Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Už jsem to jednou řešil a nevyřešil, jelikož jsem zkoušel moduly a zbytek mít na odlišném místě. Čili doufám, že příště mi to projde .
Doporučuji přečíst README s /usr/src/linux ...
To configure and build the kernel use: cd /usr/src/linux-2.6.N make O=/home/name/build/kernel menuconfig make O=/home/name/build/kernel sudo make O=/home/name/build/kernel modules_install install Please note: If the 'O=output/dir' option is used then it must be used for all invocations of make.čili pak tu cestu přetáhnout do /lib/modules/verze jádra. Případně to psát bez cest, když ve vlastním systému to jádro (verzi) ještě nemáte a pak přetáhnout opět komplet (u mne) /usr/src/linux-2.6.16 a /lib/modules/2.6.16, a do grubu mi přibyl řádek
title Debian GNU/Linux, kernel 2.6.16 kernel (hd0,0)/vmlinuz-2.6.16 root=/dev/hda6 ro nomce ramdisk_size=100000 lang=us apm=power-off vga=791 initrd (hd0,0)/initrd-2.6.16.img(Takhle jsem použil zkompilované jádro pro MDV i pro Quantiana na disku, jen jsem dokopíroval ty dva adresáře a upravil grub = u vás by to mělo makat stejně, pokud přizpůsobíte jádro konfiguraci.)
Pokud chces kompilovat jen jadro, myslim ze by to bezproblemu slo i na tom slabsim (tak do ctyr, sesti hodin). Osobne jsem si na pentium 166 56 mB ram zkompiloval cely system i s firefoxem, wesnothem a takovymi silenostmi (ale to uz je na tydny).
Ale pokud tam budes neco kompilovat casteji, tak se to rozhodne hodi. Ja jen ze kdyby to bylo jen jadro, tak by cas hranim si s timhle nemusel byt umerny vysledku (neboli nez to rozjedes, jadro mas skompilovane :)).
make
) a soubor arch/i386/boot/bzImage přesuneš na ten slabší pc do /boot a nastavíš loader (grub/lilo).
Když tam budou muset být i moduly, tak ty také nějak zkopírovat do /lib/modules/neco. Nevím přesně odkud, nechte se inspirovat ostatními příspěvky. A hlavně nesnažit se všude hledat problém
Tiskni
Sdílej: