Byl vydán Mozilla Firefox 114.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání, poznámkách k vydání pro firmy a na stránce věnované vývojářům. Nově jsou také na Linuxu podporovány USB FIDO2/WebAuthn bezpečnostní klíče. WebTransport je ve výchozím stavu povolen. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 114 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byla vydána červnová aktualizace aneb verze 2023.06-1 linuxové distribuce OSMC (Open Source Media Center). Z novinek lze zdůraznit povýšení verze multimediálního centra Kodi na 20. Na léto je plánováno představení nového vlajkového zařízení Vero, jež nahradí Vero 4K +.
Už zítra 7. června od 17 hodin proběhne SUSE Czech Open House 2023 aneb den otevřených dveří pražské pobočky SUSE. Těšit se lze na komentovanou prohlídku nebo přednášku o spotřebě procesorů.
Na vývojářské konferenci Applu WWDC23 byla představena řada novinek (cz): brýle Apple Vision Pro, MacBook Air 15” s čipem M2, Mac Studio s čipem M2 Max nebo M2 Ultra, Mac Pro s čipem M2 Ultra, iOS 17, iPadOS 17, macOS Sonoma, watchOS 10, …
Chystá se poslední jarní Virtuální Bastlírna. Nachystejte si ledové kávy, mojita a vodní chladiče a pojďte se se strahovskými bastlíři pobavit o technice a bastlení! Ptáte se, co mají bastlíři za novinky? Například se ukázalo, že OLED s SSD1306 ve skutečnosti nejsou nutně jen černobílé. Vyšla také nová verze KiCADu včetně betaverze pluginu pro tvorbu databázových knihoven pro KiCAD v InvenTree a na internetu se objevil USB
… více »6. červen je dnem za skutečný internet (neboli Světový den IPv6). Již tradiční příležitost urgovat svého ISP, kdy zavede do sítě IPv6, ale také příležitost šířit osvětu i mezi netechnické uživatele. V současnosti má IPv6 v ČR jen cca 20 % uživatelů (podle statistik společností Akamai a Google).
Festival plný workshopů, interaktivních činností a především nadšených a zvídavých lidí Maker Faire Prague 2023 proběhne o víkendu 10. a 11. června na Výstavišti Praha.
Byla vydána verze 8.18 z Debianu vycházející linuxové distribuce DietPi pro (nejenom) jednodeskové počítače. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Projekty Blink a Blinkenlights dospěly do verze 1.0. Jedná se o x86-64-linux emulátor a jeho TUI nadstavbu sloužící jako debugger. Blink je v porovnání s qemu-x86_64 menší a rychlejší.
Bylo potvrzeno, že Debian 12 s kódovým jménem Bookworm vyjde v tuto sobotu 10. června.
[petr@soban ~]$ uname -a Linux soban.doma 2.6.15-1.1833_FC4 #1 Wed Mar 1 23:41:37 EST 2006 i686 athlon i386 GNU/Linux [petr@soban ~]$ cat /proc/driver/nvidia/version NVRM version: NVIDIA Linux x86 NVIDIA Kernel Module 1.0-8174 Tue Nov 22 17:48:37 PST 2005 GCC version: gcc version 4.0.2 20051125 (Red Hat 4.0.2-8) [petr@soban ~]$
Linux/x86: # sh /path/to/NVIDIA-Linux-x86-1.0-8178-pkg1.run --extract-only # cd NVIDIA-Linux-x86-1.0-8178-pkg1 # patch -p0 < /path/to/NVIDIA_kernel-1.0-8178-U012206.diff.txt # ./nvidia-installer -nA nakonec upravit patřičně konfigurák Xorg.
A nebo se to da videt i naopak. Proc je mozne, ze ve Windows to jde a v Linuxu ne?Myslite ten 5 let stary OS? A taky mi nezbyde nez opakovat prispevek vyse: Jinak pokud jste to ještě nepochopil tak FC je testovací linux od RH
Proc v tom je Linuxu takovy bordel a kazda distibuce si jede po svem?Protoze kazdy si vybere pro sebe takovou, jaka mu vyhovuje, a nemusi se stvat s necim, co mu nesedne. Vsimnete si, ze kdo si uz nejakou distribuci vybral, na ni vetsinou nenadava. Jednak se s ni naucil pracovat, protoze mu jeji styl vyhovuje, a pak je take vetsinou obeznamen s riziky vyvojovych fazi. Napriklad taky vi, ze i v prvnim ostrem release se vetsinou dochytavaji chyby. A to i kdyz jde o "krabicove distro", ktere se prodava zakaznikum, natoz o komunitni distro jako je Fedora.
Ja se nVidii nedivim. Je urcite daleko jednodussi udelat ovladac pro system, ktery je dobre zdokumentovany, nemeni se kazdy mesic, nema miliony verzi a ma stabilni sadu knihoven a rozhrani,neboli se nemeni nekolik let... samozrejme. Taky to nekdo muze videt jako ze takhle vyvoj chcipne. Aneb at si myslite co chcete, lide v nVidia si budou delat, co uznaji za vhodne :P
A stejne je mi divne, ze by to ani jediny z vyvojaru nebo testeru FC neozkousel. To je fakt tezko uveritelny.Ani ne - na neco podobneho clovek narazi kazdou chvili. Tady tusim slo o to, ze to nebylo vcas zarazeno na instalacni CD, ne ze by to nebylo opraveno. A to je vzdycky kompromis, na co cekat a na co ne... Ale i obecne, kdyz se testoval ABC Linux 2005, tak se ani komunita abicko moc nepretrhla (a tim padem na to doplati ti, kteri maji jiny HW nez tech nekolik malo ochotnych testeru). Kazdy jen trochu zkuseny uzivatel Linuxu vi, ze kdyz chce stabilitu, tak se vyplati pockat po vydani novinky na nejdulezitejsi opravy, protoze teprve po vydani ostre verze se zacne poradne testovat (stahnou si to desetitisice nedockavcu ;)
No nic - tesil jsem se, ze si prohlednu novinky v FC5, ale nemam ted hodinu cas se v tom rejpat. Uz to zacina byt oravne. Do urcite doby je to zabava, ale ted uz moc ne.Vite co je problem? Ze se nachazite nikoliv v systemu prodejce-zakaznik, ale v komunite vyvijejici a testujici NOVE technologie. Nikdo vam FC5 nenabizi jako vyzrale reseni do produkce, je to proste novinka - a to ne na trhu, ale novinka predjimajici smer vyvoje distribuce, ktera se prodava (RHEL). Pouze mate tu vzacnou prilezitost jako tovarni jezdec usednou za volant auta, ktere se dostane na trh nejdrive za rok, za dva, a ze se pocita s tim, ze prave VY najdete mozne chyby. Proto muzete svou otravenost pricitat hlavne sve nedockavosti ;)
Tiskni
Sdílej: