Multipatformní renderovací jádro webového prohlížeče Servo je na crates.io. S vydáním verze 0.1.0 (LTS).
Nadace FreeBSD Foundation před týdnem oznámila projekt Laptop Integration Testing. Vyzvala dobrovolníky, aby pomocí nástroje otestovali podporu FreeBSD na svých zařízeních a výsledky odeslali vývojářům. Vznikla stránka Nejlepší notebooky pro FreeBSD.
Na začátku srpna vstoupí v účinnost nová evropská pravidla transparentnosti pro umělou inteligenci (AI). Zavádějí povinnost jakýkoli AI obsah označit, informovat o takzvaných deepfakes a upozornit uživatele, že komunikuje s umělou inteligencí. Cílem opatření je omezit šíření manipulativního či klamavého obsahu, zvýšit důvěru v digitální prostředí a chránit uživatele.
Connor Byrne z USA používal pro přihlašování na svůj iPhone 13 s iOS 18 heslo obsahující háček. Po aktualizaci na iOS 26.4 se už ale do telefonu nepřihlásí. Při přihlašování nelze tento háček zadat. Apple jej prostě odstranil [The Register].
Linus Torvalds vydal jádro Linux 7.0. Podrobný výčet změn je ke zhlédnutí na stránce Kernel Newbies, stručné výběry v LWN (část první, druhá).
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME. Vypíchnout lze novou verzi 2026.1 přehrávače hudby Amberol (Flathub).
Byla vydána verze 12.0 s kódovým jménem Ecne linuxové distribuce Trisquel GNU/Linux. Založena je na Ubuntu 24.04 LTS a podporována bude do roku 2029. Trisquel patří mezi svobodné distribuce doporučované Nadací pro svobodný software (FSF).
Open-source citační manažer Zotero (Wikipedie, GitHub) byl vydán v nové major verzi 9. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Libre Graphics Meeting 2026, tj. čtyřdenní konference a setkání vývojářů a uživatelů svobodných a otevřených grafických softwarů, proběhne od 22. do 25. dubna v Norimberku. Dění lze sledovat na Mastodonu.
Vývojář Alexandre Gomes Gaigalas na GitHubu zveřejnil c89cc.sh, parser a kompilátor jazyka C89 napsaný v pouhém jediném skriptu o přibližně 8000 řádcích čistého bashe (bez dalších externích závislostí), který generuje ELF64 binárky pro x86-64. Jedná se o velmi jednoduchý kompilátor, který nepodporuje direktivy #include a dokonce ani funkci printf (lze použít puts), všechny dostupné deklarace lze nalézt v proměnné _BUILTIN_LIBC na konci skriptu. Skript je volně dostupný pod ISC licencí.
Linux amd64 2.6.15-gentoo-r7 #1 Sat Apr 29 22:48:10 CEST 2006 x86_64 AMD Athlon(tm) 64 Processor 3800+ AuthenticAMD GNU/Linux Vsechno jede perfektne az na Quake3, takze .. Spustim Quake3 (normalne bez jakychkoli parametru a prikazu), quake3 se spusti ale nejde zvuk .. Pripojim se nebo vytvorim hru a hraju bez zvuku ale bez problemu .. Ted kdyz chci hrat i se zvukem musim kazde hre pouzivajici OSS pripsat prikaz echo "et.x86 0 0 disable" > /proc/asound/card0/pcm0c/oss && echo "et.x86 0 0 direct" > /proc/asound/card0/pcm0p/oss && et << To bylo pro Enemy Terrirotory,ktery mi jede v pohode .. U quake3 staci prepsat et na quake3 .. Takze kdyz s timto prikazem spustim quake3 zvuk mi jde dobre .. V menu muzu nastavovat jakkoli a zvuk porad jde .. Ale jakmile se chci pripojit na server tak asi 1s co se obevim ve hre to zatuhne .. A musim vypnout proces tim ze stisknu treba CTRL+ALT+F1 a pak proces vypnu .. Takze problem bude ve zvuku ci nastaveni hry .. Podotykam ze uplne to stejne mi delalo s Mandrivou 2006 (32bit).. Zvukova karta je AC'97 Audio Controller (rev a1) > nVidia .. Kazdopadne nechapu jakto ze mi ET jede bez problemu a Quake3 (na stejnem enginu) mi zatuhne .. Dekuji za kazdou radu
emerge quake3 (ze zdrojáků).
Tiskni
Sdílej: