Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
Rad bych se zeptal, jak se to dela v praxi.
Kdyz clovek vytvari virtual host a stranky by mely byt v /home/$username/www
, jak zvolit jmeno toho username?
Dejme tomu ze mame test.com virtualniho hosta, potrebuji tedy vytvorit username, pod kterym www budou ulozeny a kam budu moci dat take ftp pristup.
Doufam, ze mi trosku rozumite.
Jeste bych si take chtel upresnit jednu vec. Kdyz chci mit vice uzivatelu k te jedne domene (kvuli ftp pristupu, nebo kvuli uctu pro mail), tak jak se to dela? Treba aby pak mely. Musi pro toto byt uzivatelska jmena ulozeny v databazi?
Zajimam se o to proto, abych to udelal ruco, abych rozumel co se deje.
Diky moc za reakci.
Docela se s tim ted patlam a zkousim vsechny mozne konfigurace. Porad si nejsem jist, jestli to mam trosku spravne. Myslim technicky.
Docetl jsem se, ze nejlepsi mi mit virtual hosty v /var/www/domena.tld
Tak jsem tak ucinil a vsechny virtual hosty mam tam.
Bohuzel jsem narazil na kamen urazu. Nemuzu na tyto adresare udelat virtual proftp. FTP me zanese vzdy do domovskeho adresare toho urciteho uzivatele.
Docasne jsem to vyporadal tak, ze jsem udelal link /var/www/domena.tld /home/username/www
. Neni to elegantni, asi, ale nevim jak se s tim vyporadat.
Pouzivam named virtual hosting a jak jsem se docetl, tak proftp nejde nastavit na named virtual hosting, nebo se mylim?
Jak to ale tedy vyresit nejak elegantne?
Tiskni
Sdílej: