Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Na stránke ITnews.sk som sa dočítal, že vírusy a malware začínajú útočiť aj na Linuxové distribúcie. Máte niekto skúsenosti s dobrým antivírovým programom, najlepšie s démonom pracujúcim na pozadí?
Skúšal som zatiaľ antivírusy F-Prot s garfickou nadstavbou Qtfprot a Clamav s nadstavbou Klamav, samozrejme oba aktualizované. Oba tieto programy som skúšal na vírusoch ktoré NOD32 vo Windowse objavil, no ani jeden AV ich na Linuxe neobjavil.
Chcel by som sa zabezpečiť dopredu, ako aj nechcem prenášať vírusy z Linuxu na Windows počítače. Máte niekto riešenie v podobe dobrého antivíru?
Na stránke ITnews.sk som sa dočítal, že vírusy a malware začínajú útočiť aj na Linuxové distribúcie.Hm, to ja se docet, ze pry kolem zuri "ptaci chripka"... :P
Skutočne? Len tak zo zvedavosti: vystav taký súbor na net, alebo pošli mailom.
Jak jinak zvýšit tržby atd? Neznalci se nechaj oklamat.
Tak ako väčšinou tak aj teraz som sa dozvedel čo som chcel vedieť. Ďakujem všetkým. Ozaj, teraz ma napadlo, nepýtal som sa náhodou na antivirák, ktorý odporúčate?
Priatelia pracujem ako s Linuxom tak aj s Windowsom a nediferencujem tieto OS po dlhších skúsenostiach tak ako echt Linuxáci. Aby niektorí nezaspali na vavrínoch, myslím že firma Kaspersky patrí medzi popredné firmy, zaoberajúce sa ochranou PC. Takže tu je dôkaz šírenia vírusov na Linux platforme.
Takže antivírový program nie je na škodu ani v Linuxe, radšej ho mať zbytočne aktualizovaný ako nadávať na vírusy v kompe.
1. nedělat zbytečně věci pod rootem, když to není nezbytné
2. občas aktualizovat nainstalovaný software o bezpečnostní updaty - ve většině distribucí je to triviální
3. samozřejmě nespouštět všechno, co člověk stáhne z nějakých pochybných zdrojů - naštěstí v Linuxu něco takového člověk v 99.99% případů nepotřebuje
Netvrdím, že viry pro Linux neexistují a nebudou existovat, ale klasický antivirus jako je pro Microsoftí systémy opravdu není to pravé řešení a instalací softu např. od firmy Kaspersky nebo jiných popředních firem si člověk spíš přidělá problémy než aby je řešil. Pokud vládnete angličtinou velmi doporučuju přečíst si tenhle článek a tuhle humornou zprávičku. Samozřejmě existuje spoustu dalších možností jak zvyšovat bezpečnost Linuxu (firewally, automatické testování průniků a integrity, SELinux...), ale to by bylo na dlouhé povídání a mimo rámec původního začátecnického dotazu.
Tiskni
Sdílej: