Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Zažil jsem něco podobného u špatně fungujícího routeru. Bylo to u mé domácí (WiFi) sítě se třemi zařízeními. Když jsem zapnul DHCP server a některému ze zařízení jsem přidělil adresu ručně, stalo se, že MAC adresa toho zařízení se špatně zaregistrovala do tabulek ARP u routeru. Zařízení pak mohlo komunikovat s vnějším světem, ale nikde uvnitř sítě nebylo "vidět".
Vyřešil jsem to tak, že jsem nastavil u DHCP serveru pevně rezervované IP adresy (podle MAC adres), takže každé zařízení se k němu korektně přihlásí a pokaždé dostane tutéž adresu. Pak už to funguje.
Horší je, pokud zařízení neumí DHCP. Určitě se to ale dá nějak napravit, aby PING fungoval. Stačí jen, aby si switch správně udržoval své tabulky (přiřazení MAC adres ke konkrétním portům). Nekoupili jste náhodou v rámci toho stěhování jiný switch nebo podobný síťový prvek? To by mohlo být důvodem.
Nemají tiskárny zakázáno přijímat broadcast pakety? Jestli ano, pak se nedá z jejich IP adresy resolvovat MAC adresa a nedá se jim tudíž nic poslat. (Zatímco ony samy komunikovat mohou.)
Vím, že jste to určitě už desetkrát kontroloval, ale nemáte tam náhodou konflikt IP adres? (Napřed zapnete počítače, které dostanou od serveru DHCP adresu, a pak teprve zapnete tiskárny...) Já vždy radši přiděluji všechny adresy pomocí DHCP a na routeru jsou předem rezervované. Každý stroj dostane vždy tutéž adresu. Výsledek je stejný jako statické adresy, ale má to jednu výhodu: Místo tří adres (vlastní, gateway, DNS) měníte jen jednu tabulku na serveru.
Příkazem arp -n
získáte pěkný výpis. Jinak v man arp
najdete podrobný návod, jak s těmi tabulkami můžete manipulovat. Takže pokud se s tou sítí po dobrém nedomluvíte, jsou dvě možnosti:
Možnost první: Rezervace IP adres podle MAC adres na DHCP serveru (jen pro tiskárny). Může to pomoct i tehdy, když tiskárna DHCP služeb fakticky nevyužívá a nastaví si adresu sama. (Ale pozor, není to běžné chování a nelze na to spoléhat.)
Možnost druhá: Jak se dočtete v manuálové stránce, do tabulek ARP lze vkládat fixní záznamy, které se dynamicky nepřepisují. Stačilo by každému PC vložit fixní záznamy s MAC adresami obou tiskáren. Pak by bez ohledu na server byly tiskárny viditelné. (Mimochodem, fixní záznamy mají pozitivní dopad i na bezpečnost v síti, což ale není v tomto případě zas tak ožehavý problém.)
Poslední problém, který mě napadá, by mohl být se subnet mask. Pokud máte 255.255.255.0 na všech zařízeních, je to nejspíš v pořádku. Pokud ale někde máte nějaké jiné nastavení, může to selhat. Rozhodně se podívejte sem a na Googlu určitě najdete další podrobnosti. Je potřeba mít všude stejný subnet mask a tím pádem i stejnou broadcast adresu. Jinak se to tam spolu nedomluví.
Tiskni
Sdílej: