abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 19:11 | Zajímavý projekt

    Vývojáři Ubuntu představili projekt Myna, tj. iniciativu zaměřenou na přidání funkce převodu řeči na text do prostředí desktopu Ubuntu. Dle plánu již v Ubuntu 26.10.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 18:33 | Zajímavý software

    Společnost Epic Games představila nový open source systém pro správu verzí Lore navržený pro "bezprecedentní škálovatelnost dat i týmů a optimalizovaný pro projekty, včetně her a zábavy, které kombinují kód s velkými binárními soubory, aby uspokojil potřeby vývojářů i umělců". Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 15:33 | IT novinky

    Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) provedl v říjnu 2024 místní šetření u společnosti Seznam.cz. Úřad prověřoval důvodné podezření na možné protisoutěžní jednání, konkrétně zneužití dominantního postavení. Krajský soud v Brně v květnu 2025 konstatoval, že toto šetření bylo nezákonné. Nejvyšší správní soud (NSS) včera rozhodl, že šetření bylo provedeno v souladu se zákonem. Krajský soud bude muset případ posoudit znovu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 12:22 | IT novinky

    Byl představen skládací telefon Commodore Callback 8020. Ani hloupý, ani chytrý. Pro fanoušky Commodore a digitálního minimalismu. Bez webového prohlížeče a sociálních sítí. S předinstalovaným WhatsAppem. S operačním systémem Sailfish OS.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 08:22 | Bezpečnostní upozornění

    V OpenBSD byla objevena 27 let stará chyba v ppp pomocí níž lze vzdáleně obejít autentifikaci. Chyba byla nahlášena 12.6. a 14.6. byla opravena. Bližší info v článku A 27-Year-Old Authentication Bypass in OpenBSD's PPP Stack.

    Max | Komentářů: 6
    včera 05:22 | Zajímavý článek

    Odpověď Evropské komise (pdf) k evropské občanské iniciativě Stop Destroying Videogames, jež je součástí hnutí Stop Killing Games: "Komise se domnívá, že v této fázi nemůže navrhnout právní povinnost zachovat hratelnost videoher poté, co přestaly být poskytovány komerčně. Důvodem jsou i stávající práva duševního vlastnictví. Podle autorského práva EU mají nositelé práv výlučná práva ke svým výtvorům. Kromě autorských práv mohou být

    … více »
    Ladislav Hagara | Komentářů: 10
    16.6. 16:11 | Nová verze

    Byl vydán Mozilla Firefox 152.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 152 bude brzy k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    16.6. 14:11 | Nová verze

    Desktopové prostředí KDE Plasma bylo vydáno ve verzi 6.7 (Mastodon). Přehled novinek i s videi a se snímky obrazovek v oficiálním oznámení. Podrobný přehled v seznamu změn.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 23
    16.6. 11:44 | Komunita

    Hříčka xsnow, která na ploše spustí sněžení, je protestware. Pokud jste v Rusku (LANG=ru), zobrazuje ukrajinské vlajky.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 40
    16.6. 11:11 | Nová verze

    UBports, nadace a komunita kolem Ubuntu pro telefony a tablety Ubuntu Touch, vydala beta verzi Ubuntu Touch 24.04-2.0. Nová verze již počítá s výřezy pro fotoaparát (notch) a zaoblenými rohy displeje. Webový prohlížeče Morph přešel z Chromia 87 na Chromium 134. Do shellu Lomiri byl přidán editor snímků obrazovky.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (8%)
     (2%)
     (16%)
     (31%)
     (3%)
     (6%)
     (3%)
     (16%)
     (26%)
    Celkem 1928 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník


    Dotaz: jak smazat uppercase soubory

    5.1.2006 18:49 pol
    jak smazat uppercase soubory
    Přečteno: 307×
    Jak se dají smazat soubory v adresáři, které jsou velkými písmeny nejlépe přímo z bashe?

    Nebo jinak jak nacpat k rm aby smazal jenom [A-Z] soubory? ..omlouvám se, je to stupidní ale nic mě nenapadá, tj. ani pod čím bych to našel... (Když nic tak aspoň script, please ;) )

    Odpovědi

    5.1.2006 19:12 #Tom
    Rozbalit Rozbalit vše Re: jak smazat uppercase soubory
    rm $(ls | egrep '^[A-Z]+$')
    
    5.1.2006 19:22 pol
    Rozbalit Rozbalit vše Re: jak smazat uppercase soubory
    Dík, zní to dobře - ale nefunguje to.

    rm: too few arguments Try `rm --help' for more information.

    je přesně to co to vrátí. Jinak soubory mají tvar XXX.xxxXXX~1.xxx, typická ošklivá DOS jména...
    5.1.2006 19:29 pol
    Rozbalit Rozbalit vše Re: jak smazat uppercase soubory
    Zkusil jsem tohle rm "$(ls |egrep '^[A-Z]+.h3m')"

    a vrátilo mi to: cannot remove \nXXX.h3m

    Takže už zbývá jenom odtázka jak převést \n na mezeru?
    David Watzke avatar 5.1.2006 19:38 David Watzke | skóre: 74 | blog: Blog... | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: jak smazat uppercase soubory
    To co napsal #Tom počítá s tím, že v názvu budou JEN velká písmena... musíš se umět vyjadřovat. Jak převést \n na mezeru? RTFM! :-) man sed
    “Being honest may not get you a lot of friends but it’ll always get you the right ones” ―John Lennon
    5.1.2006 19:52 pol
    Rozbalit Rozbalit vše Re: jak smazat uppercase soubory
    No pokud umíš zabránit tomu generování /n nebo ho opravit v následujícím příkazu budu ti jen vděčný.

    rm "$(ls | egrep '^[A-Z][A-Z]+.h3m')"

    ..operace je prováděna na FAT32 disku ..dotaz jsem dodatečně upřesnil
    5.1.2006 20:06 Michal Marek (twofish) | skóre: 55 | blog: { display: blog; } | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: jak smazat uppercase soubory
    Spíš man bash, speciálně QUOTING a zrušit ty uvozovky. Pokud jsou v těch jménech mezery, tak man find, zvláště volba -print0.
    David Watzke avatar 5.1.2006 19:40 David Watzke | skóre: 74 | blog: Blog... | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: jak smazat uppercase soubory
    To nepůjde, ne? ls hodí na jeden řádek víc jmen a s tím se (e)grep neporadí...
    “Being honest may not get you a lot of friends but it’ll always get you the right ones” ―John Lennon
    David Watzke avatar 5.1.2006 19:41 David Watzke | skóre: 74 | blog: Blog... | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: jak smazat uppercase soubory
    s/se/si/
    “Being honest may not get you a lot of friends but it’ll always get you the right ones” ―John Lennon
    5.1.2006 19:49 Michal Kubeček | skóre: 71 | Luštěnice
    Rozbalit Rozbalit vše Re: jak smazat uppercase soubory
    To dělá jen tehdy, je-li výstupem terminál.
    5.1.2006 19:51 #Tom
    Rozbalit Rozbalit vše Re: jak smazat uppercase soubory
    Ale poradí. Ten příkaz skutečně vymaže všechny soubory, které se skládají výhradně z velkých písmen. Pokud tam mají být i mezery, je to horší:
    for i in *; do
      if [ "$(echo $i | egrep '^[A-Z ]+$')" ]; then
        rm "$i"
      fi
    done
    
    5.1.2006 19:54 pol
    Rozbalit Rozbalit vše Re: jak smazat uppercase soubory
    mezery tam skutečně mohou být... - je to DOS 8.3 name, tudíž i s mezerami
    5.1.2006 20:05 pol
    Rozbalit Rozbalit vše Re: jak smazat uppercase soubory
    mimo mezer jsou tam somzřejmě i jiné znaky - jako ~ a číslo/a
    5.1.2006 20:18 pol
    Rozbalit Rozbalit vše Re: jak smazat uppercase soubory
    samozřejmě jsou tam i jiné znaky jako - nebo _.

    Takže jak?
    5.1.2006 20:22 #Tom
    Rozbalit Rozbalit vše Re: jak smazat uppercase soubory
    Třeba [A-Z,.-_ ], všechny znaky povolené znaky v DOSu si už prostě nepamatuju. ;-)
    5.1.2006 20:30 pol
    Rozbalit Rozbalit vše Re: jak smazat uppercase soubory
    Aha.

    No ale teď už to funguje perfektně.

    To jak zapisovat správně reg exp do bashe by se ale mohlo přidat do FAQ, no ne?

    ;-)
    5.1.2006 20:18 pol
    Rozbalit Rozbalit vše Re: jak smazat uppercase soubory
    samozřejmě jsou tam i jiné znaky jako - nebo _.

    Takže jak?
    5.1.2006 20:25 Hynek (Pichi) Vychodil | skóre: 43 | blog: Pichi | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: jak smazat uppercase soubory
    Mám pocit, že mi přeskočilo
    hynek[~]$ echo a | egrep '[A-Z]'
    a
    hynek[~]$ 
    
    XML je zbytečný, pomalý, nešikovný balast, znovu vynalézané kolo a ještě ke všemu šišaté, těžké a kýčovitě pomalované.
    5.1.2006 20:28 #Tom
    Rozbalit Rozbalit vše Re: jak smazat uppercase soubory
    Nemělo to být spíš echo a | egrep '[A-Z]*'? To by bylo v pořádku.
    5.1.2006 20:41 Hynek (Pichi) Vychodil | skóre: 43 | blog: Pichi | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: jak smazat uppercase soubory
    Nepochopil jsi patrně pointu. Ve výstupu z echo a není vůbec žádný znak z ropzsahu [A-Z]. Mě se ta úloha nedaří vyřešit jinak, než grep -v '[a-z]'. Můj grep i bash si prostě myslí, že když napíšu [A-Z], měl jsem patrně na mysli [a-zA-Z] a asi jsem byl jen línej.
    XML je zbytečný, pomalý, nešikovný balast, znovu vynalézané kolo a ještě ke všemu šišaté, těžké a kýčovitě pomalované.
    5.1.2006 20:47 Hynek (Pichi) Vychodil | skóre: 43 | blog: Pichi | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: jak smazat uppercase soubory
    Perl jak se zdá za mě myslet nehodlá. Začínám být na [e]grep a bash poněkud nas...
    echo a | perl -ne 'm/[A-Z]/ && print'
    XML je zbytečný, pomalý, nešikovný balast, znovu vynalézané kolo a ještě ke všemu šišaté, těžké a kýčovitě pomalované.
    5.1.2006 20:50 #Tom
    Rozbalit Rozbalit vše Re: jak smazat uppercase soubory
    Je to zvláštní. S takovým chováním jsem se nikdy nesetkal a předpokládal jsem, že jde jen o nějaký překlep.
    5.1.2006 21:06 Dunric | skóre: 21
    Rozbalit Rozbalit vše Re: jak smazat uppercase soubory
    Pointa je v např. přímo v manuálu ke grepu ;-)
    "Many locales sort characters in dictionary order, and in these locales [a-d] is typically not equivalent to [abcd]; it might be equivalent to [aBbCcDd], for example. To obtain the traditional interpretation of bracket expressions, you can use the C locale by setting the LC_ALL environment variable to the value C."

    Takže následující funguje podle očekávání:

    dunric@darkstar:~$ echo a | LC_ALL=C grep '[A-Z]'
    dunric@darkstar:~$
    
    dunric@darkstar:~$ echo A | LC_ALL=C grep '[A-Z]'
    A
    dunric@darkstar:~$
    
    In the garden sleeps a messenger ·
    5.1.2006 21:10 Dunric | skóre: 21
    Rozbalit Rozbalit vše Re: jak smazat uppercase soubory
    Aha, takže jsem nakonec nesl dříví do lesa místo na ohniště ;-)
    In the garden sleeps a messenger ·
    5.1.2006 21:03 Michal Marek (twofish) | skóre: 55 | blog: { display: blog; } | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: jak smazat uppercase soubory
    Nějaké srandovní nastavení locales? Mně to funguje, ale chtěl jsem jen tak ze zvědavosti zkusit, jak fungují non-ascii rozsahy, a bum
    $ locale
    LANG=cs_CZ.UTF-8
    LC_CTYPE="cs_CZ.UTF-8"
    LC_NUMERIC="cs_CZ.UTF-8"
    LC_TIME="cs_CZ.UTF-8"
    LC_COLLATE=C
    LC_MONETARY="cs_CZ.UTF-8"
    LC_MESSAGES="cs_CZ.UTF-8"
    LC_PAPER="cs_CZ.UTF-8"
    LC_NAME="cs_CZ.UTF-8"
    LC_ADDRESS="cs_CZ.UTF-8"
    LC_TELEPHONE="cs_CZ.UTF-8"
    LC_MEASUREMENT="cs_CZ.UTF-8"
    LC_IDENTIFICATION="cs_CZ.UTF-8"
    LC_ALL=
    $ grep '[á-é]'
    Neoprávněný přístup do paměti (SIGSEGV)
    
    :-( Zkusím se na to někdy o víkendu kouknout...
    5.1.2006 21:07 Hynek (Pichi) Vychodil | skóre: 43 | blog: Pichi | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: jak smazat uppercase soubory
    Tak to je taky dobré. grep namá, jak se zdá, regexp připravený na unicode.
    XML je zbytečný, pomalý, nešikovný balast, znovu vynalézané kolo a ještě ke všemu šišaté, těžké a kýčovitě pomalované.
    5.1.2006 21:04 Hynek (Pichi) Vychodil | skóre: 43 | blog: Pichi | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: jak smazat uppercase soubory
    Takže odpovím si sám. RTFM.
           Within a bracket expression, a range expression consists of two charac-
           ters separated by a hyphen.  It matches any single character that sorts
           between the two characters, inclusive,  using  the  locale's  collating
           sequence  and  character  set.   For  example, in the default C locale,
           [a-d] is equivalent to [abcd].  Many locales sort characters in dictio-
           nary  order,  and in these locales [a-d] is typically not equivalent to
           [abcd]; it might be equivalent to [aBbCcDd], for  example.   To  obtain
           the  traditional interpretation of bracket expressions, you can use the
           C locale by setting the LC_ALL environment variable to the value C.
    
    To je ale záludnost :-(
    hynek[~]$ LC_ALL=C
    hynek[~]$ echo a | egrep '[A-Z]'
    hynek[~]$
    Řešením je samozřejmě použít i [:upper:]. Funguje to například i v
    rm [[:upper:]]*
    případně
    find -name '[[:upper:]]*' -print0 | xargs -0 rm
    (Maže soubory začínající na velké písmeno)
    XML je zbytečný, pomalý, nešikovný balast, znovu vynalézané kolo a ještě ke všemu šišaté, těžké a kýčovitě pomalované.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.