Bylo vydáno Ubuntu 20.04.6 LTS, tj. šesté opravné vydání Ubuntu 20.04 LTS s kódovým názvem Focal Fossa. Přehled novinek v poznámkách k vydání a v přehledu změn.
Připojit neznámý USB flash disk do počítače může být nebezpečné. Dokonce může jít i o život. Někdo rozeslal ekvádorským novinářům USB flash disky, které po připojení do počítače explodují [BBC, Twitter].
Byla vydána nová verze 7.4 open source virtualizační platformy Proxmox VE (Proxmox Virtual Environment, Wikipedie) založené na Debianu. Přehled novinek v poznámkách k vydání a v informačním videu.
Byla vydána verze 11.0 s kódovým jménem Aramo linuxové distribuce Trisquel GNU/Linux. Založena je na Ubuntu 22.04 LTS a podporována bude do roku 2027. Trisquel patří mezi svobodné distribuce doporučované Nadací pro svobodný software (FSF).
Mozilla založila startup Mozilla.ai a vložila do něj 30 milionů dolarů. Cílem je vývoj důvěryhodné, nezávislé a open source AI.
Po půl roce vývoje od vydání verze 43 bylo vydáno GNOME 44 s kódovým názvem Kuala Lumpur. Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání a v novinkách pro vývojáře. Krátké představení na YouTube.
Letošní Turingovou cenu (2022 ACM A.M. Turing Award) získal Bob Metcalfe za vynalezení, standardizaci a komercializaci Ethernetu.
Svobodná webová platforma pro sdílení a přehrávání videí PeerTube (Wikipedie) byla vydána ve verzi 5.1. Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení a na GitHubu.
Byla vydána Java 20 / JDK 20. Nových vlastností (JEP - JDK Enhancement Proposal) je 7. Nová Java / JDK vychází každých 6 měsíců. LTS verze je 17.
Google spustil konverzační AI Bard. Vyzkoušet lze zatím pouze ve Spojených státech a Spojeném království. Více v Bard FAQ.
man dirname
Za trest napiš stokrát: Nikdy nebudu používat for i in `cokoli`
a speciálně ne pro find
!
Důvod je, že to naprosto spolehlivě zhavaruje pro výsledky findu, které překročí velikost bufferu shellu a hlavně to rozesere jakákoliv mezera nebo jiný fuj znak. Horší je snad jen for i in `ls *.tar`
, za které bych rovnou stavěl ke zdi. To už si nic jiného nezaslouží a dotyčný se aspoň už nebude trápit. To by mě fakt zajímalo, kde se tyhle prasárny berou, to se snad někde vyučuje nebo co. Když už chci výstup findu spracovávat shellem, tak to jde velmi elegantně find | while read filename; do ... done
Tahle úloha má ale mnohem elegantnější řešení
find -name '*.tar' -type f -printf "tar xfC '%p' '%h'\n" | shJe to bezpečné (teda kromě apostrofu v názvu souboru, nebo v cestě, ale všechny ostatní znaky a mezery to zvládne) a nesrovnatelně rychlejší. Místo milión pěti volání basename, přepínání pwd a expanze výsledku do řádku shellu se spustí jen jednou find a shell a tary tolikrát, kolik je nezbytné.
tar
u nebo nebo v expanzi %p
a %h
v -printf
find
u? V prvním případě je řešením find -name '*.tar' -type f -printf "tar --extract --file '%p' --directory '%h'\n" | shV druhém nalezení ekvivalentu, nebo použití
while read
a basename
, což je teda opruz. No a nebo taky používat nové GNU a ne sto let staré nástroje.
-exec
použít -execdir
:
find / -name '*.tar' -type f -execdir tar -xf {} \;
Ale nevím, od jaké verze GNU tar tuto akci umí (1.15.1 ano).
Tiskni
Sdílej: