Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.12 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.13. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies. Odstraněn byl souborový systém ReiserFS.
19. ledna 2038 přeteče hodnota time_t na 32bitových systémech, na vyřešení problému roku 2038 (Y2K38) tedy zbývá 13 let. Např. Debian v uplynulém roce přešel na 64bitový čas. Bernhard Wiedemann z openSUSE sdílí chyby v sestavení rozšířeného softwaru.
Byla vydána druhá opravná verze 21.2 v dubnu loňského roku vydané verze 21 multimediálního centra Kodi (dříve XBMC, Wikipedie) s kódovým označením Omega.
TikTok ve Spojených státech v sobotu večer místního času přerušil činnost. Uživatelé čínskou firmou vlastněné sociální sítě dostali zprávu, že aplikaci kvůli zákazu nelze používat. TikTok je momentálně nedostupný v obchodech s aplikacemi Google Play a App Store. Podle zákona přijatého loni a potvrzeného v pátek soudem měla platforma do dneška přerušit spojení se svou mateřskou společností ByteDance, která sídlí v Číně, nebo činnost v
… více »Wings 3D, tj. open source 3D modelovací program naprogramovaný v programovacím jazyce Erlang zaměřený na modelování pomocí subdivision a inspirovaný programy Nendo a Mirai od Izware, byl vydán v nové opravné verzi 2.4.1. Ke stažení již také ve formátu Flatpak z Flathubu.
Webový prohlížeč Dillo byl vydán ve verzi 3.2.0. Přidává podporu vzorců v SVG, obrázků ve WebP, změny velikosti stránky či možností posouvání. Nedávno oslavil 25. výročí vzniku.
Hra Mini Thief je na Steamu zdarma napořád, když aktivaci provedete do 24. ledna do 19.00 [ProtonDB].
Certifikační autorita Let's Encrypt oznámila, že bude volitelně nabízet krátkodobé certifikáty s šestidenní platností a navíc s možností vystavit je na IP adresu. Zvolit typ certifikátu bude možné v certifikačním profilu ACME.
Herní konzole Nintendo Switch 2 byla oficiálně potvrzena. Vyjde letos. Trailer na YouTube. Více ve středu 2. dubna na Nintendo Direct.
Byl vydán Linux Mint 22.1 s kódovým jménem Xia. Podrobnosti v přehledu novinek a poznámkách k vydání. Linux Mint 22.1 bude podporován do roku 2029.
Dobrý den,
mám notebook s Celeron M (1.4 GHz) procesorem a chtěl jsem zprovoznit měnění frekvence například podle toho, jestli jedu na baterku nebo ne. Našel jsem i pěkný návod (sice na trochu jiný notebook, ale čipset byl stejný, procesor taky M). Problém je, že u mě vůbec neexistuje adresář /proc/acpi/processor/CPU0/cpufreq
, v /proc/acpi/processor/CPU0/
jsou jen 4 soubory: info
, limit
, power
a throttling
.
Po různých fórech jsem našel, že podpora pro změnu frekvence musí být zakompilována v jádře. Z konfiguračního souboru mého jádra (nekompiloval jsem) ale nejsem moc moudrý. Přikládám snad relevantní část:
# Power management options (ACPI, APM) # CONFIG_PM=y # CONFIG_PM_DEBUG is not set CONFIG_SOFTWARE_SUSPEND=y CONFIG_PM_STD_PARTITION="" # # ACPI (Advanced Configuration and Power Interface) Support # CONFIG_ACPI=y CONFIG_ACPI_BOOT=y CONFIG_ACPI_INTERPRETER=y CONFIG_ACPI_SLEEP=y CONFIG_ACPI_SLEEP_PROC_FS=y CONFIG_ACPI_SLEEP_PROC_SLEEP=y CONFIG_ACPI_AC=m CONFIG_ACPI_BATTERY=m CONFIG_ACPI_BUTTON=m CONFIG_ACPI_VIDEO=m CONFIG_ACPI_HOTKEY=m CONFIG_ACPI_FAN=m CONFIG_ACPI_PROCESSOR=m CONFIG_ACPI_THERMAL=m CONFIG_ACPI_ASUS=m CONFIG_ACPI_IBM=m CONFIG_ACPI_TOSHIBA=m CONFIG_ACPI_SONY=m CONFIG_ACPI_DEV=m CONFIG_ACPI_I2C=m CONFIG_ACPI_BLACKLIST_YEAR=0 CONFIG_ACPI_PCC=m # CONFIG_ACPI_DEBUG is not set CONFIG_ACPI_BUS=y CONFIG_ACPI_EC=y CONFIG_ACPI_POWER=y CONFIG_ACPI_PCI=y CONFIG_ACPI_SYSTEM=y CONFIG_X86_PM_TIMER=y CONFIG_ACPI_CONTAINER=m CONFIG_ACPI_INITRD=y CONFIG_ACPI_TC1100=m # # APM (Advanced Power Management) BIOS Support # CONFIG_APM=m # CONFIG_APM_IGNORE_USER_SUSPEND is not set # CONFIG_APM_DO_ENABLE is not set # CONFIG_APM_CPU_IDLE is not set # CONFIG_APM_DISPLAY_BLANK is not set # CONFIG_APM_RTC_IS_GMT is not set # CONFIG_APM_ALLOW_INTS is not set # CONFIG_APM_REAL_MODE_POWER_OFF is not set # # CPU Frequency scaling # CONFIG_CPU_FREQ=y CONFIG_CPU_FREQ_TABLE=m # CONFIG_CPU_FREQ_DEBUG is not set CONFIG_CPU_FREQ_STAT=m CONFIG_CPU_FREQ_STAT_DETAILS=y CONFIG_CPU_FREQ_DEFAULT_GOV_PERFORMANCE=y # CONFIG_CPU_FREQ_DEFAULT_GOV_USERSPACE is not set CONFIG_CPU_FREQ_GOV_PERFORMANCE=y CONFIG_CPU_FREQ_GOV_POWERSAVE=m CONFIG_CPU_FREQ_GOV_USERSPACE=m CONFIG_CPU_FREQ_GOV_ONDEMAND=m CONFIG_CPU_FREQ_GOV_CONSERVATIVE=m # # CPUFreq processor drivers # CONFIG_X86_ACPI_CPUFREQ=m CONFIG_X86_POWERNOW_K6=m CONFIG_X86_POWERNOW_K7=m CONFIG_X86_POWERNOW_K7_ACPI=y CONFIG_X86_POWERNOW_K8=m CONFIG_X86_POWERNOW_K8_ACPI=y CONFIG_X86_GX_SUSPMOD=m CONFIG_X86_SPEEDSTEP_CENTRINO=m CONFIG_X86_SPEEDSTEP_CENTRINO_ACPI=y CONFIG_X86_SPEEDSTEP_CENTRINO_TABLE=y CONFIG_X86_SPEEDSTEP_ICH=m CONFIG_X86_SPEEDSTEP_SMI=m CONFIG_X86_P4_CLOCKMOD=m CONFIG_X86_CPUFREQ_NFORCE2=m CONFIG_X86_LONGRUN=m CONFIG_X86_LONGHAUL=m # # shared options # # CONFIG_X86_ACPI_CPUFREQ_PROC_INTF is not set CONFIG_X86_SPEEDSTEP_LIB=m CONFIG_X86_SPEEDSTEP_RELAXED_CAP_CHECK=y
Nevím co znamená parametr m
. Y
je zřejmě yes, ale m - to netuším.
Další ACPI věci, jako sledování baterky, suspend2disk, suspend2ram chodí dobře. Mohl by mě někdo z vás postrčit správným směrem?
Umí, jako každej jinej procák. Mám ho taky v notasu a taky ho taktuju (ale narozdil od PM to nemá vliv na vydrž). Rozdíl je v tom, že Pentium Mobile umi podle zvolene frekvence prizpůsovit napětí čipu a tím výrazně snížit spotřebu. Celeron nechává napětí stejné i při nejnižší frekvenci.
