Tak od ledna linuxové terminály, výchozí pozadí i celé desktopy v barvě "broskvového chmýří", v barvě "jejíž všeobjímající duch obohacuje mysl, tělo i srdce". Barvou roku 2024 je PANTONE 13-1023 Peach Fuzz.
Byla vydána verze 10 linuxové distribuce Freespire (Wikipedie). Jedná se o bezplatnou linuxovou distribuci vyvíjenou společností PC/OpenSystems LLC stojící za komerční distribucí Linspire (Wikipedie), původně Lindows.
Binarly REsearch před týdnem informoval o kritických zranitelnostech UEFI souhrnně pojmenovaných LogoFAIL. Tento týden doplnil podrobnosti. Útočník může nahradit logo zobrazováno při bootování vlastním speciálně upraveným obrázkem, jehož "zobrazení" při bootování spustí připravený kód. Pětiminutové povídání o LogoFAIL a ukázka útoku na YouTube.
Byla vydána listopadová aktualizace aneb nová verze 1.85 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.85 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
git.kernel.org je nově oficiálně také v tmavém vzhledu.
Richard Hughes na svém blogu oznámil, že počet aktualizací firmwarů pomocí služby LVFS (Linux Vendor Firmware Service) přesáhl 100 milionů. Přehled podporovaných zařízení, nejnovějších firmwarů nebo zapojených výrobců na stránkách LVFS.
Byla vydána nová stabilní verze 3.19.0, tj. první z nové řady 3.19, minimalistické linuxové distribuce zaměřené na bezpečnost Alpine Linux (Wikipedie) postavené na standardní knihovně jazyka C musl libc a BusyBoxu. Z novinek lze vypíchnou podporu Raspberry Pi 5.
Altap Salamander (Wikipedie), dvoupanelový správce souborů pro Windows, byl uvolněn jako open source pod názvem Open Salamander. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv2.
Společnost JetBrains představila (YouTube) svou umělou inteligenci JetBrains AI a nástroj AI Assistant v IDE.
Byla vydána nová verze 255 správce systému a služeb systemd (GitHub, NEWS). Z novinek lze vypíchnout například novou službu systemd-bsod.service.
Hojda lidičky
Je to asi 2 dny co jsem se rozhodl že se naučím programovat v assembleru a v C. Dnes jsem si tedy zakoupil tři knihy přes internet a už se těším až dorazí, protože jako první věc chci naprogramovat minimální jádro pro GNU, jen tak z volného času a pro radost... Mám na vás takovou otázečku: Znáte prosím nějaký online manuál, který obsahuje všechny potřebné údaje pro tvůrce jádra do GNU? Potřebuji znát alespoň základy, "co a jak udělat aby spolu GNU a jádro komunikovali" (lépe to teď prostě neumím vysvětlit). Googlil jsem, hledal na GNU, developerských stránkách ale ani ťuk
Díky moc za pomoc. Radek
Správně by se Linux měl jmenovat GNU, ale nejsprávněji GNU/Linux. Ještě před rokem jsem nevěděl že jdou zaměňovat jádra, ale potom jsem začal sosat GNU/Hurd, GNU/OpenSolaris a samosebou i GNU/Linux...
Víte někdo o standartech které musím dodržovat když tvořím jádro pro GNU "utility"?
Bez GNU by nebylo Linuxu (jádra)Kde bereš tu jistotu ?
Chtěl bych pomoct projektu GNU Hurd, ale nejdřív se musím vše naučit takže programování vlastního jádra je asi dobrý začátek
Já do toho myšlenku dal: Naprogramovat rychlé a robustní jádro pro starší počítače (myslím ty hodně staré; 486 a 386), no možná se z toho zrodí i něco víc ))
Assembler není ztráta času! Teď jsem prohlížel komunikační knihovny z projektu synapse a assembler je tam použit celkem hojně.
BTW tohle není C#
Tiskni
Sdílej: