Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
man dirname
Za trest napiš stokrát: Nikdy nebudu používat for i in `cokoli`
a speciálně ne pro find
!
Důvod je, že to naprosto spolehlivě zhavaruje pro výsledky findu, které překročí velikost bufferu shellu a hlavně to rozesere jakákoliv mezera nebo jiný fuj znak. Horší je snad jen for i in `ls *.tar`
, za které bych rovnou stavěl ke zdi. To už si nic jiného nezaslouží a dotyčný se aspoň už nebude trápit. To by mě fakt zajímalo, kde se tyhle prasárny berou, to se snad někde vyučuje nebo co. Když už chci výstup findu spracovávat shellem, tak to jde velmi elegantně find | while read filename; do ... done
Tahle úloha má ale mnohem elegantnější řešení
find -name '*.tar' -type f -printf "tar xfC '%p' '%h'\n" | shJe to bezpečné (teda kromě apostrofu v názvu souboru, nebo v cestě, ale všechny ostatní znaky a mezery to zvládne) a nesrovnatelně rychlejší. Místo milión pěti volání basename, přepínání pwd a expanze výsledku do řádku shellu se spustí jen jednou find a shell a tary tolikrát, kolik je nezbytné.
tar
u nebo nebo v expanzi %p
a %h
v -printf
find
u? V prvním případě je řešením find -name '*.tar' -type f -printf "tar --extract --file '%p' --directory '%h'\n" | shV druhém nalezení ekvivalentu, nebo použití
while read
a basename
, což je teda opruz. No a nebo taky používat nové GNU a ne sto let staré nástroje.
-exec
použít -execdir
:
find / -name '*.tar' -type f -execdir tar -xf {} \;
Ale nevím, od jaké verze GNU tar tuto akci umí (1.15.1 ano).
Tiskni
Sdílej: