Byla vydána nová major verze 8.0.0 svobodného systému pro detekci a prevenci průniků a monitorování bezpečnosti počítačových sítí Suricata (Wikipedie). Přehled novinek v oficiálním oznámení a v aktualizované dokumentaci.
Mastodon (Wikipedie) - sociální síť, která není na prodej - byl vydán ve verzi 4.4. Přehled novinek s náhledy a videi v oznámení na blogu.
Instituce státní správy nebudou smět využívat produkty, aplikace, řešení, webové stránky a webové služby poskytované čínskou společností DeepSeek. Na doporučení Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost rozhodla o jejich zákazu vláda Petra Fialy na jednání ve středu 9. července 2025.
Jack Dorsey představil (𝕏, Nostr) svůj nový projekt bitchat. Jedná se o bezpečnou decentralizovanou peer-to-peer aplikaci pro zasílání zpráv bez potřeby internetu, serverů a telefonních čísel. Využívá se Bluetooth Mesh Network. Detaily v technické dokumentaci. Zdrojové kódy jsou k dispozici pod licencí Unlicense.
Hudební přehrávač Amarok byl vydán v nové verzi 3.3 "Far Above the Clouds". Nově je postaven na Qt6/KF6 a využívá GStreamer místo Phononu.
Společnost IBM představila novou generaci svých serverů: IBM Power11.
Multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem Ardour byla postavena na GTK2. Vývojáři neplánovali její portaci na GTK3 nebo GTK4. Naopak, v lednu loňského roku si vytvořili vlastní fork GTK2 s názvem YTK. Ten v únoru letošního roku přestal být volitelným a nově byla zcela odstraněna podpora GTK2.
Byla vydána nová verze 6.4 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Společnost initMAX pořádá sérii bezplatných webinářů věnovaných novému Zabbixu 7.4. Podrobnosti a registrace na webu initMAX.
… více »Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
Ahoj
Mam nasledujici problem: chci si zkraslit bootovani a tak jsem se rozhod ze si tam dam nejakej obrazek (bootsplash.org). Problem je v tom, ze aby to fungovalo, musim mit v jadre zarizeni pro framebuffer (standardne vesafb). Jenze obcas potrebuju textovej rezim. Kdyz pak ale pracuju treba s prikazem less a neco s v nom prohlizim, skocim o stranku a strasne dlouho trva, nez se to cely ,,prepise".
Mam grafiku od nvidie, a pri zakompilovani nvidiafb je to celkem v pohode. ,,Prepisuje" se to relativne rychle. Ovsem pak mi nemuze fungovat graficky rozhrani, protoze nezkompiluju oficialni ovladac nvidie - ten totiz nvidafb nema rad.
Takze zatim bootoju po staru - osklive bez obrazku :)
Mate nekdo nejakej napad, jak tento problem resit? Diky!
a kdepak to v jadru najdu? - at hledam jak hledam, moc uspesnej nejsem
a s rychlosti je to jak? me taky beha vesafb ... ale pomalu a to ja nechci
Jo - uz chapu jak to funguje ;)
Nicmene stale nevidim rozdil v rychlosti. Potrebuju neco co je spon tak rychly jako rivafb nebo nvidiafb. Mate jeste nekdo napad?
Diky
No mate naprostou pravdu, ze to je blbost.
Bootoju v podstate denne. Neni to na serveru, ale u mne na pocitaci a pres noc nenechavam topeni (procesor) zapnuty.
No na pouzivani konzole framebuffer nestaci, protoze se s tim neda pracovat, jak pomalu to vypise text. Predstavte si, ze mate treba otevrenou manualovou stranku a stisknete PageDown.. to trva rekl bych 1 sekundu, nez se vsechny pismenka prepisou a objevi se nova stranka. To je desnej opruz. A pracovat v konzoli bez framebufferu, abych tam mel nejakejch 30 radku, kdyz mam LCD 1280 x 1024 bodu. Proc?
Ale to byla ciste hypoteticka otazka. Jasne ze pouzivam Xka, ale jen me napadlo, jestli existuje nejakej framebuffer-driver, kterej by si s tim poradil rychleji, alespon jako nvidiafb (rivafb). Dik
No ja hlavne jine fonty nepouzivam. Jadro mam prelozene vlastni, ale nejsem si jist, ze pro vga=neco nemusim mit zakompilovanou podporu pro framebuffer. Ale to si mohu zjistit sam.
V kazdem pripade dekuji.
modprobe -r nvidiafb && modprobe nvidia
modprobe -r nvidiafb && modprobe nvidia
modprobe -r nvidiafb && modprobe nvidia
Tiskni
Sdílej: