Výsledek hlasování: Výchozím grafickým motivem Debianu 13 aneb Trixie bude Ceratopsian.
Rodina jednodeskových počítačů Orange Pi se rozrostla (𝕏) o Orange Pi 5 Ultra.
Mobilní Datovka, tj. svobodná aplikace pro přístup k datovým schránkám pro zařízení s operačním systémem iOS a Android, byla vydána v nové verzi 2.2.0. Nově lze nastavit vlastní obrázky pro jednotlivé datové schránky pro jejich lepší identifikaci v seznamu schránek. Přidán byl editor vnitřních nastavení aplikace, který slouží jako přehled všech hodnot, které aplikace udržuje.
Společnost DuckDuckGo stojící za stejnojmenným vyhledávačem letos věnovala 1,1 milionu dolarů na podporu digitálních práv, online soukromí a lepšího internetového ekosystému. Peníze byly rozděleny mezi Electronic Frontier Foundation (EFF), Public Knowledge, ARTICLE 19, Demand Progress, European Digital Rights (EDRi), Fight for the Future, The Markup, OpenMedia, Restore the Fourth, Signal, Surveillance Technology Oversight
… více »LibrePCB, tj. svobodný multiplatformní softwarový nástroj pro návrh desek plošných spojů (PCB), byl vydán ve verzi 1.2.0. Přehled novinek v příspěvku na blogu a v aktualizované dokumentaci. Vypíchnut je import knihoven KiCadu. Zdrojové kódy LibrePCB jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv3.
Při mezinárodní operaci byla zablokována pokročilá služba pro šifrovanou komunikaci MATRIX, oznámil úřad pro evropskou justiční spolupráci Eurojust. K uzavření služby podle něj vedlo vyšetřování společného týmu, na němž se podílely francouzské a nizozemské úřady a který byl zřízen při Eurojustu. Službu podle něj využívaly kriminální živly. Tato služba MATRIX nemá nic společného s nadací Matrix a protokolem Matrix.
Národní filmový archiv spustil nový YouTube kanál Filmová klasika, který veřejnosti postupně zpřístupní vybrané české filmy. Nabídne především tituly, které obecenstvo v běžné nabídce televizí nebo VOD platforem nenajde. Dnes v 18:00 kanál odstartoval kultovním snímkem Kouř režiséra Tomáše Vorla. Divačky a diváci se pak každý týden budou moci těšit na dva nové filmy, které se na novém kanálu objeví vždy v úterý a v pátek. Spolu s Kouřem nabídla Filmová klasika ještě další desítku filmů ke zhlédnutí.
Příspěvek na blogu Raspberry Pi informuje, že Steam Link běží už i na Raspberry Pi 5. Nejnovější verze podporuje H.264 (1080p s 144 FPS) i HEVC (4K s 60 FPS a 1080p s 240 FPS).
Na čem aktuálně pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za listopad (YouTube).
Byla vydána nová verze 14.2 svobodného unixového operačního systému FreeBSD. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání.
Pěkně mne děsíš, já ho chtěl koupit, ale prej je teď v Praze vyprodanej :-/ a mam přijít poslední tejden v lednu.
Zkousel jsem iptables -F, nepomohlo. iptables v modemu je prazdne (overeno pomoci pristupu pres telnet).To je ale špatně, ne? Přinejmenším by tam měl bejt nějakej NAT směrem ven.
Trosku mne desi skutecnost, ze pri pouziti s FC4 kabel DSL od zdirky telecomu do modemu sestreluje modem (ovladani pres adresu 10.0.0.138 padne, sit neodpovida). Kdyz kabel DSL z modemu vytahnu, dokaze se PC bavit pres ethernet s modemem libovolne dlouho. Ve Windows se taky bavi libovolne dlouho.A netluče se rozsah vnitřní sítě s rozsahem, který používá ADSL pro "transport"?
Dekuji moc za napady. Budu muset a take se chci naucit neco vic o iptables, nat, ifconfig, route a podobne. Tusim, ze by to v tom mohlo byt. Jenom nechapu, jak se mi to mohlo prenastavit. Pred tim to fungovalo cca mesic. Nejsem si vedom, ze bych cokoliv v dobe, kdy to krachlo, prenastavoval, ci vubec delal jako root.
Zatim se snazim na kamaradovo pc ve windows pomoci telnetu spojit s modemem, a opravdu tam napr route dava jine vysledky, nez na linuxu.
Nemůžu si odpustit otázku: A co s tim má jako společnýho Internet Express? Ve Windows služba funguje, takže to asi nebude ve službě samotné, že?! Stejně tak to "bombardování" - to je běžný v úplně všech sítích, kdyby si byl připojenej přes UPC, budeš mít na modemu úplně stejnej ptovoz akorát z rozsahu IP adres UPC.
Problém je buď ve tvém linuxu, nebo v modemu. V prvnim případě s tebou na technický podpoře právem vyběhnou, druhý případ je o trochu víc sporný. Je vina Českého Telecomu, že modemy D-link jsou šmejdy? Jistě mohli by nabízet jiné, lepší, ale zase by pravděpodobně byly dražší a jelikož většině uživatelů tyto D-linky stačí, je služba poskytována s takovými modemy s jakými je (nikdo ti však nebrání si koupit třeba Alcatel 510)...
Základní problém je ten, že žádná diskriminace "službou" neprobíhá. "Diskriminaci", stejně jako u mnohého dalšího HW, provádí výrobce modemu. Nikdo ti ale nebrání, si pořídit ke službě třeba nějaký CISCO.
Jejich snahou by melo byt, aby sluzby, ktere poskytuji, mohli lide pouzivat. Kdyby byli chytri, budou se snazit, aby pripojeni fungovalo na jakekoliv platforme. Skryvat se za tvrzeni, ze podporuji jenom MS je podle mne hloupost a prodelavaji na tom furu penez.
Právě z důvodu takových lidí jako jsi ty to pro ně výhodný neni. LINUX používá zanedbatelný množství uživatelů Internet Expressu. Většina z nich navíc na helpdesk nevolá, protože lidi co používaj LINUX, jsou většinou schopný problémy s připojením řešit sami (pokud nejsou na straně ČT, samozřejmě). Většina problémů s LINUXem pak tvoří takovýhle "prudiči", co mají pocit, že musí tomu hnusnýmu monopolu ukázat, zač je toho loket, protože oni tomu rozumí, protože maj přece LINUX!
Proto je mnohem výhodnější, ušetřit si náklady na vyškolení "techniků" na Linux a Linux prostě oficiálně nepodporovat.
a Linux prostě oficiálně nepodporovat
Tak s tim teda zásadně nesouhlasim.
Můžeš s tím nesouhlasit, ale to je tak jediný, co s tím můžeš dělat
Kdyby si měl firmu a měl by si se rozhodnout, jestli zdvojnásobíš (ale spíš zněkolikanásobíš) výdaje kvůli 1% zákazníků, taky by si se taky moc dlouho nerozmýšlel... Věci se mají totiž takto - z lidí, co přicházej na technickou podporu neumí s LINUXem prakticky nikdo. Kdyby si je měl vyškolit, bude tě to stát mnohem víc času (a tudíž peněz) než v případě windows, protože LINUX je mnohem "pestřejší". V každé distribuci se například síť nastavuje jinak (jiné grafické "udělátko", jiné konfigurační soubory, jiní DHCP démoni, ...). Kterou budeš podporovat?!
A proč vlastně jenom LINUX, máme tu i jiné OS (BeOS, OpenVMS, Solaris, AmigaOS, ...) budeš je podporovat všechny? Kde je ta hranice, který OS ještě podporovat a který už ne? Pro každou komerční firmu je ta hranice daná tím, jestli se jim to finančně vyplatí, nebo už ne. A v případě LINUXu se to prostě nevyplatí.
V každé distribuci se například síť nastavuje jinak (jiné grafické "udělátko", jiné konfigurační soubory, jiní DHCP démoni, ...).Blbost. Příkaz ip (respektive ifconfig a route) je úplně všude jeden a tentýž a v případě těch druhých dvou i v snad každém unix-like systému, nejen linuxu. A DNS se píšou do /etc/resolv.conf taky všude stejně. Problém může mít akorát "technik"-klikač, co o sítích neví nic a jediné co umí je opisovat jemu nepochopitelná číslíčka oddělená tečkou do nějakého okénka v ovládacích panelech.
Blbost. Příkaz ip (respektive ifconfig a route) je úplně všude jeden a tentýž a v případě těch druhých dvou i v snad každém unix-like systému, nejen linuxu. A DNS se píšou do /etc/resolv.conf taky všude stejně.
Příkaz ifconfig je sice všude stejný, ale funguje jenom do příštího restartu...
A co jako? To není problém technika, ten ověří, že zákazníkovi síť chodí a chyba tudíž není na straně poskytovatele.
Teorie je to pěkná, ale v praxi se to zákazníkům dost špatně vysvětluje...
A vůbec, k síti se pomalu ale jistě začíná připojovat kde co a co výrobek to jiné, zcela unikátní způsob nastavování. Ty se taky nemají podporovat?
Nikdo neříká že nemají, ale že se to nevyplatí. Je potřeba si přiznat realitu: [1],[2] - dva nejvýše postavené weby z žebříčku navrcholu, které mají přístupné statistiky - 0.5% - takové je zastoupení LINUXu a věř, že to zcela odpovídá i zastoupení mezi uživateli ADSL. Uživatelů, kteří mají LINUX (a zároveň nemají Windows, těch je ještě podstatně méně!) je prostě zanedbatelně málo. Stejně tak jako uživatelů, kteří se na internet připojujou přes mikrovlnou troubu nebo televizi.
Teorie je to pěkná, ale v praxi se to zákazníkům dost špatně vysvětluje...Co se špatně vysvětluje? Že technik operátora tu není od toho, aby někomu spravoval počítač? Technik především musí umět nastavit koncové zařízení, tedy modem. A těch máme na trhu pár desítek a každý se nastavuje jinak. Pak tu máme třeba GPRS a EDGE přes mobily, což jsou další desítky zařízení. To, jestli za tohle zařízení připojuje PC s Windows nebo třeba Wifi AP (další desítky různých zařízení) je už druhořadá záležitost, stejně jako nějaké statistiky navrcholu.
Není pravda, že vencour, colin s tím může jenom nesouhlasit. Každý, kdo používá linux a zná vztah CTc k linuxu může zvážit, jakého providera zvolit. Bude-li například v lokalitě možnost providera s lepším vztahem k zákazníkům používajícím linux, může mít jeden nespokojený zákazník CTc cenu klidně 80.000,-Kc/rok. (Nespokojený zákazník a jeho 9 přátel zvolí raději jiného ISP. Minimalní roční poplatek za Internet Expres a nutný hovorový tarif je cca 8.000,- Kc rocne)
No nevím. Ja mám DSL-360T a nevím o něm. Teď na něm mám System Uptime 409 hour(s) 42 minute(s) a to jenom proto že jsme měli výpadek elektriky.
default * 0.0.0.0 U 0 0 0 ppp0
pripadne po vypisu route -n jako
0.0.0.0 0.0.0.0 0.0.0.0 U 0 0 0 ppp0
abych nemusel modem vubec strkat do PC s Windows. Tusim, ze bude chtit route nejakou adresu, nevim jakou, jak ji najit treba pomoci ifconfig v modemu. Tuto odpoved pisi v linuxu, zatim sit cca 20 min drzi.
Jednou se pripojim z PC Windows a neco se nastavi nejak v modemu.Cože? Jak se může něco samo od sebe nastavit? To je přece nesmysl. V jakém módu to vůbec provozuješ? Nějakej úchylnej bridge?
route add -host pridelenaAdresa dev br0
. Tímto se vytvoří v modemu ppp0 (zní to divně, ale je to tak) a je možno zadat
route add -net default dev ppp0
.
A následně je možno se věnovat ifconfig a route na PC s Fedorou. Připomínám, že donedávna mi na to stačilo grafické udělátko na nastavení sítě na Fedoře. Před pár dny jsem ani netušil, že nějaké příkazy ifconfig, route, tcpdump, dokonce i telnet
existují. Takže nakonec je dobře, že se to potento a byl jsem nucen se něco přiučit :)
Tiskni Sdílej: