Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Myslim ze Slackware by na tom mnel behat v textu v pohode. Debian je na takovy strojecek ne moc vhodny k vuli narocnejsimu installatoru, alespon tolik moje zkusenost. Nezapomente na dostatecne veliky swap. Kdyz prihodite nejakou pamet, budou na tom chodit i Xka. Slackware se bat nemusite, neni o mnoho slozitejsi nez ostatni distribuce. Jinak tech co hlasaji vyhodte ten kram, tech si nevsimejte. Jsou to budizknicemove kteri neumi rozchodit ani parni valec.
mood = (machine != slackware) ? depressed : euphoria;
Pro textovy rezim neni treba zvetsovat RAM. 16MB staci. Howg.
mood = (machine != slackware) ? depressed : euphoria;
CO tam nejde? Nejde to nainstallovat? Nebo to nebootuje? Nebo jiny problem? Pokud to je nejaky problem ktery se netyka volby distribuce, pak to zadejte jako novou otazku!
Velikost swapu zalezi na tom co budete pouzivat. Ja mam 64MB RAM a i bez swapu spustim Operu. S 30MB swapu jsem rozchodil i KDE! Zkuste swap==2*RAM.
mood = (machine != slackware) ? depressed : euphoria;
Mám rozběhané Slackware 8.1 i na 486 a 32MB paměti včetně X-ek.
Můj notes je P100 a má jen 16MB paměti.Je na něm Slackware 9.0. Jsou tam X-ka a blackbox. Pravda, pořád to swapuje. Běhá na tom Links hacked, dokonce Opera 5 (ale ta neumí česky - musely by se přidat fonty). Jsou tam prohlížeče obrázků (XnView a xv) a xmms na muziku (kromě konzolových aplikací). Pak ještě pár aplikaci (Xpdf, gv, xcalc a pod.). Na víc už není místo na HDD.
Instalátor potřebuje 16MB, takže pokud jsou ty paměti v pořádku a nehádaj se, mělo by to jít nainstalovat.
Pozor: instalace na takovémhle stroji jde velmi pomalu! Na té 486-ce je to na zabití!
Mozna by stalo pouzit jadro lowmem.i
, je primo soucasti installacniho CD Slackware. Nikdy jsem to nezkousel, asi je to dost osekane jadro s podporu IDE, delane na 8MB.
mood = (machine != slackware) ? depressed : euphoria;
Tiskni
Sdílej: