Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Muzes se prihlasit bud
- textove pres ssh - pak potrebujes na linux serveru ssh server (jeste jsem nevidel distribuci, kde by nebyl v absolutnim zakladu) a na klientovi ssh klienta :) - v linuxu zase zcela std., pro win je volne putty
- graficky do X win - na klientovi potrebujes X server (ano, na klientovi X server); t.j. na linuxu proste X Window, pro win si musis nejaky sehnat (nejake jsem zkousel, ale uz si to nepamatuju, kdyby jsi nic nenasel, tak holt pohledam). Na serveru pak musis nakonfigurovat zabezpeceni, aby ti to dovolilo vzdalene X pripojeni. Pokud znas Citrix, tak to je takova win parodie na X Window.
A cemu rikas "připojit do nějaký domény windows"? To jako overit login/passwd na activedirectory? Nebo "namapovat disky"? To prvni netusim, jestli lze, to druhe mount -t smbfs //win/adresar .......
kdyz to das do login scriptu (.profile, .bashrc apod.) a samozrejme povolis ve fstab, tak neni problem.
varinta B) stanice budou jen Xterminaly a vse pobezi na cenralnim serveru
nechapu, na co chces aplikaci, vzdyt je to jednorazova konfigurace site ...
getent passwdjinak je to opatření s /home k ničemu.
neuvazuj "windows way", musis vstrebat *nix principy, pak ti reseni vyplyne zcela samovolne.
Pokud potrebujes nekolik terminalu (pc), na kterych se bude stridat xx uzivatelu, potrebujes terminaly.
Pak uz (na *nixech) resis jenom technicke detaily, t.j. zabezpeceni (chmod a-x /home; .... ), zpusob spojeni (znakove ssh / graficky X) atd.
Zapomen na domeny, na active directory, na user profily a podobne win zverstva. Mysli *nix zpusobem!
Pak uz (na *nixech) resis jenom technicke detaily, t.j. zabezpeceni (chmod a-x /home; .... )
Tiskni
Sdílej: