Programovací jazyk HTML.
Podpora TORu v Debianu 11 Bullseye a 10 Buster byla ukončena. Doporučuje se přechod na Debian 12 Bookworm.
Příkaz "opakuj donekonečna" je nově v rozporu s podmínkami používání ChatGPT. Příkaz vedl k prozrazení trénovacích dat [/.].
GNU Project Debugger aneb GDB byl vydán ve verzi 14.1. Podrobný přehled novinek v souboru NEWS. Vypíchnout lze podporu NO_COLOR a Debugger Adapter Protocol (DAP).
Byla vydána verze 5.0 webového aplikačního frameworku napsaného v Pythonu Django (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání.
TuxClocker je Qt GUI nástroj pro monitorování a nastavování (přetaktovávání) hardwaru na Linuxu. Aktuální verze je 1.4.0. Z novinek lze vypíchnout monitorování využití AMD a NVIDIA VRAM nebo sledování spotřeby energie procesorů AMD a Intel.
O víkendu (15:00 až 23:00) probíhá EmacsConf 2023, tj. online konference vývojářů a uživatelů editoru GNU Emacs. Sledovat ji lze na stránkách konference. Záznamy jsou k dispozici přímo z programu.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek i s náhledy aplikací v Týden v GNOME a Týden v KDE.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 20 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Desktopové prostředí Cinnamon, vyvíjené primárně pro distribuci Linux Mint, dospělo do verze 6.0. Seznam změn obsahuje především menší opravy a v říjnovém přehledu novinek v Mintu avizovanou experimentální podporu Waylandu.
Distro - Gentoo 2005r1, kernel 2.6.16r3
Při nové instalaci gentaa jsem použil ruční nastavení jádra. Sice nefunguje síť (chybí modul), ale jinak vše v pohodě nabootovalo. Pak jsem ale pohnul myslí a skusil ještě genkernel, abych se ze zvědavosti podíval co tam nastaví automat.
Výsledek je takový :
Při nabootování jádra (genkernelu) = kernel panic (to mně ale nemrzí, chtěl jsem jenom vědět, jak funguje a co umí)
Při nabootování jádra (ručního) = funguje vše krom sítě.
Otázky :
1- jak bezpečně odstranit vše, co se týká genkernelu
2- po spuštění "make menuconfig" se mi při nabootovaném ručním jádru zobrazí šílená konfigurace z genkernelu. Před experimenty jsem ji samozřejmě chytře neuložil a než opravit ten chaoz - raději zvolím novou instalaci.
3- může se vůbec použít ruční konfig i genkernel na jednom kompu, nebo se to hádá?
Chci odstranit genkernel a v ruční konfiguraci přidat modul pro svou síťovku, když se něco nepovede - nevadí, data jsou jinde, jde o zcela nový HDD.
Stačí jenom nasměrovat a kopnout do hlavy - díky
Pořád mám nějaký divný pocit, že odstraní to co nechci a neodstraní všechno to, co chci (třeba /usr/share/genkernel/). Na ten parametr [-C] se mrknu blíž, já bych včera určitě použil [-unmerge]
Ještě bych potřeboval něco na načtení aktuálního stavu MENUCONFIGu. Určitě něco takového je, ale bez modulu nebude net a bez netu google. Chtělo by to make "MenuActualConfig"
Takže jsem nakonec musel rozdělit HDD trošku jinak a došlo ke kompletní reinstalaci všeho. Tahle rada se bude ale určitě ještě hodit.
Po překopání jsem rozjel síťovku, ale narazil na další problém. Nefungovalo LSPCI a LSMOD - tím pádem ani DVB-S karta (SkyStar2), DVB-T karta (Compro) a zvukovka SB Live!
Pro LSPCI jsem vygooglil balík PCIUTILS a vše vyřešeno.
Nefunguje ale LSMOD, který neumím odstranit ani vygooglit. Přesně řečeno - nevím co a kde hledám. LSMOD vypíše hlavičku (takže tam je), ale moduly žádné. Teď mně to teprve trklo, díval jsem se na nějakou přednášku z ČVUT o jádře a byla tam sekce o modulech - přidávání za běhu atd. To bude určitě ono. ASI VYŘEŠENO!!
emerge module-init-tools
Jenom pro pořádek :
podíval jsem se na instalaci module-init-tools a našel novější verzi, takže po přeinstalování začaly moduly fungovat. Pak jsem překontroloval nastavení v jádře a doplnil přidávání modulů za chodu a odebírání, našel jsem tam ještě jednu chybu. Vše teď funguje. DVB-S už jede, na DVB-T a zvukovku nevím, jaký modul použít. Tady na ábíčku je uvedený příkaz, který to zjistí. Bohužel včera abíčko nefungovalo (tuším přechod na novější verzi), takže se to naučím dnes a večer to v pohodě rozjedu.
make menuconfig
cp arch/neviem_aky_mas_stroj/boot/bzImage /boot/kernel_subor
Tiskni
Sdílej: