Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Bohužel ho kope i Linuxu, BFU (sám jsem jim doteď Suse doporučoval) se úprkem vrátí k Widlím a všem kolem začne vykládat, že ten Linux je na hovno, a Windows je o moc lepší.
Bylo by poctive vylozit karty na stul a na rovinu rici neco v tomto smyslu: Pratele, akvizici SuSE Novellem se zmenily priority a SUSE Linux, jak si jej pamatujete jiz neexistuje. Je v rukou velmi male komunity, ktera nema prostredky na to, aby zajistila patricne testovani a ktera se ani neni mozna schopna domluvit na tom, jak ma distribuce vypadat (lepeni "novinek" na dulezita mista do distribuce, ktere jsou - soude dle sve pouzitelnosti - obcas stezi ve stadiu rane betaverze tomu jen nasvedcuje). Prioritou Novellu pro bezna PC je SUSE Linux Enterprise Desktop, ktery ma vsechny atributy profesionalniho OS. Pokud chcete sve PC pouzivat a nemate cas delat vecneho alpha a betatestera, kupujte SLED, da se koupit u techto distributoru: ............ Lide by meli jasno a neztotoznovali by Linux s jakousi distribuci, ktera se meni jako chameleon a prakticky neni sance, aby v libovolne verzi fungovala jako celek nekde blizko ke 100%. To mlceni si vysvetluji jako smes bezradnosti a urazene jesitnosti. Boze, jak rad bych se mylil!
Vidím to podobně. Novell se prostě chová stejně jako ostatní, včetně Microsoftu. Linux už je projekt, v němž jde o těžký prachy.
Tiskni
Sdílej: