Editor kódu Zed (Wikipedie) má nově v sobě integrovaný debugger. Podporuje Rust, C/C++, JavaScript, Go, Python a pomocí rozšíření i další programovací jazyky.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie). Servo mimo jiné nově zvládne animované GIFy.
Nejnovější X.Org X server 21.1.18 a Xwayland 24.1.8 řeší další bezpečnostní chybu.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 210. sraz, který proběhne 20. června od 18:00 v Red Hat Labu na Fakultě informatiky Masarykovy univerzity na adrese Botanická 68A nebo také online.
Byla vydána nová verze 17 integrovaného vývojového prostředí (IDE) Qt Creator. Podrobný přehled novinek v changelogu.
Open source 3D herní a simulační engine Open 3D Engine (O3DE) byl vydán v nové verzi 25.05.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Nově je implementováno standardizované simulační rozhraní ROS (Robot Operating System) 2.
Nejnovější X.Org X server 21.1.17 a Xwayland 24.1.7 řeší 6 bezpečnostních chyb: CVE-2025-49175, CVE-2025-49176, CVE-2025-49177, CVE-2025-49178, CVE-2025-49179 a CVE-2025-49180. Nils Emmerich je nalezl koncem března a dnes publikoval detaily.
Desktopové prostředí KDE Plasma bylo vydáno ve verzi 6.4 (Mastodon). Přehled novinek i s videi a se snímky obrazovek v oficiálním oznámení. Podrobný přehled v seznamu změn.
UN Open Source Week 2025 probíhá tento týden v sídle Organizace spojených národů v New Yorku. Středeční a čtvrteční jednání bude možné sledovat na UN Web TV.
Byla vydána nová verze 2.50.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 98 vývojářů, z toho 35 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.
gtk-theme-name = "Název tématu" style "user-font" { font-name="písmo velikost" } widget_class "*" style "user-font"Název tématu bývá shodný s názvy složek v /usr/share/themes.
include "/usr/share/themes/Qt/gtk-2.0/gtkrc" style "user-font" { font_name="DejaVu Sans Condensed 11" } widget_class "*" style "user-font"
xinit /opt/gnome/bin/gedit
. Písmo se zvolilo DejaVu Sans, takže už opravdu nevím. Je mi líto.
style "user-font" { font-name = "písmo velikost" } widget_class "*" style "user-font"Může použít následující zápis:
gtk-font-name = "písmo velikost"
Na něco jsem přišel. gtk-qt-engine funguje spolehlivě, až na to zmíněné písmo. (Místo DejaVu Sans Condensed volí DejaVu Sans.)
Dá se ale zařídit, aby Gtk aplikace začaly "poslouchat" původní nastavení z Gnome. Prostě se z KDE spustí gnome-control-center. Z něj se spustí applet s nastavením písma a bez jakýchkoliv úprav zase zavře. Od té chvíle všechny Gtk aplikace dodržují nastavení písma, včetně condensed.
Co se přesně stane? Změna konfiguračních souborů? Nastavení proměnných prostředí? (Kterých?) Jak bych to mohl zjistit? Přes strace se vypisuje neskutečně mnoho hlášek. Co z toho bych měl grepovat?
Ještě jedna zajímavost: DejaVu Sans Condensed nemá typ Regular. Má místo něj typ Condensed. To znamená, že písmo, které chci, se může někde jmenovat DejaVu Sans Condensed Condensed. (Když to ale zapíšu do .gtkrc-2.0, nemá to žádný vliv a stále se volí obyčejné DejaVu Sans.)
Tiskni
Sdílej: