Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Chtel bych pomoct pri vyberu distribuce, ktera by muj HW automaticky detekovala. (hlavne tu sitovku)
Jiz jsem zkousel FC4 x86_64 a debian, ale zde to neslo. (+ mnoho dalsich ci live distribuce) Zjistil jsem,ze pri verzi jadra 2.6.16.1 by to melo "prej" jit.
Ale nevim,jaka distribuce tuto verzi ma.
Verzi jádra použitou v distribuci určitě najdete na jejím webu. Vše hezky pohromadě pak třeba na http://distrowatch.com/
Máte s něčím zkušenosti? Tak se ptejte třeba ... a) ať se přímo dostanu k A, b) ať vidím tohle, c)ať najdu tohle na netu a v češtině. A pak teprve se uvidí - a vy máte tipy.
Ok, máme zkušenosti s kupovanou i stahovanou Mandrivou 2006, na desce Asus a s amd bartonem/sempronem, pata i sata disku maká dobře (jednoduše instalovatelně). Tj. instalace proběhla, vybráno startování do grafiky, vyzkoušeno zobrazení Xek a ok.
Kdybyste neměl problémy s angličtinou, tak bych navrhnul Quantiana - na dvd ja cca 5GB softwaru, přes apt-get lze mnohé rychle doinstalovat. Tj. u Quantiana jako u každé live distribuce máte +/- odladěný soft, který poběží bez praní se s ním. Já ho mám stále ještě na disku (lze jej nainstalovat), dokud si neověřím, že se bez něj obejdu (matematické a další výpočty) a nahradím ho.
Když tak se ptejte konkrétně, nevím vše, ale mnohé odpovědi se válí po internetu, tak si snad poradíme.
Za tu síťovku se omlouvam, špatně jsem četl původní znění.
Pokud jde při instalaci spustit příkazový řádek, tak by mohl být i zajímavý výpis fdisk -l
, či pokud se bez toho obejdeme, tak při instalaci zvolíme použitý disk, kde vidíte ext2 a swap, ext2 použijete jako "/". Ovšem každý vám doporučí nepoužívat ext2 a místo toho vzít žurnálovací file systém, namátkou xfs, jfs, ext3 nebo reiserfs.
/etc/modules
.
A nejdřív zadej v konzoli jako root modprobe via-rhine
, jestli se vůbec natáhne.
Například po spuštění drakconfu a volbě parametrů síťovky máte možnost ručně vybrat konkrétní modul. A pokud víte který, tak by Vám to mělo již stačit, abyste rozchodil síť (vybral jej a zadal parametry). Doporučuji když tak posadit se s počítačem vedle dalšího s přístupem k netu a nechat si radit.
Tiskni
Sdílej: