimrc) spíš fencs (fileencodings)?
    16.2.2004 13:50 Begleiter | skóre: 47 | blog: muj_blog | Doma
    Rozbalit Rozbalit vše Vim

    Fileencodings je seznam kódování. Když je ve vimu načítán textový soubor, tak se zkusí první kódování ze seznamu. Pokud u prvního dojde k chybě, tak se zkusí druhé atd. V případě, že některé z kódování je shledáno jako funkční, tak vim nastaví fileencoding na jeho hodnotu, jinak fileencoding nastaví na hodnotu prázdného řetězce, což znamená, že hodnota encoding je použita.

    16.2.2004 14:04 Tom.š Ze.le.in | skóre: 21 | blog: tz
    Rozbalit Rozbalit vše Vim
    To nijak neodporuje tomu, že pokud se mají všechny soubory otvírat jako win1250, tak je třeba na cp1250 nastavit fencs, a ne fenc (což bylo obsahem příspěvku (Yeti), na který jsem reagoval). Nebo ano?
    16.2.2004 14:58 unchallenger | skóre: 69 | blog: unchallenger
    Rozbalit Rozbalit vše Vim
    OK, napsal jsem to blbě. Když si nastavím fenc=cp1250, budou se soubory zapisovat v cp1250. Aby se ale i otevíraly v cp1250, musím nastavit fencs buď také na cp1250 nebo na prázdný seznam, což vyjde nastejno. Kdybych nechal v fencs něco jako ucs-bom, nebo co je tam za default, tak by se děly věci...
    15.2.2004 22:21 Zdeněk Štěpánek | skóre: 57 | blog: uz_mam_taky_blog | varnsdorf
    Rozbalit Rozbalit vše Editování pod linuxem v CP1250
    Zdravim

    Ja na editovani 1250 souboru pouzivamn KWrite z KDE. Defaultne to otevre v nejakem neidentifikovatelnem kodovani, ale lze ho vzdycky rucne prepnout a po ulozeni to zustane v tom nastavenym kodovani. Delam s tim takhle stary webovy stranky co jsme delal driv jeste na woknech.

    Zdenek
    www.pirati.cz - s piráty do parlamentu i jinam www.gavanet.org - czfree varnsdorf
    16.2.2004 07:21 Quak
    Rozbalit Rozbalit vše Editování pod linuxem v CP1250
    QUANTA v kde sama detekuje codepage podle meta tagu a převede kódování při načítání i ukládání souboru. Není se třeba o nic starat a nic nastavovat.
    16.2.2004 11:32 unchallenger | skóre: 69 | blog: unchallenger
    Rozbalit Rozbalit vše Editování pod linuxem v CP1250
    To nevím, jestli u PHP k něčemu je, alespoň já tedy v kódu obvykle moc META tagů nemívám ;-) ten je v tak zhruba v jediném souboru z celého webu...
    16.2.2004 12:11 o.k. | skóre: 8
    Rozbalit Rozbalit vše Editování pod linuxem v CP1250
    Tak to snad skoro každý editor v linuxu umí.
    16.2.2004 14:09 Dušan Hokův | skóre: 43 | blog: Fedora a další...
    Rozbalit Rozbalit vše Editování pod linuxem v CP1250
    bluefish rulez, nastavi automaticky z metatagu, nebo lze i rucne nastavit vychozi kodovani (utf8-8, win-1250, iso-8859-2 a dalsi.)
    16.2.2004 14:10 Dušan Hokův | skóre: 43 | blog: Fedora a další...
    Rozbalit Rozbalit vše Editování pod linuxem v CP1250
    bluefish rulez, nastavi automaticky z metatagu, nebo lze i rucne nastavit vychozi kodovani (utf-8, win-1250, iso-8859-2 a dalsi.)

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.