Nejdriv budes muset nahrat modul pro zmenu frekvence. Pro celeron M pouzivam neco takovyho.
modprobe p4-clockmod; modprobe cpufreq-userspace; modprobe cpufreq-powersave;
muzes pouzit i jiny politiky. a pak
cpufreq-set -g userspace; cpufreq-set -d 175000; cpufreq-set -u 1400000; cpufreq-set -f 1400000;
a treba i manualovy stranky k cpufreq-set.
modprobe p4-clockmod
pomohlo, jak píšu o něco níž. Utilitku cpufreq-set
bohužel nemám a nenašel jsem ji ani v repozitáři.
Je to balik utilit a jmenuje se to cele cpufrequtils
Díky, našel jsem, nainstaloval. Podle odezvy systému při údajných (viz níže) 175 MHz jsem poznal že to snad i funguje. Poslední věcí je, jak zařídit, aby se modul p4-clockmod
zavedl automaticky při startu systému. Při svém pátrání jsem zabloudil až k /etc/modules
. Podle komentáře v tom souboru by to mělo být to správné místo. Může to někdo z vás potvrdit?
Nakonec jsem to nejdřív zkusil připsat na konec toho /etc/modules
a funguje to. Na tvoje řešení už tedy nedošlo.
Taky by mě ale zajímalo, jestli je nějaké "doporučené a správné" řešení.
Taky bych používal tvoji radu, ale prostě jsem poprvé zkusil co mě intuitivně napadlo - a ono to vyšlo. Proto jsem (zatím) nepoužil to tvé výše uvedené. Ale rozhodně ti moc děkuju za tvoje rady.
/sys/devices/system/cpu/cpu0/
je v mém případě prázdný.
Měl jsi pravdu, po zavedeni p4-clockmod
u se skutečně výše uvedený adresář objevil. Díky.
Teďka už mi zbývá jen zjistit, jak toto ovládat. Předpokládám, podle obsahu toho adresáře, že stačí do /sys/devices/system/cpu/cpu0/cpufreq/scaling_governor
zapsat jedno z klíčových slov uvedených v /sys/devices/system/cpu/cpu0/cpufreq/scaling_available_governors
. Otázkou ale ještě je, bude-li to mít na úsporu baterky nějaký význam. Jak psal sewi, napětí se prý nesníží.
Zkoušet se mi to nechce takže budu rád, kdyz se do toho dáte. Procesor bude min žrát když nebude vytížený. U Pentii M je situace trochu jiná. Na svým booku jsem zádný prodloužení výdrže při podtaktování na 175MHz nesledoval (mam Cleren M 1.4GHz.
V tom případku tedy nechápu výpisy jako tento:
processor : 0 vendor_id : GenuineIntel cpu family : 6 model : 13 model name : Intel(R) Celeron(R) M processor 1.40GHz stepping : 6 cpu MHz : 175.080 cache size : 1024 KB fdiv_bug : no hlt_bug : no f00f_bug : no coma_bug : no fpu : yes fpu_exception : yes cpuid level : 2 wp : yes flags : fpu vme de pse tsc msr mce cx8 apic sep mtrr pge mca cmov pat clflush dts acpi mmx fxsr sse sse2 ss tm pbe bogomips : 2803.16
Znamená to tedy, že o throttling se nemusím starat, resp. že místo změny frekvence dojde k vkládání NOPů a řešit nějaký "další" throttling nemá smysl? Proč se ale systém tváří, že to jede třeba na 175 MHz? Tuto hodnotu vrací například utilitka cpufreq-info -w
, která by si podle manuálových stránek měla sahat přímo na HW.
Tak podle tohoto výtahu z mailinglistu se tím tancem kolem cpufreq moc nevyřeší. No každopádně vyzkouším jak to ušetří/neušetří baterku.
Má-li někdo více zkušeností, podělte se.
cpufreq
podařilo zprovoznit.
Tiskni Sdílej: