Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
--- |-ETH0------------------------------------INTERNET | (pevna IP, domena, postfix) | |-ETH2-----(ADSL modem. ext)-----------INTERNET PC| | | |-ETH1-----switch-| | (192.168.1.1) |--PC1 (192.168.1.2) --- | |--PC2 (192.168.1.3) |ADSL modem: prideluje pres DHCP: IP adresu, DNS, default route... Nově přidán, Telecom Express nebo jak se to jmenuje.
Měl jsem PC jako server se 2 síťovkama - eth0 jde do internetu (vychozí gateway), na eth1 mám připojený switch a přes něj PC ve vnitřní síti. Na serveru je zaplá maškaráda, asi takto:
$IPTABLES -t nat -A POSTROUTING -o ETH0 -j MASQUERADE
Vše funguje.
Nyní se přidala třetí síťovka a na ní se napojil ADSL externí modem (a ten do linky - internetu). Na ADSL modemu (nějaký dlink) běží DHCP server, který serveru přidělí IP adresu (na síťovku eth2), DNS server, default gw...
A já chci aby se teď provoz z těch PC ve vnitřní síti "maškarádoval" do internetu přes to ADSL a zárověň aby eth0 bylo stále fuknční z vnějšku - běží na něm postfix, ssh...
Ale asi něco dělám špatně:( Mohli byste mi prosím pomoct s nastavením? Nevím jak například nastavit DNS - každý provider má svoje - a já chci aby pro ty PC ve vnitřní síti bylo použito to od ADSL a pro ty služby z venku na eth0 zase dns servery od druhého providera. (na stroji běží dnschace djbdns). Mám představu, že si pomoci route nastavím: "všechno z 192.168.1.0 pošli na eth2 a maškaráduj" Taky mám problém s tím, že adsl modem mi mění default gw - to můžu přes dhclienta vypnout a nastavit si svoji, ale nemůže se změnit? Bude to vždy ok?
Úspěšně jsem nastavil maškarádu přes adsl modem, jenže to se mi zas nešlo připojit z vnějšku na eth0.
Používám Debian Sarge. Díky moc za rady
default adresa_brana1 0.0.0.0 UG 1 0 0 eth2 default adresa_brana2 0.0.0.0 UG 2 0 0 eth0
Metric The 'distance' to the target (usually counted in hops). It is not used by recent kernels, but may be needed by routing daemons.
Díky, možná jsem hloupý, ale přesně to pořád nechápu:) Co ty metriky dělají? Z manu to chápu jako že to můžu použít pro nějaké dynamické routovací protokoly nebo tak... díky.
Tiskni
Sdílej: