Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
E-mailový klient Thunderbird byl vydán ve verzi 140.0 ESR „Eclipse“. Jde o vydání s dlouhodobou podporou, shrnující novinky v upozorněních, vzhledu, správě složek a správě účtů. Pozor, nezaměňovat s průběžným vydáním 140.0, které bylo dostupné o týden dříve.
Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
gtk-theme-name = "Název tématu" style "user-font" { font-name="písmo velikost" } widget_class "*" style "user-font"Název tématu bývá shodný s názvy složek v /usr/share/themes.
include "/usr/share/themes/Qt/gtk-2.0/gtkrc" style "user-font" { font_name="DejaVu Sans Condensed 11" } widget_class "*" style "user-font"
xinit /opt/gnome/bin/gedit
. Písmo se zvolilo DejaVu Sans, takže už opravdu nevím. Je mi líto.
style "user-font" { font-name = "písmo velikost" } widget_class "*" style "user-font"Může použít následující zápis:
gtk-font-name = "písmo velikost"
Na něco jsem přišel. gtk-qt-engine funguje spolehlivě, až na to zmíněné písmo. (Místo DejaVu Sans Condensed volí DejaVu Sans.)
Dá se ale zařídit, aby Gtk aplikace začaly "poslouchat" původní nastavení z Gnome. Prostě se z KDE spustí gnome-control-center. Z něj se spustí applet s nastavením písma a bez jakýchkoliv úprav zase zavře. Od té chvíle všechny Gtk aplikace dodržují nastavení písma, včetně condensed.
Co se přesně stane? Změna konfiguračních souborů? Nastavení proměnných prostředí? (Kterých?) Jak bych to mohl zjistit? Přes strace se vypisuje neskutečně mnoho hlášek. Co z toho bych měl grepovat?
Ještě jedna zajímavost: DejaVu Sans Condensed nemá typ Regular. Má místo něj typ Condensed. To znamená, že písmo, které chci, se může někde jmenovat DejaVu Sans Condensed Condensed. (Když to ale zapíšu do .gtkrc-2.0, nemá to žádný vliv a stále se volí obyčejné DejaVu Sans.)
Tiskni
Sdílej: