Port počítačové hry Pitfall! z roku 1982 napsané pro Atari 2600 si lze zahrát ve webovém prohlížeči. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu.
Multiplatformní multimediální knihovna SDL (Simple DirectMedia Layer) byla oficiálně vydána v nové major verzi 3 (3.2.0). Změny jsou popsány v README pro migraci aplikací z SDL 2 na SDL 3.
Wine bylo po roce vývoje od vydání verze 9.0 vydáno v nové stabilní verzi 10.0. Přehled novinek na GitLabu. Vypíchnuta je nová architektura ARM64EC a podpora High DPI škálování.
Edvard Rejthar na blogu zaměstnanců CZ.NIC představil nástroj deduplidog pro odstranění duplicitních souborů.
Společnost DeepSeek představila (𝕏) AI model DeepSeek-R1 (Hugging Face) srovnatelný s OpenAI o1 a uvolnila jej pod open source licencí MIT, tj. zdarma i pro komerční použití.
GKrellM (GNU Krell Monitors, Wikipedie), tj. grafická aplikace pro sledování systémů a různých událostí, byla po pěti a půl letech vydána v nové verzi 2.4.0. Přehled novinek na Gitea.
Americká první dáma Melania Trumpová vydala v předvečer manželovy inaugurace vlastní kryptoměnu. Jmenuje se $Melania. Donald Trump vydal vlastní kryptoměnu $Trump den před manželkou.
GNU Project Debugger aneb GDB byl vydán ve verzi 16.1. Podrobný přehled novinek v souboru NEWS.
Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.12 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.13. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies. Odstraněn byl souborový systém ReiserFS.
19. ledna 2038 přeteče hodnota time_t na 32bitových systémech, na vyřešení problému roku 2038 (Y2K38) tedy zbývá 13 let. Např. Debian v uplynulém roce přešel na 64bitový čas. Bernhard Wiedemann z openSUSE sdílí chyby v sestavení rozšířeného softwaru.
dd
. Takhle to budeš muset zabalit po 4,4 GB a nebo udělat velikej pakl a ten pak splitem rozdělit (ale s tím nemám zkušenosti... jestli je to spolehlivý).
init 1
) a pak nejlépe dočasně přemountovat read only. Pokud by ten filesystém byl živý, riskujete vznik nekonzistencí (třeba když někdo přesune soubor z adresáře, který ještě není zazálohovaný, do adresáře, který už je). Několikrát jsem to udělal a systém se s tím vypořádal (jen někteří démoni pak poprvé při startu prskali, že našli pid soubory), ale dnes už bych něco takového asi nedělal. Pro fajnšmekry vyžadující high availability je tu samozřejmě ještě možnost použít LVM a jeho snapshoty, ale to už je přeci jen trochu náročnější.
lilo
, ne nakopírování kopie původního zavaděče do MBR nového disku. Asi bych pro jistotu nejdřív přegeneroval initial ramdisk, ale nenapadá mne z hlavy žádný důvod, proč by to mělo být nutné.
Tiskni Sdílej: