Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Ahoj všem,
Stáhnul jsem si manuál pro instalaci Nvidie pro svůj GentooLinuxek a nefunguje mi MODPROBE NVIDIA.
AMD Athlon XP, grafárna trochu archivní - GF4-MX460
V jádře 2.6.16-r5 jsem nastavil VESA driver vesafb-tng
Nainstaloval nvidia-glx a nvidia-kernel
Po pokusu o spuštění MODPROBE NVIDIA napíše chybu :
FATAL : error inserting nvidia (/lib/modules/2.6.16-gentoo-r5/video/nvidia.ko) : unknown symbol in module, or unknown parameter (see dmesg)
LOG dmesg je v pořádku (podle mne) :
vesafb : nvidia .... NV17 () Board Rev A2 (OEM:NVidia)
vesafb : VBE version : 3.0
vesafb : VBIOS /hardware supports DDC2 transfers
vesafb : monitor limits : vf=160Hz, hf=86kHz, clk=150MHz
vesafb : scrolling : vedraw (tady to po sobě nepřečtu)
vesafb : framebuffer at 0xd0000000, mapper to 0xe0a80000,using 7500k, total 65536
vesafb : VESA VGA frame buffer device
po zadání LSMOD nenapíše nic, žádný modul není aktivní, zkoušel jsem nějaký jiný (od DVB karty) a ten jede
Až na ten FATAL se tváří vše přátelsky, po restartu nenaběhly X-ka, ale to je asi všem jasné, modul je na svém místě, symlink /usr/src/linux taky dobře, emerge proběhlo taky bez chyby a modul taky NEFUNGUJE.
Teď jsem ve windech, restartuju do Gentaa a jdu hledat dál, jenom už nevím kde. Na chvíli se odmlčím. Zatím komunito
modprobe nvidia; dmesg | tail
.
Měj se.
Domníval jsem se, že NVIDIA neumí navázat spojení s VESOU z jádra a házela chybu. Hans má ale pravdu, že jsem špatně prohlédl dmesg.
Ne, že bych z toho hlášení byl chytřejší, ale je to pokrok. Tady je hlášení a já ho jdu rozluštit - góglíku => hledej!!!
nvidia : module license ´NVIDIA´ taints kernel
nvidia : Unknown symbol remap_page_range
nvidia : Unknown symbol pci_find_class
ACCEPT_KEYWORDS="~x86" emerge -v =nvidia-kernel ACCEPT_KEYWORDS="~x86" emerge -v =nvidia-glx.
~x86
? -v
bez jiných optionů? =
, když není udaná verze?
například mně by ~x86 bylo platný jak arabovi sněhuleDoufal jsem, že lze předpokládat nějakou elementární inteligenci.
Mělo by to být ukecanější, ale ničeho jsem si nevšiml.Jak kdy. V tomto případě asi nebude, ze zvyku to ale používám vždy.
Neboj, to si upravím podle sebe - díky za radu. Tohle jsem ještě nezkoušel.
Krom upgradu gcc nic nového
Podívám se na ty verze a uvidíme
nvidia: module license 'NVIDIA' taints kernel.
nvidia: Unknown symbol remap_page_range
nvidia: Unknown symbol pci_find_class
A modprobe nvidia nefunguje, ale zatím jsem s tim nic nevymyslel. Mám starší grafiku GeForce2 (ověřil jsem si; je podporovaná). FB nepoužívám.
Tiskni
Sdílej: