Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Potřeboval bych naprogramovat MCU AT89C2051 a PIC16F84A. Když už si s MCU hraju, tak to jsou AT Mega (s těmi není problém), ale náhodou potřebuju v už vyvinutých zařízeních aktualizovat firmware a jsou v nich výše zmíněná MCU. Takže jiný typ prostě nepřichází v úvahu.
Je mi jasné, že k oběma budu potřebovat nějaký programátor, něco mám a případně vyrobím. Pokud se vejdu řádově do desítek až jednotek set Kč, tak to není problém. Ale mám podmínku, musí to fungovat s nějakým softem pro Linux, Wokenních programovacích aplikací jsou mraky ...
Jaký program a k němu příslušné zapojení programátoru mi doporučíte?
Pony Prog by nestačil ?
Z.H.
...je to sice ekvivalent PICe, ale není to PIC ...Cože?? Srovnáváš RISCový PIC s klasickou řadou procesorů Intel 51 a říkáš, že je to ekvivalent? No nic, jenom mě to zarazilo... Jinak Ti fandím, protože mně to kdysi taky zajímalo a začal jsem dokonce psát vlastní soft, ale skončilo to u přečtení signatury čipu (čili docela na začátku)...
Ano, Atmel vyrábí AT89C2051 jako náhradu za 8051. To že má uvnitř jinou architekturu je věc jiná, pokud se navenek chová stejně, nebo alespoň tak, že jím lze původní 8051 nahradit.
Single Cycle Core-AT89LP FamilyPotřeboval bych naprogramovat MCU AT89C2051V tom článku ale je napsané, jak ten procesor naprogramovat: Prostě připojíš ten MCU podle uvedené tabulky na LPT port počítače a pomocí uisp nebo avrdude nahraješ připravený program.
To je bohužel omyl. Z následujícícho textu to já chápu tak, že snadné programování se týká toho druhého dražšího čipu, který NENÍ AT89C2051. A já potřebuju pracovat (dočasně a jednorázově) právě s AT89C2051.
Za tu dvacku navíc však získáte obrovskou, opakuji OBROVSKOU výhodu - pro přeprogramování čipu nepotřebujete žádný zvláštní obvod (programátor), a navíc jej můžete přeprogramovat přímo za běhu. Nemusíte jej kvůli změně programu ani vytahovat z patice.AT90S2313 je totiž předchůdce čipů AVR AT Mega, které běžně používám. S tím problém není.
Tiskni
Sdílej: