Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
man dirname
Za trest napiš stokrát: Nikdy nebudu používat for i in `cokoli`
a speciálně ne pro find
!
Důvod je, že to naprosto spolehlivě zhavaruje pro výsledky findu, které překročí velikost bufferu shellu a hlavně to rozesere jakákoliv mezera nebo jiný fuj znak. Horší je snad jen for i in `ls *.tar`
, za které bych rovnou stavěl ke zdi. To už si nic jiného nezaslouží a dotyčný se aspoň už nebude trápit. To by mě fakt zajímalo, kde se tyhle prasárny berou, to se snad někde vyučuje nebo co. Když už chci výstup findu spracovávat shellem, tak to jde velmi elegantně find | while read filename; do ... done
Tahle úloha má ale mnohem elegantnější řešení
find -name '*.tar' -type f -printf "tar xfC '%p' '%h'\n" | shJe to bezpečné (teda kromě apostrofu v názvu souboru, nebo v cestě, ale všechny ostatní znaky a mezery to zvládne) a nesrovnatelně rychlejší. Místo milión pěti volání basename, přepínání pwd a expanze výsledku do řádku shellu se spustí jen jednou find a shell a tary tolikrát, kolik je nezbytné.
tar
u nebo nebo v expanzi %p
a %h
v -printf
find
u? V prvním případě je řešením find -name '*.tar' -type f -printf "tar --extract --file '%p' --directory '%h'\n" | shV druhém nalezení ekvivalentu, nebo použití
while read
a basename
, což je teda opruz. No a nebo taky používat nové GNU a ne sto let staré nástroje.
-exec
použít -execdir
:
find / -name '*.tar' -type f -execdir tar -xf {} \;
Ale nevím, od jaké verze GNU tar tuto akci umí (1.15.1 ano).
Tiskni
Sdílej: