Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
title Novy-RAID root (hd1,0) kernel /vmlinuz-2.6.8-2-686 root=/dev/ram0 lvm2root=/dev/vg_base/root initrd /initrd.img-2.6.8-2-686 savedefault bootPo každé změně jsem spustil
grub-install /dev/hda
a hdc.
Zkoušel jsem různé kombinace parametrů (také jsem zkusil LILO), ale vždy se jako root připojil původní disk.
Zkusil jsem tedy disk s RAIDem připojit jako primární (v menu.lst jsem upravil root) a boot po chvíli zkončil na Kernel panic.
Napadá někoho kde dělám chybu?
Je potřeba vytvářet speciální initrd image?
Já používám jádro z distribuce - Debian Sarge.
lvm2create_initrd
totiš vytváří pouze ramdisk pro LVM a distribuční jádro s ním nenaběhne - je ve formátu ext2 a chybí tam veškeré moduly.
Nebo myslíte, že jednodušší bude skompilovat vlastní jádro?
Na internetu v souvislosti s LVM a initrd na Debianu jsem našel pouze zmínku v Linuxexpres, kde se píše tohle:
Debian GNU/Linux a jeho balíček initrd-tools, který stále využívá DevFS v initial ramdisku při kořenovém souborovém systému na LVM)
To by znamenalo, že někde ve skriptech/konfiguraci debianu musí přeci být nějaká možnost vytvořit initrd, který bude podporovat root na LVM... lvm2create_initrd totiš není Debianní skript - pouze je u lvm2 doc adresáři.
Opravdu s tím nemá nikdo zkušenost?
dpgk-reconfigure kernel-image-2.6.8-2-686
by mělo zafungovat.
/lib/lvm-200
a další, které se tam přidají při použití lvm2create_initrd
.
Je nějaká možnost připsat to do konfigurace mkinitrd
?
To by ale asi taky nebylo jednoduché, protože v ramdisku vytvořeným lvm2create_initrd
jsou některé programy (v podstatě celý /bin) nahrazeny utilitou busybox
.
Už mi pomalu docházejí nápadylvm2create_initrd
a jede to. Takže zítra vyzkouším už na fungujícím LVM vytvořit ramdisk k distribučnímu jádru... přeci jen to distribuční bude asi více odladěděnéNo program "vgchange" found for your current LVM version.Přitom program vgchange v ramdisku je a mám nainstalované jenom LVM2, takže nechápu jaký jiný vgchange by tam měl být
Tiskni
Sdílej: