Na vývojářské konferenci Applu WWDC23 byla představena řada novinek (cz): brýle Apple Vision Pro, MacBook Air 15” s čipem M2, Mac Studio s čipem M2 Max nebo M2 Ultra, Mac Pro s čipem M2 Ultra, iOS 17, iPadOS 17, macOS Sonoma, watchOS 10, …
Chystá se poslední jarní Virtuální Bastlírna. Nachystejte si ledové kávy, mojita a vodní chladiče a pojďte se se strahovskými bastlíři pobavit o technice a bastlení! Ptáte se, co mají bastlíři za novinky? Například se ukázalo, že OLED s SSD1306 ve skutečnosti nejsou nutně jen černobílé. Vyšla také nová verze KiCADu včetně betaverze pluginu pro tvorbu databázových knihoven pro KiCAD v InvenTree a na internetu se objevil USB
… více »6. červen je dnem za skutečný internet (neboli Světový den IPv6). Již tradiční příležitost urgovat svého ISP, kdy zavede do sítě IPv6, ale také příležitost šířit osvětu i mezi netechnické uživatele. V současnosti má IPv6 v ČR jen cca 20 % uživatelů (podle statistik společností Akamai a Google).
Festival plný workshopů, interaktivních činností a především nadšených a zvídavých lidí Maker Faire Prague 2023 proběhne o víkendu 10. a 11. června na Výstavišti Praha.
Byla vydána verze 8.18 z Debianu vycházející linuxové distribuce DietPi pro (nejenom) jednodeskové počítače. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Projekty Blink a Blinkenlights dospěly do verze 1.0. Jedná se o x86-64-linux emulátor a jeho TUI nadstavbu sloužící jako debugger. Blink je v porovnání s qemu-x86_64 menší a rychlejší.
Bylo potvrzeno, že Debian 12 s kódovým jménem Bookworm vyjde v tuto sobotu 10. června.
Byla vydána nová verze 2023.2 linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek se seznamem nových nástrojů v oficiálním oznámení. Zdůraznit lze předpřipravené obrazy pro Hyper-V nebo to, že ve výchozím prostředí Xfce bylo PulseAudio nahrazeno multimediálním serverem PipeWire.
Tento týden byla vydána nová verze 1.52 webového prohlížeče Brave (Wikipedie, GitHub). Postavena je na Chromiu 114. Z novinek lze vypíchnout možnost povolit vertikální karty (vertical tabs). Také bylo představeno Brave Search API k vyhledávači Brave Search.
Matthias Clasen z Red Hatu oznámil v diskusním listu vývojářů Fedora Linuxu, že tým Red Hat Display Systems se zaměří na Wayland a podporu HDR na Linuxu a přestane spravovat RPM balíčky pro LibreOffice. V další major verzi RHELu už LibreOffice nebude. Pokud se nenajde správce balíčků pro Fedora Linux, zůstane pouze LibreOffice ve Flatpaku.
Na stránke ITnews.sk som sa dočítal, že vírusy a malware začínajú útočiť aj na Linuxové distribúcie. Máte niekto skúsenosti s dobrým antivírovým programom, najlepšie s démonom pracujúcim na pozadí?
Skúšal som zatiaľ antivírusy F-Prot s garfickou nadstavbou Qtfprot a Clamav s nadstavbou Klamav, samozrejme oba aktualizované. Oba tieto programy som skúšal na vírusoch ktoré NOD32 vo Windowse objavil, no ani jeden AV ich na Linuxe neobjavil.
Chcel by som sa zabezpečiť dopredu, ako aj nechcem prenášať vírusy z Linuxu na Windows počítače. Máte niekto riešenie v podobe dobrého antivíru?
Na stránke ITnews.sk som sa dočítal, že vírusy a malware začínajú útočiť aj na Linuxové distribúcie.Hm, to ja se docet, ze pry kolem zuri "ptaci chripka"... :P
Skutočne? Len tak zo zvedavosti: vystav taký súbor na net, alebo pošli mailom.
Jak jinak zvýšit tržby atd? Neznalci se nechaj oklamat.
Tak ako väčšinou tak aj teraz som sa dozvedel čo som chcel vedieť. Ďakujem všetkým. Ozaj, teraz ma napadlo, nepýtal som sa náhodou na antivirák, ktorý odporúčate?
Priatelia pracujem ako s Linuxom tak aj s Windowsom a nediferencujem tieto OS po dlhších skúsenostiach tak ako echt Linuxáci. Aby niektorí nezaspali na vavrínoch, myslím že firma Kaspersky patrí medzi popredné firmy, zaoberajúce sa ochranou PC. Takže tu je dôkaz šírenia vírusov na Linux platforme.
Takže antivírový program nie je na škodu ani v Linuxe, radšej ho mať zbytočne aktualizovaný ako nadávať na vírusy v kompe.
1. nedělat zbytečně věci pod rootem, když to není nezbytné
2. občas aktualizovat nainstalovaný software o bezpečnostní updaty - ve většině distribucí je to triviální
3. samozřejmě nespouštět všechno, co člověk stáhne z nějakých pochybných zdrojů - naštěstí v Linuxu něco takového člověk v 99.99% případů nepotřebuje
Netvrdím, že viry pro Linux neexistují a nebudou existovat, ale klasický antivirus jako je pro Microsoftí systémy opravdu není to pravé řešení a instalací softu např. od firmy Kaspersky nebo jiných popředních firem si člověk spíš přidělá problémy než aby je řešil. Pokud vládnete angličtinou velmi doporučuju přečíst si tenhle článek a tuhle humornou zprávičku. Samozřejmě existuje spoustu dalších možností jak zvyšovat bezpečnost Linuxu (firewally, automatické testování průniků a integrity, SELinux...), ale to by bylo na dlouhé povídání a mimo rámec původního začátecnického dotazu.
Tiskni
Sdílej: