V srpnu společnost HashiCorp přelicencovala "své produkty" Terraform, Packer, Vault, Boundary, Consul, Nomad a Waypoint z MPL a Vagrant z MIT na BSL (Business Source License). V září byl představen svobodný a otevřený fork Terraformu s názvem OpenTofu. Na konferenci Open Source Summit Japan 2023 byl představen (YouTube) svobodný a otevřený fork Vaultu s názvem OpenBao (GitHub).
Na dnes plánované vydání Debianu 12.3 bylo posunuto. V jádře 6.1.64-1 v souborovém systému ext4 je chyba #1057843 vedoucí k možnému poškození dat.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek i s náhledy aplikací v Týden v GNOME a Týden v KDE.
Tak od ledna linuxové terminály, výchozí pozadí i celé desktopy v barvě "broskvového chmýří", v barvě "jejíž všeobjímající duch obohacuje mysl, tělo i srdce". Barvou roku 2024 je PANTONE 13-1023 Peach Fuzz.
Byla vydána verze 10 linuxové distribuce Freespire (Wikipedie). Jedná se o bezplatnou linuxovou distribuci vyvíjenou společností PC/OpenSystems LLC stojící za komerční distribucí Linspire (Wikipedie), původně Lindows.
Binarly REsearch před týdnem informoval o kritických zranitelnostech UEFI souhrnně pojmenovaných LogoFAIL. Tento týden doplnil podrobnosti. Útočník může nahradit logo zobrazováno při bootování vlastním speciálně upraveným obrázkem, jehož "zobrazení" při bootování spustí připravený kód. Pětiminutové povídání o LogoFAIL a ukázka útoku na YouTube.
Byla vydána listopadová aktualizace aneb nová verze 1.85 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.85 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
git.kernel.org je nově oficiálně také v tmavém vzhledu.
Richard Hughes na svém blogu oznámil, že počet aktualizací firmwarů pomocí služby LVFS (Linux Vendor Firmware Service) přesáhl 100 milionů. Přehled podporovaných zařízení, nejnovějších firmwarů nebo zapojených výrobců na stránkách LVFS.
Byla vydána nová stabilní verze 3.19.0, tj. první z nové řady 3.19, minimalistické linuxové distribuce zaměřené na bezpečnost Alpine Linux (Wikipedie) postavené na standardní knihovně jazyka C musl libc a BusyBoxu. Z novinek lze vypíchnou podporu Raspberry Pi 5.
Ahoj všem,
Stáhnul jsem si manuál pro instalaci Nvidie pro svůj GentooLinuxek a nefunguje mi MODPROBE NVIDIA.
AMD Athlon XP, grafárna trochu archivní - GF4-MX460
V jádře 2.6.16-r5 jsem nastavil VESA driver vesafb-tng
Nainstaloval nvidia-glx a nvidia-kernel
Po pokusu o spuštění MODPROBE NVIDIA napíše chybu :
FATAL : error inserting nvidia (/lib/modules/2.6.16-gentoo-r5/video/nvidia.ko) : unknown symbol in module, or unknown parameter (see dmesg)
LOG dmesg je v pořádku (podle mne) :
vesafb : nvidia .... NV17 () Board Rev A2 (OEM:NVidia)
vesafb : VBE version : 3.0
vesafb : VBIOS /hardware supports DDC2 transfers
vesafb : monitor limits : vf=160Hz, hf=86kHz, clk=150MHz
vesafb : scrolling : vedraw (tady to po sobě nepřečtu)
vesafb : framebuffer at 0xd0000000, mapper to 0xe0a80000,using 7500k, total 65536
vesafb : VESA VGA frame buffer device
po zadání LSMOD nenapíše nic, žádný modul není aktivní, zkoušel jsem nějaký jiný (od DVB karty) a ten jede
Až na ten FATAL se tváří vše přátelsky, po restartu nenaběhly X-ka, ale to je asi všem jasné, modul je na svém místě, symlink /usr/src/linux taky dobře, emerge proběhlo taky bez chyby a modul taky NEFUNGUJE.
Teď jsem ve windech, restartuju do Gentaa a jdu hledat dál, jenom už nevím kde. Na chvíli se odmlčím. Zatím komunito
modprobe nvidia; dmesg | tail
.
Měj se.
Domníval jsem se, že NVIDIA neumí navázat spojení s VESOU z jádra a házela chybu. Hans má ale pravdu, že jsem špatně prohlédl dmesg.
Ne, že bych z toho hlášení byl chytřejší, ale je to pokrok. Tady je hlášení a já ho jdu rozluštit - góglíku => hledej!!!
nvidia : module license ´NVIDIA´ taints kernel
nvidia : Unknown symbol remap_page_range
nvidia : Unknown symbol pci_find_class
ACCEPT_KEYWORDS="~x86" emerge -v =nvidia-kernel ACCEPT_KEYWORDS="~x86" emerge -v =nvidia-glx.
~x86
? -v
bez jiných optionů? =
, když není udaná verze?
například mně by ~x86 bylo platný jak arabovi sněhuleDoufal jsem, že lze předpokládat nějakou elementární inteligenci.
Mělo by to být ukecanější, ale ničeho jsem si nevšiml.Jak kdy. V tomto případě asi nebude, ze zvyku to ale používám vždy.
Neboj, to si upravím podle sebe - díky za radu. Tohle jsem ještě nezkoušel.
Krom upgradu gcc nic nového
Podívám se na ty verze a uvidíme
nvidia: module license 'NVIDIA' taints kernel.
nvidia: Unknown symbol remap_page_range
nvidia: Unknown symbol pci_find_class
A modprobe nvidia nefunguje, ale zatím jsem s tim nic nevymyslel. Mám starší grafiku GeForce2 (ověřil jsem si; je podporovaná). FB nepoužívám.
Tiskni
Sdílej: