Jason Citron končí jako CEO Discordu. Od pondělí 28. dubna nastupuje nový CEO Humam Sakhnini, bývalý CSO Activision Blizzard.
Článek na Libre Arts představuje baskytarový multiefekt Anagram od společnosti Darkglass Electronics. S Linuxem uvnitř (licence, GitHub).
Městský soud v Praze vyhlásil rozsudek, který vyhověl žalobě novináře Jana Cibulky, který s podporou spolku IuRe (Iuridicum Remedium) požadoval omluvu od státu za to, že česká legislativa nařizuje operátorům uchovávat metadata o elektronické komunikaci. To je přitom v rozporu s právem. Stát se musí novináři omluvit a zaplatit náklady řízení. Především je ale součástí přelomové rozhodnutí o nelegálnosti shromažďování dat a o
… více »Americké technologické firmy Apple a Meta Platforms porušily pravidla na ochranu unijního trhu, uvedla včera Evropská komise (EK). Firmám proto vyměřila pokutu – Applu 500 milionů eur (12,5 miliardy Kč) a Metě 200 milionů eur (pět miliard Kč). Komise to oznámila v tiskové zprávě. Jde o první pokuty, které souvisejí s unijním nařízením o digitálních trzích (DMA). „Evropská komise zjistila, že Apple porušil povinnost vyplývající z nařízení
… více »Americká společnost OpenAI, která stojí za chatovacím robotem ChatGPT, by měla zájem o webový prohlížeč Chrome, pokud by jeho současný majitel, společnost Google, byl donucen ho prodat. Při slyšení u antimonopolního soudu ve Washingtonu to řekl šéf produktové divize ChatGPT Nick Turley.
Po roce vývoje od vydání verze 1.26.0 byla vydána nová stabilní verze 1.28.0 webového serveru a reverzní proxy nginx (Wikipedie). Nová verze přináší řadu novinek. Podrobný přehled v souboru CHANGES-1.28.
Byla vydána nová verze 10.0.0 otevřeného emulátoru procesorů a virtualizačního nástroje QEMU (Wikipedie). Přispělo 211 vývojářů. Provedeno bylo více než 2 800 commitů. Přehled úprav a nových vlastností v seznamu změn.
42 svobodných a otevřených projektů získalo finanční podporu od NLnet Foundation (Wikipedie).
Americký výrobce čipů Intel plánuje propustit více než 20 procent zaměstnanců. Cílem tohoto kroku je zjednodušit organizační strukturu ve firmě, která se potýká s problémy.
Byla vydána OpenMandriva Lx 6.0 s kódovým názvem Vanadium. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Distro - Gentoo 2005r1, kernel 2.6.16r3
Při nové instalaci gentaa jsem použil ruční nastavení jádra. Sice nefunguje síť (chybí modul), ale jinak vše v pohodě nabootovalo. Pak jsem ale pohnul myslí a skusil ještě genkernel, abych se ze zvědavosti podíval co tam nastaví automat.
Výsledek je takový :
Při nabootování jádra (genkernelu) = kernel panic (to mně ale nemrzí, chtěl jsem jenom vědět, jak funguje a co umí)
Při nabootování jádra (ručního) = funguje vše krom sítě.
Otázky :
1- jak bezpečně odstranit vše, co se týká genkernelu
2- po spuštění "make menuconfig" se mi při nabootovaném ručním jádru zobrazí šílená konfigurace z genkernelu. Před experimenty jsem ji samozřejmě chytře neuložil a než opravit ten chaoz - raději zvolím novou instalaci.
3- může se vůbec použít ruční konfig i genkernel na jednom kompu, nebo se to hádá?
Chci odstranit genkernel a v ruční konfiguraci přidat modul pro svou síťovku, když se něco nepovede - nevadí, data jsou jinde, jde o zcela nový HDD.
Stačí jenom nasměrovat a kopnout do hlavy - díky
Pořád mám nějaký divný pocit, že odstraní to co nechci a neodstraní všechno to, co chci (třeba /usr/share/genkernel/). Na ten parametr [-C] se mrknu blíž, já bych včera určitě použil [-unmerge]
Ještě bych potřeboval něco na načtení aktuálního stavu MENUCONFIGu. Určitě něco takového je, ale bez modulu nebude net a bez netu google. Chtělo by to make "MenuActualConfig"
Takže jsem nakonec musel rozdělit HDD trošku jinak a došlo ke kompletní reinstalaci všeho. Tahle rada se bude ale určitě ještě hodit.
Po překopání jsem rozjel síťovku, ale narazil na další problém. Nefungovalo LSPCI a LSMOD - tím pádem ani DVB-S karta (SkyStar2), DVB-T karta (Compro) a zvukovka SB Live!
Pro LSPCI jsem vygooglil balík PCIUTILS a vše vyřešeno.
Nefunguje ale LSMOD, který neumím odstranit ani vygooglit. Přesně řečeno - nevím co a kde hledám. LSMOD vypíše hlavičku (takže tam je), ale moduly žádné. Teď mně to teprve trklo, díval jsem se na nějakou přednášku z ČVUT o jádře a byla tam sekce o modulech - přidávání za běhu atd. To bude určitě ono. ASI VYŘEŠENO!!
emerge module-init-tools
Jenom pro pořádek :
podíval jsem se na instalaci module-init-tools a našel novější verzi, takže po přeinstalování začaly moduly fungovat. Pak jsem překontroloval nastavení v jádře a doplnil přidávání modulů za chodu a odebírání, našel jsem tam ještě jednu chybu. Vše teď funguje. DVB-S už jede, na DVB-T a zvukovku nevím, jaký modul použít. Tady na ábíčku je uvedený příkaz, který to zjistí. Bohužel včera abíčko nefungovalo (tuším přechod na novější verzi), takže se to naučím dnes a večer to v pohodě rozjedu.
make menuconfig
cp arch/neviem_aky_mas_stroj/boot/bzImage /boot/kernel_subor
Tiskni
Sdílej: